Eski bilgisayarı hayata döndürmek

Hocam.

Merhaba arkadaşlar. Artık kullanmadığımız eski bilgisayarımızı hayata döndürmeye karar verdim. Bilgisayar ocak 2018'den beri hiç açılmadı. Annemler bilgisayarın orijinal CRT monitörünü ve kabloları işe yaramaz diye çöpe atmışlar ama kasa duruyor. Bilgisayar 2007 yılında üretilmiş, yani 16 yıllık bir cihaz. Bu bilgisayarı kullandığımız son zamanlarda bilgisayar açıldıktan yaklaşık 30 sn. - 1 dakika içinde tamamen kilitleniyor ve işlem yapılamaz hâle geliyordu, yalnızca güvenli modda kullanabiliyorduk. Bilgisayarın hiçbir teknik özelliğini bilmiyorum.
Sizce bir bilgisayarcıdan ikinci el eski bir monitör ve kabloları alarak bu bilgisayarı tekrar kullanılabilir hâle getirebilir miyim?
Uzun süredir açmadığımız için içindeki dosyalarımız silinmiş veya bozulmuş olabilir mi?
Bu işlerden anlayan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

HDD niz zarar görmemiş ve bozulmamış ise verileriniz sağlamdır ama eğer bir bilgisayarınız varsa bu PC'yi hayata döndürmek hem size işkence eder hem de halletseniz bile hiçbir şey yapamayacaksınız benim size önerim eğer HDD de çalışıyorsa onu başka bir PC'ye takıp içindeki verileri kurtarmak olacaktır.

Neden girişmeye korkuyorsunuz hocam? Ben kendi bilgisayarımda bile kimsenin denemeyip korktuğu işlere giriştim. Bazen bilgisayarsız kaldım bazen başarılı oldum. Sonucunda çok tecrübe kazandım ve herhangi bir sorunda bilgisayarcıya gitmeme bile gerek yok hayatım boyunca bu edindiğim tecrübe sayesinde. Korkuyorum demeyin. En kötü başınıza ne gelebilir?
haklısınız hocam.

Şu anda kullandığım bir bilgisayarım zaten var ama benim amacım hem bu işlerde tecrübe kazanmak ve ikinci bir bilgisayara sahip olmak. Ayrıca içindeki dosyalar ve fotoğrafları da yedeklemek istiyorum.

Annem bilgisayarın son zamanlarında hiç açılmadığını iddia ediyor ama ben hatırlamıyorum. Şu anda bu işe girişmeye korkuyorum.

HDD'yi sök ana bilgisayarına tak al sana veri yedeklemesi, bu bilgisayar ile uğraşma laptop olsa neyse en azından bir tane de taşınabilir bir bilgisayarın olur derdim. Sadece zaman ve belki para kaybı elde edersin.
Yok illa tecrübe edineyim dersen, yine önce HDD'yi diğer bilgisayara tak istediğin fotoğraf vs. verileri yedekle, sonra bu bozuk bilgisayarı güzelce temizle, parçaların tozunu vs. al, macun varsa elinde macun temizliğini vs. hallet. Sonra bir tane USB'ye Windows 7 yazdır ve kurulum yap.

Hocam.

HDD niz zarar görmemiş ve bozulmamış ise verileriniz sağlamdır ama eğer bir bilgisayarınız varsa bu PC'yi hayata döndürmek hem size işkence eder hem de halletseniz bile hiçbir şey yapamayacaksınız benim size önerim eğer HDD de çalışıyorsa onu başka bir PC'ye takıp içindeki verileri kurtarmak olacaktır.

Haklısınız hocam.

Bir şey yapamayacaksınız değil hocam sorun tecrübe edinmek. Mesela bu insan bu bilgisayarı 2-3 gün boyunca uğraşıp taş gibi bir makineye getirse belki yarın öbürgün bilgisayarı bozulduğu zaman bilgisayarcıya götürmek yerine kendi ücretsiz yapabilir. Üstelik o eski bilgisayarlar benim için hazine resmen. Şu an elimde olan 10. nesil Intel bilgisayarı kusursuz bir Pentium 3 Windows 98 bilgisayar ile takas edebilirim. Belki YouTube falan izleyemezsiniz ama eski oyunları çok tadında oynayabilirsiniz. MSN kullanabilirsiniz. Hatta ne yalan söyleyeyim ben kendi bilgisayarımdada CRT monitör istiyorum ama hiçbir yerde bulamadım.

Neden girişmeye korkuyorsunuz hocam? Ben kendi bilgisayarımda bile kimsenin denemeyip korktuğu işlere giriştim. Bazen bilgisayarsız kaldım bazen başarılı oldum. Sonucunda çok tecrübe kazandım ve herhangi bir sorunda bilgisayarcıya gitmeme bile gerek yok hayatım boyunca bu edindiğim tecrübe sayesinde. Korkuyorum demeyin. En kötü başınıza ne gelebilir?
Aslında korkum bilgisayara bir şey olacağından dolayı değil. Bilgisayara ne olacağı aslında hiç umurumda da değil. Beni korkutan şey o kadar uğraşmama rağmen yine de açılmazsa korkusu. Biraz üşengecim de.
HDD'yi sök ana bilgisayarına tak al sana veri yedeklemesi, bu bilgisayar ile uğraşma laptop olsa neyse en azından bir tane de taşınabilir bir bilgisayarın olur derdim. Sadece zaman ve belki para kaybı elde edersin.
İlk iki amacım için cevap vermemişsiniz. Hedefim yalnızca yedekleme değil.

Hocam haklısınız çünkü bu PC 16 yıllık ve bunun RAM'ini Power Supply'ini işlemcisini ve bir sürü arıza çıkartacak parçaları değiştircek bu parçaların nereden baksan hepsi 900 1000 TL eden şeyler, madem ikici bir PC niz olsun istiyorsunuz sahibindene girin ve orada 1000 TL'ye 1500 TL'ye ikinci el 10 11 yıllık laptoplara bakın enazından YouTube'a girersiniz flashınız varsa içine film atar izlersiniz. Bence o kadar paraya bu PC'yi yaptırmaya hiç değmez hocam.

Aslında korkum bilgisayara bir şey olacağından dolayı değil. Bilgisayara ne olacağı aslında hiç umurumda da değil. Beni korkutan şey o kadar uğraşmama rağmen yine de açılmazsa korkusu. Biraz üşengecim de.

İlk iki amacım için cevap vermemişsiniz. Hedefim yalnızca yedekleme değil.

Donanımsal bir sorun yoksa her türlü beraber çözebiliriz yeter ki isteğiniz olsun. Ben hep böyle şeyler yapıyorum evde gidiyorum eski bilgisayarlara hayat vermeye çalışıyorum gidiyorum çekmecedeki eski telefonumu karıştırıyorum root atıyorum vb. uzun uğraşlar sonucunda başarılı olmanın hissini de tatmanız lazım. Yardıma ihtiyacınız olduğunda yanınızdayım hocam.

Bir şey yapamayacaksınız değil hocam sorun tecrübe edinmek. Mesela bu insan bu bilgisayarı 2-3 gün boyunca uğraşıp taş gibi bir makineye getirse belki yarın öbürgün bilgisayarı bozulduğu zaman bilgisayarcıya götürmek yerine kendi ücretsiz yapabilir. Üstelik o eski bilgisayarlar benim için hazine resmen. Şu an elimde olan 10. nesil Intel bilgisayarı kusursuz bir Pentium 3 Windows 98 bilgisayar ile takas edebilirim. Belki YouTube falan izleyemezsiniz ama eski oyunları çok tadında oynayabilirsiniz. MSN kullanabilirsiniz. Hatta ne yalan söyleyeyim ben kendi bilgisayarımdada CRT monitör istiyorum ama hiçbir yerde bulamadım.

O yönden haklısınız hocam tecrübe edinmesi ve o edindiği tecrübeyle de bir şeyleri başarması tabii ki çok iyi o yönden yapabilir arkadaş vakti varsa ama sadece tecrübe ile kalır bu iş.

Hocam haklısınız çünkü bu PC 16 yıllık ve bunun RAM'ini Power Supply'ini işlemcisini ve bir sürü arıza çıkartacak parçaları değiştircek bu parçaların nereden baksan hepsi 900 1000 TL eden şeyler, madem ikici bir PC niz olsun istiyorsunuz sahibindene girin ve orada 1000 TL'ye 1500 TL'ye ikinci el 10 11 yıllık laptoplara bakın enazından YouTube'a girersiniz flashınız varsa içine film atar izlersiniz. Bence o kadar paraya bu PC'yi yaptırmaya hiç değmez hocam.

Belki cihazın hiçbir sorunu yok?

Hocam en son 5 yıl önce çalıştırılmış ve üstelik PC 16 yıllık en az 2 temel donanım parçası arıza çıkartacaktır bende zamanında yaptım bu işleri ve bir sürü parçasını değiştirip yapmıştım.

Hocam o eski bilgisayar bende olsa ve bozuk parçaları olsa o bozuk parçaları değiştirirdim. Çok seviyorum ben eski bilgisayarları ve çok fazlada uğraşırım bunlar için. Tamamen kişiye bağlı ama kişi hevesli değilse ve güncellik takıntısı varsa yapacak bir şey yok.

Geri
Yukarı