Eski monitör işlemci performansını etkiler mi?

Kastanbolu

Kilopat
Merhabalar, R5 3600X işlemcim var.
Ve benim eski bir Casper monitörüm var 720P'lik ben bu monitör ile sistemimi kullanmaya kalkarsam işlemcinin performansı düşermiş ve sistemin performansını eski monitör etkilermiş.
Böyle bir şey var mı gerçekten bilgili arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Şu an moralim bozuldu eğer böyle bir şey varsa.

Darboğazdan kasıt benim ekran kartım Rx 460 bu işlemciye çok düşük bir ekran kartı ama alacağım RX 590 ekran kartını, ekran kartının düşük olması da darboğaz yapar mı peki normalde işlemci düşük olduğu zaman darboğaz olur ya?
İşlemciniz kolay kolay darboğaz yapmaz, 2080 Ti 1080P kullanmayacaksanız.

Şimdi olay şu şekilde işliyor. Atıyorum sizin Ryzen 1600 ve RX 580'iniz var. Siz 1080p monitörde oyun oynuyorsunuz, bu şekilde sistem çok iyi çalışıyor ancak 2K'ya geçtiğinizde daha az FPS alıyorsunuz oyunlarda. Bu gayet normal bir senaryo. Eğer Ryzen 1600 ve RTX 2080Ti'lı bir sisteminiz olsaydı ve bunu 1080p'de kullanmaya çalışsaydınız, bu sefer de ekran kartı kendini tam güçte kullanamaycaktı (buna darboğaz deniyor) çünkü işlemci bu ekran kartını bu çözünürlükte besleyecek güçte değil. Çünkü çözünürlük düştükçe işlemciye binen yük artıyor, aynı şekilde çözünürlük yükseldikçe de ekran kartına binen yük artıyor. Şimdi ben burada hep 1080p üzerinden örnek verdim, siz 720p diyorsunuz. Bu da demek oluyor ki darboğaz yaşama oranınız çok fazla. Ancak yine de ekran kartınızı öğrenmemiz gerek. Ek olarak işlemcinizin performansının düşmesi gibi bir durum söz konusu değil. Burada sadece eğer güçlü bir ekran kartına sahipseniz, ekran kartınızın sağlayabileceği gücün tamamını kullanamayabilirsiniz.
Malesef ben işlemci ile anakart ile ileride hiç uğraşmak istemediğinden ömürlük aldım ekran kartım kötü RX 460 2-3 ay sonra RX 590 alacağım da ekran kartının düşük olması da darboğaz vesaire diğer sorunları çıkarır mı?
İşlemciniz kolay kolay darboğaz yapmaz, 2080 Ti 1080P kullanmayacaksanız.
Ekran kartım kötü olduğu için peki bu etkiler mi tam tersi işlemci düşük olduğunda darboğaz olur ya bu seferde ekran kartı düşük olduğundan darboğaz vesaire sorunlar olur mu?

Güçsüz işlemci, güçlü ekran kartı darboğaz yapar, güçlü işlemci, ona göre güçsüz ekran kartı herhangi bir darboğaz yapmaz. İşlemci yapması gerekeni yapar yine.

Güçsüz işlemci, güçlü ekran kartı darboğaz yapar, güçlü işlemci, ona göre güçsüz ekran kartı herhangi bir darboğaz yapmaz. İşlemci yapması gerekeni yapar yine.
Bu seferde ekran kartı darboğaz yapmıyor değil mi tam tersi olunca?
Birde hata mı yaptım acaba 1500TL bütçem vardı karacumada işlemcim sağlam olsun 10 yıl uğraşmim diye 3600x aldım 1460TL civarı felanda cuma indirimin de bütün parayı ona vermeyip 2600x mi alsaydım 800TL-1000TL arasındaydı oda?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı