Eski bilgisayarlar için Linux tavsiyesi

Öncelikle ben bu yorumu Linux tecrübesi edinme konusunda biraz sıkıntılı zamanlar geçirmiş birisinin, dışa vurumu olarak görüyorum. Linux ile Windows işletim sistemlerini karşılaştırmak başlı başına bir yanlıştır. Çünkü bu iki işletim sistemi arasında her ne kadar ortak olan özellikler varsa da farklı olan önemli tarafları vardır. Bunlardan en önemlisi, birisi tamamen ücretsiz diğeri ise ticari bir amaçla üretilmektedir. Bu yüzden gönüllüler tarafından geliştirilen Linux kullanıcı deneyimi(kullanılabilirlik, görünüm, ulaşılabilirlik vs.) konusunda Windows 'tan geridedir. Kullanıcı Deneyimi birinci sırada olan işletim sistemi Mac OS X ve ikinci olarak Windows diye tahmin ediyorum.

Mac OS X ve Linux ikisi de UNIX tabanlı işletim sistemidir. arasındaki tek fark: açık kaynak kod, kapalı kaynak koddur. Mac kapalı kaynak koddur ve paralı satılır. Kodları kapalı olduğu için güvenliği garanti edilemez, kodları incelenemediği için neler çevirdiklerini kimse bilemez, oysaki ondan daha iyi olan Linux sürümleri ( Ubuntu, Pardus...vb ) açık kaynak kodludur ve kodlarını bütün dünyadaki uzman yazılımcılar gördükleri için hem güvenliği üst seviyededir, hemde ücretsizdir. Anti-virüs kullanmanıza gerek yoktur, Çekirdeğin kendi güvenlik duvarı vardır ve zaten çok iyidir. Keza Windows 'ta kapalı kaynak kodludur. Aynı durum onun için de geçerlidir.
Sizin Windows dağıtımları konusuna gelecek olursak, Windows 'u öne çıkaran özellikleri başta da belirttiğim gibi Kullanıcı Deneyimidir. Onun haricinde de Platformun genişliği gibi özellikleridir. Yani oyun oynamak için Windows idealdir. Uygulama mağazası geniştir.

Linux 'a gelecek olursak kendi bilgisayarımda şu an Mint Cinnamon kurulu. Çok fazla tekniğe girmeden basit bir kullanıcı mantığıyla izah edeyim size. Oturum açma ekranından şifre girdikten sonra Linux Mint sistemimin açılma süresi tam olarak 8-9 'sn dir. Sistem açıldıktan sonra her şey yüklenmiş bulunur.

Diğer yandan Windows 10 kullanıyorum. Oturum açma ekranım gelene kadar bekliyorum sonra PIN giriyorum sadece masaüstünün kendine gelmesi için ben diyeyim 30-60 sn siz deyin yarım saat. Kurduğum her uygulamada daha da yavaşlıyor, kullandığım her zaman dilimi içerisinde adeta yaşlanan bir işletim sistemi. Gelen son güncellemeler de, karşılaşılan bir çok hata nedeniyle Windows kullanıcılarına baş belası olmuştur.

Öte yandan görsellik olarak Linux Dağıtımları son zamanlarda bu konuda çok başarılıdır.

Windows 10
2017-11-17 20_30_32-Kehribar template.png

Linux Mint Cinnamon
Ekran Görüntüsü - 2017-11-18 16-34-10.png

• Dahası eklenebilen çeşitli temalar ve değiştirilebilen pencere ve masaüstü icon renklendirmeleri, değiştirilebilen yazı tipleri(font) gibi pek çok özellik işletim sistemi kavramına, Linux çatısı altında adeta çağ atlatmakta.
  • Eklenti özelliği ile işletim sistemi üzerinde daha farklı özelleştirmeler yapabilmeniz mümkün.
  • Etkileşimli Tasarım ve Kullanıcı Deneyimi Tasarımı olarak Windows üzerinde kurmak zorunda olduğunu bir çok uygulamayı(sıkıştırma, yazdırma, ofis, ekran kırpma vs. ) Linux Mint üzerinde hazır olarak bulabiliyorsunuz.
  • Her geçen gün güncellenen Linux, Windows işletim sisteminden daha hızlı güncellemeler almaktadır.
Son olarak [Çözüldü] Arşiv çıkarma işleminde hata. buradaki konu tarafıma aittir. Gerçekten de çok hızlı bir şekilde her soruna çözüm bulabiliyorum.

Son düzenleme:
Konuyu hortlatmak olacak ama bunu yazmak için üye oldum. Ayrıca bu konuyu okuyup 3 ayrı bilgisayarda denediğim için yazmak istedim. Sözlerim bilişim sektöründe çalışan/okuyanlar veya girmeyi düşünenler için değildir.

Sözlerime başlamadan benim gibi 10 senedir falan Linux kullanmayıp ne olduğunu merak eden varsa boşuna merak etmesin, hala aynı yerde otluyor. Sorunun cevabına gelince, en hızlısı Windows XP fakat maalesef desteğin hem Windows hem de diğer yazılım şirketleri tarafından verilmediği için en hızlısı Windows 7. Windows 7'nin Starter sürümü veya özel hazırlanmış light sürümleri kurulacak. Yalnız servisleri kendi ihtiyacınıza göre ayarlayıp kullanmadıklarınızı kapatacaksınız. Bilgisayarı da yönetici hesabıyla değil normal kullanıcı olarak kullanacaksınız. Böylece antivirüsü gerçek zamanlı çalıştırmayacaksınız.

Linux hakkında söylenenlerin yarısında çoğu yalan veya abartıdır. Linux kullanıyorum, Windows şöyle böyle diyenlerin de emin olun çoğu yalan söylüyor veya cool (Artık cool takılmak neyse?) takılıyorlar. Gençlere tavsiyem böyle kişilere kanmasınlar. Ben zamanında bilgisayar dergilerinin gazıyla çok zaman harcadım, siz zamanınızı harcamayın. Gidin zamanınızı Photshop, Autocad gibi faydalı yazılımlara harcayın. Bu yazılımları bilmek demek eşittir meslek sahibi olmak demektir. Mesela inşaat şirketinde Autocad Operatörü diye geçer bu meslek ve makine operatörleri kadar maaş alırlar. Yani İİBF mezunu büro çalışanlarından fazla maaş alırlar. Diğer taraftan çok iyi Linux bildiğinizi düşünün. Ne işinize yarayacak?

Bir konuyu daha belirteyim. Linux hakkında anlatılanları duyunca veya Linux forumlarında gezince insana çok cazip geliyor. Herkes sorununu yazıyor ve hemen kullanıcılar yardım ediyor sorun çözülüyor falan. Yok öyle bir şey. Orada gördüğünüz konular seçme. Bir kişi sorununu çözüyorsa 3 kişinin sorunu çözülemiyor. Çözülemeyen konular ise siliniyor. Belki benim buraya yazdıklarımda silinecek? Son söz, Windows baş ağrısı yaparsa Linux adamı kanser yapar. Belasını arayan buyursun denesin.

Linux işletim sistemi öyle ahım şahım bir işletim sistemi değildir. İşleri tersine çevirelim Linux'un çok kullanıldığını Windows'un az kullanıldığını varsayalım. Linux'da oluşacak zararlı yazılım sayısı şu anki Windows'dan 50 kat daha tehlikeli olacaktı.

Arkadaşımız haklı. Linux kullanıyorum çok havalıyım diyen gençler sadece VirtualBox üzerinden ISO indirip kuran kişilerdir. Aldırış etmeyin.

Linux işletim sistemi öyle ahım şahım bir işletim sistemi değildir. İşleri tersine çevirelim Linux'un çok kullanıldığını Windows'un az kullanıldığını varsayalım. Linux'da oluşacak zararlı yazılım sayısı şu anki Windows'dan 50 kat daha tehlikeli olacaktı.

Arkadaşımız haklı. Linux kullanıyorum çok havalıyım diyen gençler sadece VirtualBox üzerinden ISO indirip kuran kişilerdir. Aldırış etmeyin.

8 aydır Linux kullanıyorum ve gayet de memnunum ISO falan da kurmadım oran orantı çok saçma. Linux daima Windows'dan daha güvenlidir.!

8 aydır Linux kullanıyorum ve gayet de memnunum ISO falan da kurmadım oran orantı çok saçma. Linux daima Windows'dan daha güvenlidir.!

VirtualBox olduğunu bashettim yukarıda. Linux açık kaynak işletim sistemi dostum bunu 8 ay kullandıysan çok iyi bilmen gerekir. Yapılan testlerde en çok açığın Linux'da bulunduğunu hatırlatmak isterim. Metni tam okuyup cevap verirsen sevinirim.

VirtualBox olduğunu bashettim yukarıda. Linux açık kaynak işletim sistemi dostum bunu 8 ay kullandıysan çok iyi bilmen gerekir. Yapılan testlerde en çok açığın Linux'da bulunduğunu hatırlatmak isterim. Metni tam okuyup cevap verirsen sevinirim.

1.si ben senin dostun değilim. 2.si ben reel'de kullanıyorum Linux'u Virtualbox'da değil. 3.sü de bana bir kanat göstersene en çok açığın Linux'da olduğuna dair. En fazla hacklenen ya da virüs bulaşan sistemler Windows sistemlerdir. Açık kaynak kodlarını kullanmayı her adam bilmez en basitinden git araştır Windows için adamlar trojan tool yapıp hali hazırda tüm lamerlere kullandırtıyorlar bilmeden konuşmayalım...

1.si ben senin dostun değilim. 2.si ben reel'de kullanıyorum Linux'u Virtualbox'da değil. 3.sü de bana bir kanat göstersene en çok açığın Linux'da olduğuna dair. En fazla hacklenen ya da virüs bulaşan sistemler Windows sistemlerdir. Açık kaynak kodlarını kullanmayı her adam bilmez en basitinden git araştır Windows için adamlar trojan tool yapıp hali hazırda tüm lamerlere kullandırtıyorlar bilmeden konuşmayalım...

Linux more vulnerable than Windows, claims US report Şu 1.cisi
İkinci olarak Açık kaynak kullanımı hakkında İnternet üzerinde bir sürü video ve kaynak var. Her site Linux terminal kullanımı hakkında detaylıca bilgi veriyor. Sana da VirtualBox kullanıyorsun demedim.
Windows işletim sistemlerinde Tool oluşturulması fazla kullanıldığı için. Yazdığım metinleri tam okur musun lütfen? Rica ediyorum.

Verdiğin linkteki yazı 2006 yılında paylaşılmış aradan 11 yıl geçmiş neyse cevap yazarak sana vaktimi ayıramam. Siteden bakarak bir şeyler kazanamazsın reelde kullanmadan lamerlik durumundan kurtulamazsın. Windows için oluşturulan toollar çok kullanıldığı için değil milyonlarca açığı olduğu için.

Verdiğin linkteki yazı 2006 yılında paylaşılmış aradan 11 yıl geçmiş neyse cevap yazarak sana vaktimi ayıramam. Siteden bakarak bir şeyler kazanamazsın reelde kullanmadan lamerlik durumundan kurtulamazsın. Windows için oluşturulan toollar çok kullanıldığı için değil milyonlarca açığı olduğu için.

2006 yılında bu kadar açık bulunan sistemde 2017 yılında daha az bulunacağı kanaatine vardığın için tebrikler. Vaktini ayırmak zorunda değilsin. Okuma-Anlama kurslarına vaktini ayırabilirsen senin için çok güzel olur. Reelde kullanmadan dediğin kişi 13 Mart 2013'den bu yana Kali Linux kullanmış ve Vakademi Online Eğitim Platformu üzerinden Linux eğitimleri bitirmiş birisi. Seni de anlıyorum üzücü bir durum.

Son düzenleme:
Lubuntu kur. Eski bilgisayarlara kurulması için özelleştirilmiş bir dağıtım. PowerMac G4'e (2001 model) bile can katmıştı.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı