Eski sistemdeki Windows lisans anahtarını yeni sisteme aktarma

RoaringLion

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Araf
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
• Gainward GeForce RTX 4070 Ti 12GB Ekran Kartı
• Intel Core i7 13700K İşlemci
• GSKILL 64GB(2x32) TRIDENT Z5 RGB SİYAH DDR5 5600MHz CL28 Çift Kanal Bellek
• Asus Prime Z790-A Anakart
• Samsung 990 Pro Soğutuculu 2 TB SSD x2
• Samsung HD103SI HDD
• Asus ROG Strix Helios GX601 Kasa
• MSI MPG A1000G PCIE5 1000W 80+ Gold Güç Kaynağı
• Asus ROG Ryuo III 360 ARGB 360mm İşlemci Sıvı Soğutucu
• Asus VP249QGR
• SS Apex 7
• SS Rival 600
• Logitech Z207
Profil Kapağı
1522506711
RAM
GSKILL 64GB(2x32) TRIDENT Z5 RGB SİYAH DDR5 5600mhz CL28 Dual Ram
SSD veya HDD modeli
Samsung 860 Evo 500 GB
Ekran kartı
ASUS GeForce Gaming GTX 960 DirectCU II 4 GB GDDR5
Anakart
ASUS PRIME Z790-A WIFI, LGA 1700
İşlemci
Intel i7 13700K
Merhaba arkadaşlar, yeni sistem topladım. Artık şu an kullandığım bilgisayarın ekran kartı ve SSD'si hariç hiçbir parçasını kullanmayacağım. Yeni topladığım bilgisayarda Windows lisansımı nasıl etkinleştireceğim? Yoksa eski SSD'de Windows zaten kurulu olduğu için gerek kalmayacak mı?

Merhaba arkadaşlar, yeni sistem topladım. Artık şu an kullandığım bilgisayarın ekran kartı ve SSD'si hariç hiçbir parçasını kullanmayacağım. Yeni topladığım bilgisayarda Windows lisansımı nasıl etkinleştireceğim? Yoksa eski SSD'de Windows zaten kurulu olduğu için gerek kalmayacak mı?
Eski diski yeni PC'ye takarsan sürücüler çakışır.

Lisans OEM lisans mı?

Eski diski yeni PC'ye takarsan sürücüler çakışır.

Lisans OEM lisans mı?
Efendim sürücülerin çakışması, OEM lisans ne demek bilmiyorum. Bilgisayarı (Casper Neo) aldığımda içinde orijinal Windows yüklüydü ve etkinleştirilmişti. O zamanlar Windows 7 vardı sanırım. Bugün Windows 10 kullanıyorum.
Hocam sıkıntı olmaz galiba bir de hocam ekran kartı ile işlemci darboğaz yapar bence kesinlikle ekran kartı değiştirin.
En yakın zamanda RTX 4090 alıp takacağım.

Ne yapacağım arkadaşlar, ₺3.600 verip Windows mu satın almam gerekecek?

Son düzenleme:
Efendim sürücülerin çakışması, OEM lisans ne demek bilmiyorum. Bilgisayarı (Casper Neo) aldığımda içinde orijinal Windows yüklüydü ve etkinleştirilmişti. O zamanlar Windows 7 vardı sanırım. Bugün Windows 10 kullanıyorum.

En yakın zamanda RTX 4090 alıp takacağım.
OEM lisansı başka bir cihazda aktifleştiremezsin. Dene istersen. SSD'yi biçimlendir temiz kurulum yap USB ile.

OEM lisansı başka bir cihazda aktifleştiremezsin. Dene istersen. SSD'yi biçimlendir temiz kurulum yap USB ile.
Doğru mu anladım, SSD'yi biçimlendireceğim, yeni sisteme takacağım ve Windows kuracağım. Açılışta ürün anahtarı soracak. Ben de eski kasanın yanındaki etiketin üzerindeki anahtarı yazacağım. Aktifleşmez, işe yaramaz yenisini satın alman lazım diyorsun doğru mu?
IMG_0649.jpeg

Şurada da yazılmış sanırım satın almam gerekecek...

Son düzenleme:
Doğru mu anladım, SSD'yi biçimlendireceğim, yeni sisteme takacağım ve Windows kuracağım. Açılışta ürün anahtarı soracak. Ben de eski kasanın yanındaki etiketin üzerindeki anahtarı yazacağım. Aktifleşmez, işe yaramaz yenisini satın alman lazım diyorsun doğru mu?Eki Görüntüle 1879395

Şurada da yazılmış sanırım satın almam gerekecek...
Aynen anlattığın gibi.

Aynen anlattığın gibi.
Öyleyse ben bu SSD'ye hiç dokunmayayım. Yeni SSD alıp sıfır kurulum yapayım. Bu bilgisayar da lazım olursa kullanırım diye kenarda durur... Peki efendim son olarak NVME m2 SSD önerisi alabilir miyim? Soğutuculu mu olmalı normal mi? Bazı konularda ısınma sorunu yaşayan arkadaşlar olmuş. Şu iki ürün hakkında ne düşünüyorsunuz ve soğutuculu olanın soğutucu bloğu anakartın (ASUS PRIME Z790-A WIFI, LGA 1700) PCIe yuvasına sığar mı?
sığar mı?

Öyleyse ben bu SSD'ye hiç dokunmayayım. Yeni SSD alıp sıfır kurulum yapayım. Bu bilgisayar da lazım olursa kullanırım diye kenarda durur... Peki efendim son olarak NVME m2 SSD önerisi alabilir miyim? Soğutuculu mu olmalı normal mi? Bazı konularda ısınma sorunu yaşayan arkadaşlar olmuş. Şu iki ürün hakkında ne düşünüyorsunuz ve soğutuculu olanın soğutucu bloğu anakartın (ASUS PRIME Z790-A WIFI, LGA 1700) PCIe yuvasına sığar mı?
sığar mı?
Hocam soğutucu tabii ki daha sağlıklı olacaktır ama bunun için bütçe belirtip yeni konu açsanız çok iyi öneriler alırsınız. Piyasa hakkında fikrim yok hocam.

Eski bilgisayarında Windows 10 varmış. O bilgisayarda Microsoft hesabın ile oturum aç ve Microsoft'un lisansı hesabına kaydetmesini bekle. Ayarlar/ Güncelleştirme ve Güvenlik/ Etkinleştirme kısmında "Windows, Microsoft hesabınıza bağlı bir lisans ile etkinleştirildi" yazıyorsa kaydetmiştir. Sonra yeni bilgisayarına Windows kurarken lisans anahtarı istediği ekranda hiçbir şey yapmadan geçip Microsoft hesabına gireceksin. Lisans otomatik olarak gelecek bunu yapınca.

Yeni konular

Geri
Yukarı