Rehber Eski Prince of Persia oyunlarını yüksek çözünürlükte oynamak

hakan yaeger

Megapat
Makaleler
21
Daha fazla  
Herkese merhaba, bu konuda eski Prince of Persia oyunlarında (The Sands of Time, Warrior Within) nasıl yüksek çözünürlük ile oynanır bunu anlatacağım.
The Two Thrones oyununda böyle bir sorun olmasa da üçlemenin diğer oyunlarında düşük çözünürlükle oynamak can sıkabiliyor. Bunun için;
Yukarıda bıraktığım linkten Universal Widescreen Patcher'ı indiriyoruz ve çalıştırıyoruz.

1617463548119.png

Karşımıza böyle bir ekran gelecek, üstten oyunu seçiyoruz ve ardından oyunun bulunduğu lokasyonu seçiyoruz. Bundan sonra alttan "New Resolution" kısmından istediğimiz çözünürlüğü ayarlıyoruz.
Ardından Patch tuşuna basıyoruz ve Patcher ile işimiz bitiyor.
Bu Patch'i yaptıktan sonra oyuna girdiğimizde 1920x1080 çözünürlüğün aktifleştiğini görebiliriz. Sahip olduğum kötü ekran kartı 1080P'de sorun yarattığı için ben 1600x900 olarak ayarladım.

POP 2021-04-03 18-28-52-420.jpg

Bazı durumlarda ekrana sığmama gibi durumlar olabiliyor. Bu yüzden şunu yapmanızı öneriyorum;
• Oyunun bulunduğu lokasyona gidin ve "HARDWARE. İni" dosyasını metin belgesi ile açın.

1617463932132.png

• Üstte işaretli olan CanStretchRect adlı değeri 0 olarak ayarlayın.
• Kaydedip çıkın.

Bundan sonra oyuna girdiğimizde eğer varsa ekrana sığmama gibi bir olası durumu da çözmüş oluyoruz. Evet, bu kadar kolay bir işlemdi. Benim gibi hala bu oyunları arada açıp oynayanlar varsa yardımcı olur diye düşündüm. Umarım yardımcı olmuştur.

Bu uygulamanın çalışmadığına çok fazla şahit oldum. Bunun yerine PCGamingWiki üzerinde önerilen yöntemleri uygulayabilirsiniz. Eski oyunlarda bir sorun yaşayınca ilk baktığım site diyebilirim. Daha sonra oyunun Steam rehberler ve tartışmalar sayfasına bakıyorum.

Bu arada benim gibi seriye sonradan başlayacaksanız, PoP serisine remake beklemenizi öneririm. Bozuk kamera açıları, kanser dövüş sistemi ve orantısız yapay zeka yüzünden eziyet bir oyun. Hatta ilk oyunu sinirlerim gerile gerile oynadım. Warrior within başladım ve dövüş sistemindeki bazı sorunlar çözülmüş. Ama yapay zeka da bizim gibi rahat hareket ediyor. Kamera açısında çok bu sefer yapay zekaya ölmeye başladım. Şu aralar saldım ve tekrar başlarsam direkt kolay seviyede oynayacağım.

Garip, 3-4 seferdir kullanıyorum, hiç çalışmadığına şahit olmadım.
Bu arada benim gibi seriye sonradan başlayacaksanız, PoP serisine remake beklemenizi öneririm. Kamera açıları ve orantısız yapay zeka yüzünden eziyet bir oyun.
Katılıyorum. Üçlemeyi bitirdim, söyleyebileceğim tek şey gerçekten kamera açılarının rezalet olması.

apps.55996.13510798885215795.11b9feb2-4dca-4ff5-8b9f-fa007bef4117.jpg

Aklıma ilk Prince Of Persia oyunu geldi başlığı görünce. MS-DOS ortamında çalışıyordu. Windows 98'de oynamıştım hatta bu oyunu. Ne günlerdi be. Yararlı rehber hocam, ellerinize sağlık.

Geri
Yukarı