Eski işlemciler neden yavaş oluyor?

j700

Kilopat
Daha fazla  
İşlemci eski olunca yeni nesil yazılım kullanmasak bile yavaş çalışıyor. Bunun sebebi nedir? Mesela 6. nesil i7 işlemci ilk çıktığı yılda en hızlı işlemciydi ama günümüzde o işlemci ile PC'ye oyun yüklemesek bile Windows çok yavaş çalışıyor. İşlemci aynı işlemci, yazılım aynı yazılım ama neden o yıllarda hızlıydı da şimdi yavaş çalışıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazılım aynı yazılım mı? Windows güncellenmiyor mu? Sürekli daha fazla hesaplama kabiliyetine ihtiyaç duyuyor bu sebeple belirli bir yerden sonra işlem kapasitesi bu duruma yetişemiyor.

Ayrıca Intel 3 serisi bile (örneğin 3770K) veya Ryzen 1000 serisi(en giriş seviyesi) gündelik kullanım için hala oldukça hızlılar.

@Specialized @Bigby Wolf

Sadece word, axcel, chrome kullanılan pc de eski işlemci yavaş çalışıyor 2016 dan bu yana yazılımda ne gibi değişiklik oldu bu üç program için değişse ne kadar değişecek yeni çıkan uygulamaları kurmasan da yavaş oluyor.

İşlemcide kaçıncı nesil olduğundan daha çok modeli ve kullanım alanı daha önemli. Sen pili daha önemli laptoplarda kullanılan düşük işlemciler ile eski sunucu işlemcilerini karşılaştıramazsın. Niye aynı performansı veremiyor dersen Windows'taki güncellemeler olsun , termal macun olsun , bilgisayarının genel olarak eskimesi olsun bir çok neden var.

@Specialized @Bigby Wolf

Sadece Word, axcel, Chrome kullanılan PC de eski işlemci yavaş çalışıyor 2016'dan bu yana yazılımda ne gibi değişiklik oldu bu üç program için değişse ne kadar değişecek yeni çıkan uygulamaları kurmasan da yavaş oluyor.

Sadece Windows etken değil ki? SSD kullanıyor musunuz? Windows'unuz da virüs bulaşmıştır, yavaşlamıştır. Windows'u düzgün kullanamıyorsunuzdur, yıllardır Windows kullanıyorum 1 kere yavaşladığını görmedim. Eskiden mavi ekran hataları verirdi, o dönemler de bitti zaten.

@Specialized @Bigby Wolf

Sadece Word, axcel, Chrome kullanılan PC de eski işlemci yavaş çalışıyor 2016'dan bu yana yazılımda ne gibi değişiklik oldu bu üç program için değişse ne kadar değişecek yeni çıkan uygulamaları kurmasan da yavaş oluyor.

Office uygulamalarının yavaş çalışması normal değil, benim de eski bir bilgisayarım var 1-2 ay önce açtığımda gayet rahat işlemler yapabiliyordum.

Sizin sistemde de problem olabilir i5 3.nesil işlemciyle Windows 10 stabil çalışıyor.

Geri
Yukarı