Eski sinema sistemindeki Subwoofer'ı kullanmanın bir yolu var mıdır?

Nailed It

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Freelance Finansçı ve 2 Şirket sahibi.
Merhabalar elimde çok eskilerden kalma bir 5+1 sinema ses sistemi mevcut yeni ses sistemi almayı düşünüyordum fakat eğer bu sistemi aktif etmenin bir yolu varsa boşuna o kadar masraf etmek istemiyorum. Arçelik'e ait 4 adet kolon ve bir adet 120W subwoofer mevcut fakat bunlara nasıl güç vereceğim, nereden vereceğim, bilgisayara nasıl bağlayacağım kocaman bir soru işareti. Bu sinema ses sistemini eski bir dvd&blu-ray okuyucu ile kullanıyorduk, enerji de ona bağlıydı sistem de fakat bu DVD okuyucu bozulduğu için sistemi kilere kaldırmıştık. Elektrik işlerinden anlayan birisi varsa bu sistemi bilgisayarımda kullanabilmek için bir mantık geliştirebilir belki. Sistemi görsel olarak ekliyorum.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-03-05 at 19.15.50.jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-05 at 19.15.50.jpeg
    76 KB · Görüntüleme: 48
  • WhatsApp Image 2021-03-05 at 19.15.36.jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-05 at 19.15.36.jpeg
    83,4 KB · Görüntüleme: 42
  • WhatsApp Image 2021-03-05 at 19.13.39 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-05 at 19.13.39 (1).jpeg
    96,7 KB · Görüntüleme: 44
  • WhatsApp Image 2021-03-05 at 19.13.39.jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-05 at 19.13.39.jpeg
    121 KB · Görüntüleme: 39
  • WhatsApp Image 2021-03-05 at 19.28.01.jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-05 at 19.28.01.jpeg
    214 KB · Görüntüleme: 39
Giriş çıkışları çeker misiniz?
Giriş çıkışları çektim zaten, plastik bir kıstırma mekanizması var, sizin için kablolarının fotoğrafını çekeyim daha mantıklı olur
Giriş çıkışları çeker misiniz?
Muhtemelen kırmızı ve beyaza dönüştürmek için 5 tl'lik bir kablo da gerekecek.
Kablonun bağlı olduğu bir görsel ekledim

Gördüğüm kadarıyla hoparlörleriniz pasif, yani bir amplifikatöre ihtiyaç duyuyorlar. Eski sinema sistemlerinde DVD oynatıcı içerisinde d-class amfileri olurdu. Normal DVD'lerden biraz daha büyük biraz daha ağır. O amplifikatörü bulabilirseniz amfinin arka giriş soketlerinde aux yazan 2 adet rca bağlantısı olan yere 3.5mm den stereo rca'ya dönüştürücü kablo ile kullanabilirsiniz. Ancak amfiyi bulamıyorsanız, subwoofer çıkışı olan eski vestel sinema sistemlerinin amfilerini kovalamanız lazım. Yeni modeller profesyonel bir sistem alacak kadar pahalı çünkü.

Gördüğüm kadarıyla hoparlörleriniz pasif, yani bir amplifikatöre ihtiyaç duyuyorlar. Eski sinema sistemlerinde DVD oynatıcı içerisinde d-class amfileri olurdu. Normal DVD'lerden biraz daha büyük biraz daha ağır. O amplifikatörü bulabilirseniz amfinin arka giriş soketlerinde aux yazan 2 adet rca bağlantısı olan yere 3.5mm den stereo rca'ya dönüştürücü kablo ile kullanabilirsiniz. Ancak amfiyi bulamıyorsanız, subwoofer çıkışı olan eski vestel sinema sistemlerinin amfilerini kovalamanız lazım. Yeni modeller profesyonel bir sistem alacak kadar pahalı çünkü.
Dvd okuyucusu elimde duruyor fakat çok hasar gördü parçalandı, bahsettiğiniz parça tam olarak nasıl bir şey acaba belki ona bir zarar gelmemiştir kullanabilmemin bir yolu vardır?

Dvd okuyucusu elimde duruyor fakat çok hasar gördü parçalandı, bahsettiğiniz parça tam olarak nasıl bir şey acaba belki ona bir zarar gelmemiştir kullanabilmemin bir yolu vardır?
DVD okuyucunun içerisinde d-class yani çok küçük yer kaplayan ama yüksek güç üretebilen bir amfi devresi olur. DVD diye bahsettiğimiz cihazın arkasında mandallı terimaneller vardır. Burdan sırasıyla hoparlörlere giriş yapılır. Parçalandıysa şayet tamiri belki mümkün olabilir. Çevrenizde elektronikçi varsa işini iyi yapan, gösterebilirsiniz.

DVD okuyucunun içerisinde d-class yani çok küçük yer kaplayan ama yüksek güç üretebilen bir amfi devresi olur. DVD diye bahsettiğimiz cihazın arkasında mandallı terimaneller vardır. Burdan sırasıyla hoparlörlere giriş yapılır. Parçalandıysa şayet tamiri belki mümkün olabilir. Çevrenizde elektronikçi varsa işini iyi yapan, gösterebilirsiniz.
Peki sistem çalışır durumda ise bunu bilgisayara bağlayabilir miyim acaba? Sonuçta güç ve ses kaynağını dvd okuyucu olarak algılayacak anladığım kadarıyla. Uğraştığıma değer mi yani onu öğrenmeye çalışıyorum şu anda

Peki sistem çalışır durumda ise bunu bilgisayara bağlayabilir miyim acaba? Sonuçta güç ve ses kaynağını dvd okuyucu olarak algılayacak anladığım kadarıyla. Uğraştığıma değer mi yani onu öğrenmeye çalışıyorum şu anda
Terminolojik olarak konu karışıyor. DVD okuyucu dediğimiz şey aslında hem amfi hem görüntü sağlayıcı bundle bir alet. Siz cihazı çalışır durumdayse eğer aux ses bağlantısını yaparak sadece amfi olarak kullanacaksınız. Standart ses sistemleri kadar veya daha iyi performans alabilirsiniz. Yeni 2+1 50w'lık sistemler bile 600-700liradan başlıyor. Bence uğraşmaya değer :)

Edit: Amfinin aux girişinden bilgisayarınızdaki kulaklık çıkışını bağlayarak kullanabilirsiniz.

Terminolojik olarak konu karışıyor. DVD okuyucu dediğimiz şey aslında hem amfi hem görüntü sağlayıcı bundle bir alet. Siz cihazı çalışır durumdayse eğer aux ses bağlantısını yaparak sadece amfi olarak kullanacaksınız. Standart ses sistemleri kadar veya daha iyi performans alabilirsiniz. Yeni 2+1 50w'lık sistemler bile 600-700liradan başlıyor. Bence uğraşmaya değer :)

Edit: Amfinin aux girişinden bilgisayarınızdaki kulaklık çıkışını bağlayarak kullanabilirsiniz.
Şu arkadaşı biraz kurcalayayım geliyorum hocam, 1 saate son durumu bu mesajı düzenleyerek bildirmiş olacağım :D
Şu arkadaşı biraz kurcalayayım geliyorum hocam, 1 saate son durumu bu mesajı düzenleyerek bildirmiş olacağım :D
Bu arkadaşlardan hangisini aux kablosunu bağlamak için, hangisini hoparlör ve subwoofer'larımı bağlamak için kullanacağım acaba?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-03-05 at 19.58.45.jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-05 at 19.58.45.jpeg
    139,4 KB · Görüntüleme: 35
  • WhatsApp Image 2021-03-05 at 19.58.44.jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-05 at 19.58.44.jpeg
    100,3 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:

Bu arkadaşlardan hangisini aux kablosunu bağlamak için, hangisini hoparlör ve subwoofer'larımı bağlamak için kullanacağım acaba?
6'lı orta kısımdaki rca demetinin sağ tarafında 2çizgiyle LR olarak belirtilmiş aux girişleri. Buraya rca to 3.5mm jack kablosu alacaksınız. Bilgisayarınızın ses çıkışı butaya bağlanacak. En alt kısımda ise evrensel geçerliliği olmayan garip bir bağlantı türü seçmiş arçelik :). 2pin özel bir soket yapısı kullanmış. Sistemin kabloları duruyorsa şayet oraya sırasıyla sistemdeki hoparöleri bağalayacaksınız (Subwoofer, Front Right, Center vs gibi). Şayet bulamıyorsanız orijinal kablolarını, elektrikçiye durumu izah edin oraya kabla pabucu sıkıştırıp lehimleyebilir veya elinizden gelirse siz de yapabilirsiniz veya kablo ucuna lehimlenmiş elektronikçilerin krokodil dedikleri klips şeklinde aparatlarda bağlantı almak için yeterli olabilir. Direkt karşıdan baktığınızda düz bir şekilde, iğne gibi görünen uçlardan pozitif ve negatif bağlantı noktaları görülüyor. Aslında biraz meraklı birisi için çocuk oyuncağı ama daha önce deneyimi olmayan birisi için çok tuhaf gelebilir. Sistemi kullanacağınız alandaki yerleşimi belirleyip kablo uzunluklarını 1-1-5 metre fazladan hesaplayın. Sistem hiend veya üst düzey olmadığı için 2x0.75lik bakır kablo iş görecektir.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20210305-204907_Chrome.jpg
    Screenshot_20210305-204907_Chrome.jpg
    30 KB · Görüntüleme: 24
  • Screenshot_20210305-204900_Chrome.jpg
    Screenshot_20210305-204900_Chrome.jpg
    47 KB · Görüntüleme: 34

Yeni konular

Geri
Yukarı