Eski ekran kartını Windows 10 ile kullanma

Méticuleux

Kilopat
Daha fazla  
Ofiste Windows 7 ile kullandığımız eski bilgisayarımızın HDD'si ömrünü doldurduğundan, SSD ile değiştirip Windows 10 kurmuşlar. Buraya kadar her şey çok güzel fakat NVIDIA cihazdaki ekran kartına, Windows 10 desteği vermiyor. NVIDIA sürücüsü yerine "Microsoft temel görüntü bağdaştırıcısı" sürücüsü kullanımda. Kullandığımız monitörün desteklediği çözünürlük 1600x900 fakat görüntü ayarlarında izin verilen en yüksek çözünürlük 1280X1024. ekran oranının da 16:9 yerine 5:4 olması da görüntüyü yanlara doğru sündürüyor ve bu şekilde kullanmak aşırı göz yoruyor.

1615398634588.png

Bilgisayarı bu şekilde kullanmamızı ve artık desteklenmediği için tekrar W7 yükleyemeyeceklerini söylediler. Bu yüzden kendim çözüm aramaktayım. İş bilgisayarı olduğu için söküp içine bakmam mümkün değil.

Ekran kartı donanım kimliği: "PCI\VEN_10DE&DEV_01D3&CC_0300"

Google'da arayınca modeli "NVIDIA GeForce 7300 SE/7200 GS" olarak çıkıyor. Bu kart için yayınlanan en son sürücü "309.08" sürüm numaralı olan diye buldum. Bunu yüklediğimde başlat menüsü, görev çubuğu ve diğer Windows 10 arayüzüne ait olan ayarlar, Denetim Masası gibi yerlere giremiyorum. Anlık donmalar yaşıyorum ve bilgisayar kullanılmaz hale geliyor.

İşlemci Pentium E5700. dahili grafik birimi yok diye biliyorum.

"Microsoft temel görüntü bağdaştırıcısı" sürücüsü ile bu monitörü 1600x900 olarak kullanmam mümkün mü? Nasıl yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, arama yerine dxdiag yazın. Buradaki görüntüleri atabilir misiniz? Ekran kartı tam modeli yazar.

Nvidia forum sitesinde bir kullanıcı böyle çözüme ulaşmış ;

"Bir NVidia GeForce 7300 GT'ye sahibim ve Windows 10 / 64'e doğru şekilde yüklenmeyecek.
Ancak çözüldü: NVidia GeForce 7 ailesi için 309.08 sürücüsünü indirmeniz yeterli. Ardından indirilen dosyaya sağ tıklayın. "Uyumsuzluk sorununu çöz" seçeneğini seçin.
İkinci seçeneği seçin: "Programla sorunu çöz". Üstteki iki onay kutusunu işaretleyin: "Prog, Windows'un eski sürümünde çalışıyordu" ve "Program açılıyor ancak doğru görüntülenmiyor". - == ** WINDOWS 7 SEÇİN ** == - (Win 8 Değil). İleri'ye tıklayın, Test'e tıklayın. Varsayılan kurulumu değil, bireysel olanı seçin. Otomatik güncellemenin ve belki de herhangi bir 3B seçeneğinin seçimini kaldırın. Bu nihayet monitörümdeki titreyen ve hayalet görüntüyü çözdü. Diğer video kartlarıyla da çalışabileceğini düşünüyorum."

Kaynak : GeForce 7300 SE / 7200 GS Windows 10?

Hocam, arama yerine dxdiag yazın. Buradaki görüntüleri atabilir misiniz? Ekran kartı tam modeli yazar.

16154011298601255473259619449676.jpgPicsArt_03-10-09.34.16.jpg

Hocam driver yoksa büyük ihtimal W8.1'e geçmeniz gerekebilir.

Şahsi bilgisayarım olsa illa Windows 10 olsun diye tutturmam zaten ama şirket politikası(!) gereği W10 kullanacağız diyorlar...
Nvidia forum sitesinde bir kullanıcı böyle çözüme ulaşmış ;

"Bir NVidia GeForce 7300 GT'ye sahibim ve Windows 10 / 64'e doğru şekilde yüklenmeyecek.
Ancak çözüldü: NVidia GeForce 7 ailesi için 309.08 sürücüsünü indirmeniz yeterli. Ardından indirilen dosyaya sağ tıklayın. "Uyumsuzluk sorununu çöz" seçeneğini seçin.
İkinci seçeneği seçin: "Programla sorunu çöz". Üstteki iki onay kutusunu işaretleyin: "Prog, Windows'un eski sürümünde çalışıyordu" ve "Program açılıyor ancak doğru görüntülenmiyor". - == ** WINDOWS 7 SEÇİN ** == - (Win 8 Değil). İleri'ye tıklayın, Test'e tıklayın. Varsayılan kurulumu değil, bireysel olanı seçin. Otomatik güncellemenin ve belki de herhangi bir 3B seçeneğinin seçimini kaldırın. Bu nihayet monitörümdeki titreyen ve hayalet görüntüyü çözdü. Diğer video kartlarıyla da çalışabileceğini düşünüyorum."

Kaynak : GeForce 7300 SE / 7200 GS Windows 10?
Evet ben de gördüm bunu. Uyumluluk modunda da normal modda da kurmayı denedim sonucum değişmedi. Başlat menüsü, görev çubuğu ve diğer W7'den farklı olan W10 arayüzüne ait hiçbir pencere kullanılamıyor. Ekran yanıp sönüyor, titreşiyor ve butonlar işlevsiz hale geliyor.

Son düzenleme:
Anakart modeli nedir? Ekran kartının sürücüsünü kurmak yerine G41 veya G31 Express Chipset sürücüsünü kurabilirsiniz. Eğer G41 ise sürücüsünü ben size atabilirim.

HP 500B Microtower olarak belirtilmiş. G41 chipseti var sanırım.
Anakart modeli nedir? Ekran kartının sürücüsünü kurmak yerine G41 veya G31 Express Chipset sürücüsünü kurabilirsiniz. Eğer G41 ise sürücüsünü ben size atabilirim.

G41 Chipset'ini yükledim. Çözünürlük ayarlarını değişti ancak hala 1600X900 yapamıyorum :(

1615416662534.png

Son düzenleme:
Hocam bilgisayarımın termal macunu olmadığı için açamıyorum, bir iki gün bekleyebilirseniz bende yüklü olan sürücüyü size atabilirim.

Geri
Yukarı