Eski BIOS moduna UEFI ile format atılabilir mi?

JellyRick

Decapat
Daha fazla  
Msinfo'dan kontrol ettiğimde BIOS modum eski yazıyor. Şu an Recep hocamızın rehberindeki gibi Rufus ile USB'ye UEFI formatında ISO'yu geçirdim. Hiçbir ayar yapmadan direkt bu şekilde format atsam bir sıkıntı olur mu? Yoksa önce BIOS'tan Legacy modunu UEFI yapmam vs. gerekiyor mu?

Msinfo'dan kontrol ettiğimde BIOS modum eski yazıyor. Şu an Recep hocamızın rehberindeki gibi Rufus ile USB'ye UEFI formatında ISO'yu geçirdim. Hiçbir ayar yapmadan direkt bu şekilde format atsam bir sıkıntı olur mu? Yoksa önce BIOS'tan Legacy modunu UEFI yapmam vs. gerekiyor mu?
O kısım Windows'u nasıl kurduğunuza göre değişir, MBR-BIOS kurduysanız eski BIOS modu gözükür. Anakart UEFI desteklese dahi MBR-BIOS Windows kurulumu yaptıysanız eski BIOS modu gözükür.
ASUS ROG STRIX B350-F Gaming
Bu anakartta UEFI vardır zaten. GPT-UEFI olarak format atarsınız. BIOS'dan CSM'yi kapatıp kurulum yapın.

@Umut Nas Sorduğum sorunun dışında bir problem yaşıyorum da bilginiz var ise cevaplar mısınız? Rufus ile isoyu geçiyorum UEFI modunda şu an. 20 dakikadır %97de bu normal bir şey mi? Toplam 30 dakikadır bekliyorum bu işlemi.

@Umut Nas Sorduğum sorunun dışında bir problem yaşıyorum da bilginiz var ise cevaplar mısınız? Rufus ile ISO'yu geçiyorum UEFI modunda şu an. 20 dakikadır %97'de bu normal bir şey mi? Toplam 30 dakikadır bekliyorum bu işlemi.

Merak etmeyin normal bu Windows kurulumlarında kimisinde 30dk %43'de bile bekletiyor birden %75 yapıyor endişeniz olmasın.

Hocam format atarken Sürücüler kısmında recep hocamızınki gibi bir ekran gelmiyor onun videosunda sadace sürücü 0 ve sürücü 1 vardı ben de direkt sürücü 0dan 3 tane sürücü1den 2 tane var mesela. Temiz bir kurulum yapmak istiyorum. Şu an nasıl bi yol izlemeliyim? Sil veya biçimlendiri kullanmadan önce yanlış bir şey yapmamak için sormak istedim.

O sürücüler kaç disk olduğuna göre ve diskte kaç bölüm olduğuna göre değişir. Siz her şeyi silip format atacaksınız. Sürücü 0'daki bütün sürücüleri silip ileri tuşuna basın.

Geri
Yukarı