Anakart İşlemci Performansını Ne Kadar Etkiler?

HABAR

Kilopat
Makaleler
18
Daha fazla  
Merhaba. Z490 Unify anakartının incelemesini okuyordum Techpowerup'ta. İlgimi çeken veriler var, sizle de paylaşmak ve bir soru sormak istiyorum.
1590421143703.png

1590421877173.png

Kullanılan işlemci i9 10900K. Yanılmıyorsam tüm çekirdeklerde 4.9 GHz'de çalışıyor. Ve farklı anakartlarla karşılaştırma yapılmış, Cinebench testinde bu kadar fark çıkması normal mi? Test sapması ne kadar olabilir en fazla? Son üç anakart ile i9 9900K ile kullanılmış, bunları dikkate almaya gerek yok bence ama Z490I Unify ile Z490 Phantom Gaming Velocita arasında bile 800 puan var yaklaşık. Keza Blender'da da %10'luk bir fark var. Sebebi ne olabilir? Aklıma VRM niceliği geldi, Z490I Unify'da CPU için 9 fazlı VRM kullanılmış, Z490 Unify'da 16 fazlı ve 1440A akım verebiliyor anladığım kadarıyla. Phantom Gaming Velocita'da da 10 fazlı VRM. Kontrolcülerine detaylıca bakmadım ama bu kadar fark olmasına anlam veremedim. Aydınlatırsanız sevinirim.
İncelemeler de burada:
MSI MEG Z490 Unify Review
ASRock Z490 PG Velocita Review
MSI MEG Z490I Unify Review

Vaktim yok sonra açıklayacağım. 10. nesilde farklı durumlar var. Anakartların limitleri farklı. TDP1, TDP2 gibi özellikler var.

Bazı anakartlarda 125W'ı geçen işlemcinin 56 saniye sonra frekansı düşüyor.

Stok durumlarda anakart performansı pek etkilemez ama OC sonrası Ak anakart- kara anakart farkı ortaya çıkar.

Dediğiniz gibi VRM farkından olabilir ayrıca Velocita'nın mosfet ve diğer bileşenleri daha stabil performans sağlıyor olabilir.
Vaktim yok sonra açıklayacağım. 10. nesilde farklı durumlar var. Anakartların limitleri farklı. TDP1, TDP2 gibi özellikler var.

Bazı anakartlarda 125W'ı geçen işlemcinin 56 saniye sonra frekansı düşüyor.

Stok durumlarda anakart performansı pek etkilemez ama OC sonrası Ak anakart- kara anakart farkı ortaya çıkar.
Dediklerim yakınmış :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada bahsettiğim şeyi anlatıyor. 10600K gibi bir işlemcide bu farkı hissetmeyiz diye düşünüyorum. Zaten bu testi doğru bulmuyorum. Güç seçeneklerinin nasıl ayarlandığını bilmiyoruz. Belli ki limitleri kapatmadan test etmişler. Test yapılan anakartların hepsi iyi anakartlar. GODLIKE vs Z490 UD testi değil sonuçta.
Dediğiniz gibi VRM farkından olabilir ayrıca Velocita'nın mosfet ve diğer bileşenleri daha stabil performans sağlıyor olabilir.

Dediklerim yakınmış :)

Hayır VRM farkı değil bu, güç limitleri ile alakalı. İşlemcinin 95W ve 125W TDP değeri gibi ayarları var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada bahsettiğim şeyi anlatıyor. 10600K gibi bir işlemcide bu farkı hissetmeyiz diye düşünüyorum. Zaten bu testi doğru bulmuyorum. Güç seçeneklerinin nasıl ayarlandığını bilmiyoruz. Belli ki limitleri kapatmadan test etmişler. Test yapılan anakartların hepsi iyi anakartlar. GODLIKE vs Z490 UD testi değil sonuçta.

Hayır VRM farkı değil bu, güç limitleri ile alakalı. İşlemcinin 95W ve 125W TDP değeri gibi ayarları var.
Yok hocam anakartın enerji bileşenlerinden bahsettim o yüzden söylemiştim. Ayrıca bu arkadaş çok kaliteli videolar yapıyor. Ben de takipteyim kendisini.

Geri
Yukarı