Eski Sistemdeki SSD'lerin Hızları Yeni Sistemde Değişti

Viktor R3znov

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar,

Ryzen 5 1600, MSI B350 PC Mate, GTX 1070 ve 16 GB (2X8) 3000MHz DDR4 sistemimde, M.2 SATAIII olan Samsung 860 Evo M.2 SSD'de okuma ve yazma değerleri düşükken, SATAIII olan Samsung 860 Evo SSD'de ise okuma ve yazma değerleri epey yüksekti (firmwareler günceldi).

Görüntüler:

20190822_210004.jpg

20190822_210143.jpg

2-3 gün önce yeni sisteme geçtim ve bu kez, SSD Benchmark değerleri tam tersine döndü. SATAIII M.2 olan SSD'de öncekinden daha yüksek, SATAIII olan SSD'de ise öncekinden daha az değer aldım. Sistem: Ryzen 5 3600, Gigabyte X570 Aorus Elite, RTX 2080 ve 16 GB (2X8) 3600MHz DDR4 RAM.

Görsel:

lol.PNG

2 SSD'nin de firmwareleri güncel, AHCI mode ve TRIM status açık. Düşük çıkan SSD'nin değerleri berbat durumda değil fakat yine de çözümünü bulmak istiyorum. Temiz Windows 10 UEFI kurulumu yapmış ve M.2 SATA III SSD'ye format atmıştım fakat SATA III SSD'de veriler olduğu için formatlamamıştım. Bundan dolayı olabilir mi? Gerçi bu ihtimal biraz zayıf, çünkü format atmadan önce, eski sistemimde yüksek değerler çıkıyordu. Beni tek şüphelendiren şey, Gigabyte X570 Aorus Elite'in yanında gelen 6.0Gb/s SATAIII kablosunu taktım, eskisini çıkardım. Acaba kablo bu kadar etkileyebilir mi?

Bu arada Benchmark testini 2 kere yaptım ve ikisinde de hiçbir işlem yapmıyordum, programlar kapalıydı. Bu durumun sebebi ne olabilir? Sistemden sisteme değişiklik göstermesi normal midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
@Mithat Berhan

M.2 olan SSD de SATAIII. PCIe M.2 SSD değil. Diğer M.2 olmayan SATAIII SSD de dediğim gibi 2-3 gün öncesine kadar, ilk görseldeki yüksek değerleri veriyordu fakat yeni sisteme geçince düşüş gösterdi. En iyisi kabloyu değiştireyim. Ayrıca, belki de farklı chipsetlerde performanslar değişiklik gösterebiliyordur. Allah'tan okuma değeri iyi. Oyun vb. oynarken sıkıntı çıkarmaz da yazma değerini yükseltebilsem güzel olur.

Hızı yüksek çıkan 500GB ve 376GB boş alan var. Hızı düşük çıkan da 500GB ve 290GB boş alan var. Bu arada HDD ile SATAIII SSD kablolarının yerini de değiştim, sonuç yine aynı. Eski sistemde kullandığım kabloyu takamıyorum çünkü o eğimli kablo ve anakarta ters kalıyor. Herhalde SSD'den SSD'ye, sistemlere göre performans değişiyor diye düşünüyorum.

Hızı yüksek çıkan 500GB ve 376GB boş alan var. Hızı düşük çıkan da 500GB ve 290GB boş alan var. Bu arada HDD ile SATAIII SSD kablolarının yerini de değiştim, sonuç yine aynı. Eski sistemde kullandığım kabloyu takamıyorum çünkü o eğimli kablo ve anakarta ters kalıyor. Herhalde SSD'den SSD'ye, sistemlere göre performans değişiyor diye düşünüyorum.
Evet sisteme göre farklılık gösteriyor internetteki crystaldiskmark testi ile benim testim arasında fark vardı oradan anlamıştım hız yükselmesi normal fakat diğerinde hız düşme olayı enteresan geldi bana da.

@Mrtcn95

Neyse artık. Hızı düşenin okuma hızı hala iyi. Yazma hızı da çok düşük değil. Zaten oyun oynadığım için yazma hızı bir etken olmuyor. Yazma hızı 520 çıkacağına (vaad edilen), 487 çıktı az önce. Yani performansı %94. Sorun olsa, bu kadar yüksek performans vereceğini sanmıyorum. Oyunlar için fazlasıyla yeterli zaten. Böyle kullanalım, belki de bu SSD, X570'te böyle çalışıyor. Bir firmware ya da BIOS güncellemesi ile düzeleceğini umuyorum. Ek olarak IOPS değerleri çok değişken ve sistemden sisteme farklılıklar gösteriyor diye biliyorum.

Ayrıca 560MB/s okuma ve 520MB/s yazma vaad eden bir SSD'nin, eski sistemimde 562MB/s okuma ve 533MB/s yazma değeri vermesi de ilginçti zaten. Belki de ölçümler sapıtıyor ya da SSD'ye format atsam düzelir. Neyse artık.

Son düzenleme:
Çok basit Samsung ssd lerde rapid Mode var bu ramin yaklaşık 1 GB sini ssd ye ayırmış oluyor yani o yüksek okuma yazma hızı ssd ye değil Ram a ait bendede olmuştu çünki samsunun hız testi 1 GB altında cryatal diskmark ile 4 GB üzeri dene doğru sonucu alırsın

@Shimada Sensei

Bunların ÇöpZen'den dolayı olduğu belli de işte biz de çözüm bulmaya çalışıyoruz :)

Mesela şöyle bir minik problemim var. Oraya da fikirlerinizi beklerim. Muhtemelen kasanın kablosundan kaynaklı gibi ama farklı fikirlere de açığım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı