Eski model MacBook alınır mı?

arda727272

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, helalinden 2500TL param var ve herekste görüp çok özendiğiim MacBook almak istiyorum. ZTN ikinici el alacağım o kesin ama hangi modelini alayım bilmiyorum. ( MacBook / MacBook Air / MacBook Pro ) sahibinden ilanlara baktım. 2500'e en fazla 2012 VA, 2013 yok, 2012 bulsam alınır mı sizce? Bir de örnek ilan atamadım. Siz bir yardımcı olur musunuz?

Hocam, dün bir arkadaşın 2012 veya 2011 tarihli MacBook hakkında yaptığı yorumu okumuştum. Uygulama destekleri kesiliyormuş sanırsam. Eğer o paraya MacBook alırsanız pişman olursunuz diyebilirim.
Size de tercih size kalmış. İmrenmeniz size çile çektirmesin.

Ben kesinlikle tavsiye etmiyorum. Paranı çöpe atma. Günümüzde Samsung S3 telefonu bilerek ve isteyerek kullanmaya çalışmak gibi olur bahsettiğin. Biri hediye ederse kullan ama para vermeye değmez.

Dostum o kadar eski macbooklarda uygulama indirmek cidden sıkıntı gidip eski sürümünü kurman gerekiyor. Bazı programlarda o da olmadığından programı kullanamıyorsun.

Eğer Mac OS kullanmak istiyorsan Hackintoshlu sistem yapabilirsin. Ben uzun süre kullanmıştım gayet stabil ve sorunsuz çalışıyordu.

Uyumlu parçaları ve ekran kartını alırsan mükemmel bir macbook kullanıyor gibi olursun.

Eğer laptop düşünüyorsan da çoğu sitede hazır kurulum dosyaları var onlara göz atıp neyin çalışıp neyin çalışmadığına bakarsın. Genellikle wifi ve ekran kartı çalışmıyor, wifi için dongle taktığında sorun çözülür. Ekran kartı amd olan bir laptop alırsan ekran kartı sorunun da çözülür, bildiğim kadarı ile çoğu amd ekran kartını destekliyor.

Sabit tecrübe ile söylüyorum eğer SSD ve 4GB üstü ramin yoksa High Sierra ile Catalina arası güzel. SSD ile Catalina daha akıcı hale geliyor. Big sur için 4GB üstü ram ve SSD şart.

Neredeyse 9 yıl önceki teknoloji alınmaz. Aslında 2.500 TL´ye sıfır laptop bile yok. Atom ve Celeron işlemcili 1-2 tane çöp var. Onları laptoptan saymıyorum. Bazen letgo, Sahibinden gibi yerlerde alınabilir ikinci el cihazlar çıkabiliyor. Ya onlardan bir tanesinin karşınıza çıkmasını bekleyeceksiniz, ya da bütçeyi arttırıp daha düzgün cihazlara bakacaksınız.

Hocam, dün bir arkadaşın 2012 veya 2011 tarihli MacBook hakkında yaptığı yorumu okumuştum. Uygulama destekleri kesiliyormuş sanırsam. Eğer o paraya MacBook alırsanız pişman olursunuz diyebilirim.
Size de tercih size kalmış. İmrenmeniz size çile çektirmesin.
Bende almayı düşünüyorum da. RAM ve SSD aldıktan sonra catalina kursak oluyor mu ?

Geri
Yukarı