Eski laptop işlemcisi değiştirilir mi?

Supernova22

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, yeni bir laptop almaya karar verdik özellikle i3 veya i5 işlemcili düşünüyoruz. Evde bir laptopumuz daha var bugün kısa bir araştırma yaptım eski laptopların işlemcileri değişebiliyormuş. Sorum şu eski laptopumuzun işlemcisini i3 veya i5 ile değiştirebilir miyiz bu mümkün mü? Laptopun kendi RAM'i 4 GB, üstünde bir soketlik yer daha var 4 GB bir RAM daha alsak ilave edebiliyor muyuz?

Cihaz adı: Packarbell.
İşlemci: Intel(r) Celeron(r) CPU 1000M @ 1.80GHz 1.80 GHz.
Takılı RAM: 4,00 GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Değiştirebilseniz bile soket uyumundan dolayı hiçbir işe yaramaz dostum. Dediğin işlemcileri takamazsın yani.

Boş masraf olur, ek olarak direkt i3 veya i5 değil nesillerine dikkat ederek seçin. Zaten öneri konusu açarsanız bir sürü kişi yardımcı olacaktır.

Bazı laptopların işlemcileri anakarta gömülü olur, öyle değilse değiştirebilirsiniz. Ama Celeron işlemcili bir bilgisayarın i5 veya i3 kaldırabileceğini düşünmüyorum.

Merhaba arkadaşlar, yeni bir laptop almaya karar verdik özellikle i3 veya i5 işlemcili düşünüyoruz. Evde bir laptopumuz daha var bugün kısa bir araştırma yaptım eski laptopların işlemcileri değişebiliyormuş. Sorum şu eski laptopumuzun işlemcisini i3 veya i5 ile değiştirebilir miyiz bu mümkün mü? Laptopun kendi RAM'i 4 GB, üstünde bir soketlik yer daha var 4 GB bir RAM daha alsak ilave edebiliyor muyuz?

Cihaz adı: Packarbell.
İşlemci: Intel(r) Celeron(r) CPU 1000M @ 1.80GHz 1.80 GHz.
Takılı RAM: 4,00 GB.
Anakarta bağlı. İçini açınca eğer işlemcinin yanında düz tornavida ile açabileceğiniz bir yer varsa uyumlu soket işlemciler takılabiliyor. Ram de ilave edebilirsiniz. Ayrıca SSD alıp takmanızı öneririm.

Yeni nesil MacBook (M1 işlemcili) hariç bütün laptopların işlemcisi değiştirilebilir. Fakat soket uymsuzluğu olacağından bir tık üstü işlemci takabilirsiniz ki hiçbir işe yaramaz desek yeridir.
Ayrıca nereden bulacaksınız eski işlemciyi bulsanız bile gereksiz yere fazla para isterler.

Değiştirilebilir ama Intel'in kullandığı bir teknoloji vardı ismini hatırlarsam yazarım. Bu teknoloji yüzünden farklı bir işlemci takıldığında 30 dakika içinde bilgisayar kendini kapatıyordu.

Ram takviyesi yapabilirsin.
İşlemcin soketliyse işlemcini de değiştirebilirsin. Ama dikkat etmen gereken bir husus var.
İşlemcinin tüketeceği güç.
Eski işlemcinden daha fazla güç tüketen bir işlemci takarsan sistemde sıkıntı yaşarsın.
Gücü artırırsan bu sefer de soğutma anlamında mevcut fanın yeterli gelmeyebilir.

Bazı laptopların işlemcileri anakarta gömülü olur, öyle değilse değiştirebilirsiniz. Ama Celeron işlemcili bir bilgisayarın i5 veya i3 kaldırabileceğini düşünmüyorum.
İşlemcinin yanında vidası var çıkarılabiliyor. Zaten diğer arkadaşlarda kaldırmayacağını söylüyor en iyisi hiç masraf yapmamak sanırım. Peki Ram yükseltebilir miyim?

Yeni konular

Geri
Yukarı