Çözüldü Eski telefonlar 5G destekleyecek mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

FurkanHLL

Hectopat
Yer
Manisa
Daha fazla  
Geçen günlerde yazılım mühendisi bir abimle konuşuyorduk. Ben ona 5G çipi bulundurmayan telefonların 5G desteklemeyeceğini söyledim. O ise bana elindeki telefonu göstererek- iPhone XR vardı- bu telefonda 5G çipi yok ama destekleyecek dedi. Ben ise nasıl olacak dedim. O da bu telefonun ve yüksek hızları destekleyen diğer telefonların yüksek hızları desteklediğini, bağlantılarının güçlü olduğunu ve 5G’yi destekleyeceğini söyledi. Sizce 4G'de yüksek hızları destekleyen telefonlar 5G’yi de destekleyecek mi?

4.5G ile 5G teknolojisi tamamen birbirinden alakasız şebekeler. 4.5G'yi yuvarlayınca 5G olacak diye bir durum söz konusu değil. 4.5G, 4G'nin hız artırılmış hali sadece.

Eski telefonlarda 5G falan desteklemeyecek, bu özellik donanımsal bir özellik, yazılımla çözülecek bir mesele değil. Telefon içindeki modemin bu desteği sunması gerekiyor, CPU'da 5G destekli olmak zorunda.

Geçen günlerde yazılım mühendisi bir abimle konuşuyorduk. Ben ona 5G çipi bulundurmayan telefonların 5G desteklemeyeceğini söyledim. O ise bana elindeki telefonu göstererek- iPhone XR vardı- bu telefonda 5G çipi yok ama destekleyecek dedi. Ben ise nasıl olacak dedim. O da bu telefonun ve yüksek hızları destekleyen diğer telefonların yüksek hızları desteklediğini, bağlantılarının güçlü olduğunu ve 5G’yi destekleyeceğini söyledi. Sizce 4G'de yüksek hızları destekleyen telefonlar 5G’yi de destekleyecek mi?

O arkadaş bu tür bir mantıkla nasıl yazılım mühendisi olmuş, anlamlandıramadım. Donanımsal eksiklik yazılımla kapatılabilir mi? Hız yükselebilir, fakat 5G ile 4G arasındaki hız farkı asla kapanmaz. Bu dial-up bağlantıyı hızlandırarak ADSL bağlantı elde etmeye çalışmaya benziyor. Olmaz, olamaz.

Geri
Yukarı