Eski Türkler hakkında bildikleriniz

Harunn06

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, benim eski Türklere Metehan, Oğuzhan, Hun Devletleri, Göktürkler gibi eski Türklere aşırı ilgim var. Eski Türkler hakkında bildiğiniz ilginç bilgileri ya da aklınızda kalan güzel detayları paylaşabilir misiniz? Bu konu hakkında bilgilerimi geliştirmeye çalışıyorum da, şimdiden iyi Sosyaller dilerim.

Orhun abidelerini okumanı tavsiye ederim okumadıysan.

Teşekkürler okumuştum ama ben kısaltılmış versiyonunu okumuştum günümüz Türkçesinde daha uzun ve orijinale yakın versiyonunu bulabilirsem tekrar okumak istiyorum sizin önerdiğiniz bir kitap var mıdır?

Orhun Abideleri https://amzn.eu/d/79wM33B
Ben bu kitabı okumuştum. Bu yazarın kitaplarının önsözleri çok kalitelidir. Onun dışında kitabin içinde hem günümüz Türkçesi hem de o zamanın Türkçesi var. Daha uzunu var mı bilmiyorum. Ekstra olarak aynı yazarın dede korkut kitabı da var. Dede korkut hikayeleri pek inandırıcı gelmeyecektir muhtemelen ama o zamanın insanları hakkında güzel bilgi verdiğini düşünüyorum. Dede korkut kitabının uzun versiyonu da şu: Türk Dil Kurumu Yayınları Dede Korkut Kitabı 1-2 Muharrem Ergin 2021 Basım Tdk Yeni Basım Üniversiteler Için Fiyatı, Yorumları - Trendyol

Ben bu kitabı okumuştum. Bu yazarın kitaplarının önsözleri çok kalitelidir. Onun dışında kitabin içinde hem günümüz Türkçesi hem de o zamanın Türkçesi var. Daha uzunu var mı bilmiyorum. Ekstra olarak aynı yazarın dede korkut kitabı da var. Dede korkut hikayeleri pek inandırıcı gelmeyecektir muhtemelen ama o zamanın insanları hakkında güzel bilgi verdiğini düşünüyorum. Dede korkut kitabının uzun versiyonu da şu: Türk Dil Kurumu Yayınları Dede Korkut Kitabı 1-2 Muharrem Ergin 2021 Basım Tdk Yeni Basım Üniversiteler Için Fiyatı, Yorumları - Trendyol
Dede korkut fiyatına değer mi tartışılır. Kısa versiyonunu da okuyabilirsin istersen.Muharrem erginin kitaplarındaki önsözler çok kaliteli oluyor. O kitabın Turk tarihi icin önemini anlatıyor önsözlerinde.

Selam arkadaşlar, benim eski Türklere Metehan, Oğuzhan, Hun Devletleri, Göktürkler gibi eski Türklere aşırı ilgim var. Eski Türkler hakkında bildiğiniz ilginç bilgileri ya da aklınızda kalan güzel detayları paylaşabilir misiniz? Bu konu hakkında bilgilerimi geliştirmeye çalışıyorum da, şimdiden iyi Sosyaller dilerim.
Benim hocam kpss islamiyet öncesi Türkleri dinleyebilirsin tamamen neler yaşandığını hunlar oğuzlar göktürklerin ne yaptıklarını baştan sona anlatıyor 7 saat toplam 7 bölümlük bir ders şu an kpss çalışıyorum oradan dinliyorum çok güzel anlatıyor

Geçenlerde bir reelste görmüştüm galiba. "Toprağı bol olsun" tabirinin kökeniyle alakalı bir iddia. Eski Türk tarihi alanında uzman değilim o nedenle vereceğim bilgi ayrıca araştırılmaya muhtaç ancak ilginç bir bilgi. Eski Türklerde kağanların cenazesinde halk geldikleri yerlerden toprak getirir ve mezara dökermiş. Yani, birinin toprağının bol olması demek, cenazesine katılıp toprak getirenlerin çok olması yani sevenlerinin çok olmasına işaretmiş.

Ben bu kitabı okumuştum. Bu yazarın kitaplarının önsözleri çok kalitelidir. Onun dışında kitabin içinde hem günümüz türkçesi hem de o zamanın türkçesi var. Daha uzunu var mı bilmiyorum. Ekstra olarak aynı yazarın dede korkut kitabı da var. Dede korkut hikayeleri pek inandırıcı gelmeyecektir muhtemelen ama o zamanın insanları hakkında güzel bilgi verdiğini düşünüyorum. Dede korkut kitabının uzun versiyonu da şu: Türk Dil Kurumu Yayınları Dede Korkut Kitabı 1-2 Muharrem Ergin 2021 Basım Tdk Yeni Basım Üniversiteler Için Fiyatı, Yorumları - Trendyol

Dede korkut fiyatına değer mi tartışılır? Kısa versiyonunu da okuyabilirsin istersen. Muharrem erginin kitaplarındaki önsözler çok kaliteli oluyor. O kitabın Türk tarihi icin önemini anlatıyor önsözlerinde.

Gerçekten çok teşekkür ederimm çok faydalı oldunuz.

Geçenlerde bir reelste görmüştüm galiba. "Toprağı bol olsun" tabirinin kökeniyle alakalı bir iddia. Eski Türk tarihi alanında uzman değilim o nedenle vereceğim bilgi ayrıca araştırılmaya muhtaç ancak ilginç bir bilgi. Eski Türklerde kağanların cenazesinde halk geldikleri yerlerden toprak getirir ve mezara dökermiş. Yani, birinin toprağının bol olması demek, cenazesine katılıp toprak getirenlerin çok olması yani sevenlerinin çok olmasına işaretmiş.
Doğru olması çok muhtemel çünkü bende toprak döktüklerini biliyorum bunu baz alırsak çok mantıklı bir tez.

Geri
Yukarı