Eski sistemdeki Windows lisans anahtarını yeni sisteme aktarma

Efendim sürücülerin çakışması, OEM lisans ne demek bilmiyorum. Bilgisayarı (Casper Neo) aldığımda içinde orijinal Windows yüklüydü ve etkinleştirilmişti. O zamanlar Windows 7 vardı sanırım. Bugün Windows 10 kullanıyorum.

En yakın zamanda RTX 4090 alıp takacağım.

Ne yapacağım arkadaşlar, ₺3.600 verip Windows mu satın almam gerekecek?

Yok hocam internette 50 TL'ye Windows key satılıyor onlarla etkinleştirebilirsin genelde sıkıntı çıkmıyor.

Fark etmez. Hesaba kaydetmiş. Yeni bilgisayarınızda da aynı hesaba girerek etkinleştirebilirsiniz. Yeni bilgisayar Windows 11 ise de olur.

Lakin buradaki önemli nokta yeni bilgisayara Windows kurarken Home sürümünü kurmanız lazım.
Etkinleştirme ayarlarını kurcaladım. Donanım değişikliği yaptım seçeneğini seçtim. Eski bilgisayarımı gösterdi, şu an bu bilgisayarı kullanıyorum kutucuğunu seçtim. Halbuki yeni bilgisayarımı kullanıyordum ve etkinleştirme işlemi başarılı oldu. Yorumlar için teşekkür ederim. 🙋‍♂️

1.png

Etkinleştirme ayarlarını kurcaladım. Donanım değişikliği yaptım seçeneğini seçtim. Eski bilgisayarımı gösterdi, şu an bu bilgisayarı kullanıyorum kutucuğunu seçtim. Halbuki yeni bilgisayarımı kullanıyordum ve etkinleştirme işlemi başarılı oldu. Yorumlar için teşekkür ederim. 🙋‍♂️

Eki Görüntüle 1882865

Windows'un etkinleştirme ayarından mı yoksa web sitesinden falan mı ulaşılıyor Donanım değişikliği izin verme ayarına

Windows'un etkinleştirme ayarımı yoksa web sitesinden falan mı ulaşılıyor oraya Lisans anahtarınız OEM'mi?
Ayarlar > Sistem > Etkinleştir yolunu izleyerek etkinleştirmeye başladım. İşlem beni en sonunda https://account.microsoft.com/ adresine yönlendirdi. Eski bilgisayarımı orada gördüm ve "Şu an bu bilgisayarı kullanıyorum." kutucuğunu burada seçtim. Sonra kendiliğinden etkinleşiverdi.

Ayarlar > Sistem > Etkinleştir yolunu izleyerek etkinleştirmeye başladım. İşlem beni en sonunda https://account.microsoft.com/ adresine yönlendirdi. Eski bilgisayarımı orada gördüm ve "Şu an bu bilgisayarı kullanıyorum." kutucuğunu burada seçtim. Sonra kendiliğinden etkinleşiverdi.

Etkinleşirme kısmında Lisans anahtarını girdiğinizde mi siteye yönlendirdi

Etkinleşirme kısmında Lisans anahtarını girdiğinizde mi siteye yönlendirdi
Hayır hiç lisans anahtarı girmedim. Sadece donanım değişikliği yaptım gibi bir yazı vardı ona tıkladım. Etkinleştirmeye başlamadan önce Ayarlar > Hesaplar adımından Microsoft hesabımla giriş yaptım. Halbuki Orijinal Windows ile gelen sistemlerde işletim sistemi yalnızca yükseltmeye izin verir, başka bilgisayara taşınmaz diye birçok forumda mesaj okudum. Fakat gelin görün ki bende öyle olmadı. Eski bilgisayarımın lisansı yeni bilgisayarıma taşındı. Neyse ellemeyin iyi ki de öyle oldu. 😁

Hayır hiç lisans anahtarı girmedim. Sadece donanım değişikliği yaptım gibi bir yazı vardı ona tıkladım. Etkinleştirmeye başlamadan önce Ayarlar > Hesaplar adımından Microsoft hesabımla giriş yaptım. Halbuki Orijinal Windows ile gelen sistemlerde işletim sistemi yalnızca yükseltmeye izin verir, başka bilgisayara taşınmaz diye birçok forumda mesaj okudum. Fakat gelin görün ki bende öyle olmadı. Eski bilgisayarımın lisansı yeni bilgisayarıma taşındı. Neyse ellemeyin iyi ki de öyle oldu. 😁

Bende Windows 10 Pro Lisansı aldım fakat Windows 11 Pro kurulum ekranında girdim Daha ilk aşamada girdim sorunsuz şekilde aktif oldu. Bildiğim kadarıyla da sorunsuz taşınıyor sadece Başak sisteme taşırken nasıl olacak onu merak ediyorum Mesela ben aynı PC de Sanal makineye Windows 11 Dev kanalını kurdum fakat Lisans konusunda etkin olmuyor zaten iki bilgisayarda da aktif olamaz lisans ama bilmiyorum Attığınız sitede de Lisans hakkında hiçbir şey çıkmadı cihazımda sizde lisansla alakalı bir şey gözüküyor mu?

Cihaz etkin değilse bahsettiğim donanım değişikliği yazısı görünür oluyor. Etkinken her şey normal gözüktüğü için etkinleştirme seçenekleri görünmüyor. Bu arada eski bilgisayarı tekrar bağlamam gerekti. Onun da Windows'u halen etkin. Sıkıntı yaratmadı ikisi de aktif şu an.

Yeni konular

Geri
Yukarı