Eski Microsoft klavye temizliği nasıl yapılır?

Danzo

Hectopat
Arkdaşlar elimde eski bir Microsoft klavyesi var. microsoft multimedia keyboard 1.0a - Google'da Ara: Tam olarak bu klavye. Tuşların arasında tozlar artıklar kıllar var. Saklandığı yer ya da kullanış biçimi çok kötü olduğu için epey bir pis. Biliyorsunuz Microsoft'un eski klavyelerinde sararma problemi var. Bu klavyedede sararma var ama çok fazla değil. Benim düşüncem klavyeyi açarak içini ve tuşlarını iyice temizlemek. Bir de buradaki konu araştırmalarımda @CanerX adlı arkadaşın Klavye Temizliği ve Tuş Yumuşatma Rehberi - Technopat Sosyal böyle bir konusuna denk geldim. Benim düşüncem klavyeyi söküp tuşlarını dışını içini iyice bir silmek. Özellikle tuşlarını silmek. Tuşlarını ve sararan kısımlarını cif yardımıyla sileyim diyorum. Zira tuşların kenarları alt kısımlarında sararmalar, kalıntılar oluşmuş. Sizce klavyenin içini açarak ve bu konudaki gibi yumuşatma işlemi yapsam, kimyasal maddeler kullanarak temizlesem herhangi bir zararı olur mu?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
YouTube'de videolara bakarken böyle bir video buldum. Bu uygulama epey hoşuma gitti. Biraz temizlik takıntım vardır. Özellikle kullandığım malzemelerin temiz olmasına çok dikkat ederim. Bilgisayarımı bile cif ile temizliyorum. Beyaz olduğu için bir sıkıntı olmuyor. Temizledikten sonraki parlaması ve temiz hissi vermesi güzel bir duygu :) önerilerinizi merak ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
bi slime al klavyenin üstünde gezdir bi şey kalmaz.
Şaka yapmaya mı çalıştın sen?
Dell - SK-8115 Model bir klavyem var.
Geçen ay klavyenin elektronik kartını ayırıp tüm parçaları sıcak suda çamaşır suyu katarak yıkamıştım. Tuşları bir kovanın içerisine atıp çamaşır makinesi gibi sağa sola hızlı şekilde çevirerek yıkadım. Elim bayağı bir tahriş oldu ancak buna değdi. Ben böyle yıkamıştım kısacası.
images.jpeg

Şaka yapmaya mı çalıştın sen
Bende ne demek istediğini anlamadım.
Tuşları bir kovanın içerisine atıp çamaşır makinesi gibi sağa sola hızlı şekilde çevirerek yıkadım.
Evet bunu bir kaç yerden daha okudum ama tuşların üzerindeki harfler siliniyor demiş bir kaç kişi. Ama sizinkisi duruyor. Bende denemeyi düşünüyorum bu yöntemi 🙂

Bende ne demek istediğini anlamadım.

Evet bunu bir kaç yerden daha okudum ama tuşların üzerindeki harfler siliniyor demiş bir kaç kişi. Ama sizinkisi duruyor. Bende denemeyi düşünüyorum bu yöntemi 🙂
O yönden hiç düşünmemiştim, tuşların silineceği kısmından.
Bu klavyeden klavyeye değişir. Bende nokta bile silinme yok. :)
Ama inanın, çok muazzam bir temizlik yapmış oluyorsunuz. Gram yağ kalmıyor resmen klavye'de.

Eskiden o klavyeler internet kafelerde olurdu, Bütün tuşları çıkar, alt kısmı fırça+tazyikli su ile yıka, tuşları bir kovanın içine çamaşır suyu+deterjan sıkıp, biraz sulandırıp eldiven ile o karışımın içerisinde sil ve en sonunda çeşme suyu ile bir daha yıka.

Eskiden o klavyeler internet kafelerde olurdu, Bütün tuşları çıkar, alt kısmı fırça+tazyikli su ile yıka, tuşları bir kovanın içine çamaşır suyu+deterjan sıkıp, biraz sulandırıp eldiven ile o karışımın içerisinde sil ve en sonunda çeşme suyu ile bir daha yıka.
Yukarıda linkini verdiğim kişide aynı dediğinizi yapıyor. Çamaşır suyu deterjan ardından fırçayla iyice fırçalıyor. Umarım bozmam😄

Linus Tech Tips direkt klavyeleri bulaşık makinesine atıp işi halletmişti. Çıkan bütün RGB'li klavyelerde sıkıntısız çalışmıştı.
Benimde elimde sizinkisi gibi eski bir Microsoft Multimedia klavyesi var. Tuşlarını tek tek cımbızla çıkarıp tamamiylen temizledim.

Linus Tech Tips direkt klavyeleri bulaşık makinesine atıp işi halletmişti. Çıkan bütün RGB'li klavyelerde sıkıntısız çalışmıştı.
Benimde elimde sizinkisi gibi eski bir Microsoft Multimedia klavyesi var. Tuşlarını tek tek cımbızla çıkarıp tamamiylen temizledim.
Vidalarını söktünüz mü? Tuşları çıkartırken sorun yaşadınız mı? Ve tuşları bulaşık deterjanı yada çamaşır suyu ile yıkadınız mı? Eğer yaptıysanız tuşların üzerindeki harfler silindi mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı