Eski patronum beni sigortasız çalıştırıp babamı beni ve arkadaşımı dolandırdı

Egemen 07

Decapat
Yer
Konya/Meram
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Tulpar T5 V23.3.2

CPU: i5-12450H 8C/12T
GPU: RTX4060 8GB 128BIT
RAM: 32GB DDR4 3200MHz
SSD: 1TB M.2 SSD
Meslek
Grafiker
İşi bilen kişilerin yorumlarına açığım. Önlem almadan hukuki sürece girmek istemiyorum. - Bu kadar peşine düşme sebebim bir insan bir insana bu kadar kötü niyetli nasıl olabilir? Hak ettiğini bulmalı olabilecek en yüksek cezayı çekmesi.

Merhaba arkadaşlar, yaşım 16, bir işe girdim ilgili becerilere sahibim grafik tasarım alanında. Girdiğim iş yerinin patronu bildiğimiz bir akrabamız kendisi dolandırıcı çıktı. 1-2 hafta sonra öğrendim akrabalardan. (...) (aşağıya ilgili tarihleri yazıyorum.)
20 Kasım gibi işe ben ve arkadaşım girdik.
İlk günden sigorta için konuşma yaptık istediğimizi söyledik. Tamam dediler anlaşmıştık.
Geçen sürede 9 gün çalışan arkadaşım sigorta için ciddiyetini sürdürürken bir türlü başlatmadılar. Bunu görünce ve arkadaşımın parasının verilmediğini görünce sigorta için ısrar etmekten çekindim çünkü vermeyeceklerinden emindim, tek amacım hakkım olan parayı alıp sahip olduğum taksitleri ödeyip oradan çıkmaktı.

İlgili ek bir olay daha: Babam yıllar önceden patronun önceki iş yerlerini boyamıştı, önceki işleri kafe, restorant gibi işlermiş. Gittikten 1 hafta sonra falan babamla yeni reklam ajansının iş yeri için anlaşıyorlar babamla. 11.000₺'ye. Aralık ortası gibi yani anlaşmanın 1- 1.5 hafta sonrası para alması lazımken babamda imkansız bir şekilde ulaşamıyor, arıyor açmıyor. Hat kapalı gibi ve arkadaşım, ben, babam paramızı alamıyoruz.

(...)O anda işsiz olan arkadaşımı da çağırdım gel birlikte girelim dedim. 9 gün çalıştı, ajanstan sorumlu yönetici gruptan çıkardı. Arkadaşım o gün uyuyakalmış sabah. Sabah ulaşılamayınca gruptan atarak işten de çıkarmış oldular. Kendisi parasını alamadı, 4100₺ idi miktar. Onun olayının üzerinden 3 ay gibi bir süre geçti. O da bende aynı şekilde dolandırıldık diyebilirim ona da geçeceğim şimdi. Ben çalıştığım sürede avans istediğimde 1001 takla atarak eksik ve zor şekilde para yatırıyordu patron. Taksit tarihleri vs. geçecekti neredeyse çalıştığım süre içinde. Sonra zaten anladım bir problem olacağını ama mecbur o an işe girmem gerekiyordu, başka bir iş yeri (tanıdığımın) açılasıya kadar orada çalışacaktım. 2023 Kasım 20'den 2024 Ocak 15'e kadar çalıştım. Ayın 15'i (taksitlerimin 10 gün geciktiği tarih) için patrona günler öncesinden haber vermiştim onay aldım ayın 15'inde ödemelerimi alacağıma. Ayın 15i gelince o güne öğlene kadar izin almıştım ödemelere gitmek için. Çarşıda olduğumu bildikleri halde ve sabah saat 10.20 geçe gibi patronun grupta aktif olduğunu görüp 1 dakika içinde yazmama rağmen o günden sonra bir daha patronun aktifliğini göremedim, bir kere bile telefonumu açmadı mesajıma dönmedi. O gün profil fotoğrafı da gitmişti büyük ihtimal engel attı. 2-3 hafta en az bu böyle kaldıydı. Neyse o gün arıyorum ulaşamıyoruz diyorlar yönetici vs. akşama karısı ile konuştum atılacağını söyledi. Ayrıyeten babamın, yeni iş yeri için yapılacak olan boya işlerinin parasını da hatırlattım "onu sormam gerekiyor" dedi tamam dedim. Ayın 16'sında 7 bin olan borcun 3 binini ödediler kalan nerede deyince "tahsilat yapılır verilir" dendi, bekledim. Günler geçti sürekli muhatap oldum sürekli vereceğiz dediler hiçbir şey yapmadılar.

Aklıma takılan sorular:

Ben ailemin de onayı ile o iş yerine girdikten sonra patronun ödememesi sebebi ile sigortasız olarak 1 ay 20 gün civarı çalıştım.
Bu olay mahkemeye taşınırsa aileme bir zarar gelir mi maddi ya da manevi. "neden çocuğunuzu bu işe soktunuz" gibisinden?

Arkadaşımın olayı üzerinden 3 ay, benim 1 ay 20 gün babamın da 2.5 ay geçti. Bu süreler mahkeme için bir sorun yaratır mı? Zaman aşımı gibi.

Bizi sigortasız çalıştan patron sırf sigortasız çalıştırdı diye davadan yana bir zararımız olur mu? Elimizde değildi zor günlerdeydik çalışmamız gerekiyordu. Akrabam olunca güvendim. Dediklerini yapmayıp sigorta ödemediler.

Babam boya işini bırakmış halde olup tanıdık istediği için tamam boyayım diyerek işini yapıyor. Bu konuda vergiden yana problem olur mu? Babamı devlet zora sokar mı? Vergisiz iş olduğu için.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı