Çözüldü Eski telefonlar 5G destekleyecek mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

FurkanHLL

Hectopat
Yer
Manisa
Daha fazla  
Geçen günlerde yazılım mühendisi bir abimle konuşuyorduk. Ben ona 5G çipi bulundurmayan telefonların 5G desteklemeyeceğini söyledim. O ise bana elindeki telefonu göstererek- iPhone XR vardı- bu telefonda 5G çipi yok ama destekleyecek dedi. Ben ise nasıl olacak dedim. O da bu telefonun ve yüksek hızları destekleyen diğer telefonların yüksek hızları desteklediğini, bağlantılarının güçlü olduğunu ve 5G’yi destekleyeceğini söyledi. Sizce 4G'de yüksek hızları destekleyen telefonlar 5G’yi de destekleyecek mi?

Eski telefonların 4G desteklemediği gibi, yeniler de 5G desteklemez. Zaten, 5G ülkemizde nasıl çözülür bilmiyorum. Baz istasyonu konusunda sıkıntıları var. Trafik ışıkları, aydınlatma direkleri gibi bütün istasyonlara ihtiyaç duyacak bir sistem. Altyapısı iyi şehirler dışında verim almak çok zor olacak.

Eski telefonların 4G desteklemediği gibi, yeniler de 5G desteklemez. Zaten, 5G ülkemizde nasıl çözülür bilmiyorum. Baz istasyonu konusunda sıkıntıları var. Trafik ışıkları, aydınlatma direkleri gibi bütün istasyonlara ihtiyaç duyacak bir sistem. Altyapısı iyi şehirler dışında verim almak çok zor olacak.
Bazı telefonlarda vardı çıkmadan önce 4G 4.5G ve bazı telefon modeleri destekliyor görünüyor 5G'yi.

@Furkan1461 Çıkmadan önce destekleyen olmadı. Olmayan bir standart desteklenemez. Bant genişliği ve protokol gibi konularda hazır geldiler, öncülerdi ama kendi başlarına yapmadılar. Sadece ilk olarak desteklediler.

Şimdi de benzer bir durum var. Bazı markalar 5G'nin belirli standartları için hazır çıkıyor.

Türkiye'de çıkmadan önce destekleyen sadece Apple cep telefonlarıydı. Samsung 3G'li versiyon getitirken Türkiye'ye Apple 4G'li getiriyordu. Apple kullanıcıları kullanıma açılınca direkt kullanmaya başlayabildiler.

Arkadaşını bu düşünceye iki şey götürmüs olabilir;
Zamanında TR'ye gelen Android cihazlar 3G destekli iken Apple 4G için donanımlı cihazlarını getiriyordu.
İşlemci ve çip farkı olmasın, tek üretim olsun diye yapıyorlardı.

Ya da ben buna iPhone'a o kadar para verdim tabiki destekliyecek.

Geri
Yukarı