Eski X86-32 bilgisayara Linux kurulur mu?

cafyon

Decapat
Eski Intel X86-32 bilgisayarıma Linux kurmak istiyorum. Hangi dağıtımın hangi sürümü olduğu önemli değil. Uyumlu olan dağıtım ve sürümleri öğrenmek istiyorum.
Sıkıntım şu: Anakart yalnız 32 Bit. İşlemci de X86-32 Bit yapıda ve xD (execute disable bit) yok. AMD'nin nx biti gibi.
Sorularım.
1- xD biti olmayan Intel X86-32 işlemcili sisteme X86-32 yapıdaki bir Linux kurulabilir mi?
2- kurulursa, fiziki olarak 4 GB'a kadar bellek desteklese bile... işlem/process/thread başına, 4 GB'dan daha büyük sanal bellek kullandırabilir mi? Yani xD olmadan pae mümkün mü X86-32 Linux'ta?

Sizin kendi tecrübeniz, Intel değil ama, nx biti olmayan AMD X86_32 işlemci ileyse onu da belirtebilirsiniz.
.
Ama sevgili Moderatörüm... Siz düzelttikten sonra kimi, hepsi demiyorum ha, kimi sadece ;) , terim ve kısaltmalar, gerçekten yanlış yazılmış gibi olmamış mı? 🙄😇🥰

Son düzenleme:
Kendi tecrübem olmasa da Debian'ın dokümanlarından belki yardımcı olabilecek bilgi buldum.
Kaynak: 2.1. Supported Hardware
Burada dediğine göre neredeyse bütün 32 Bit PC işlemcileri destekleniyormuş ama Pentium 586 ve öncesi işlemciler desteklenmemekteymiş. Pentium 586 derken sanırım ilk Pentium işlemciden bashediyor yani elindeki bilgisayar 1993'e kadar dayanan bir sistem değilse uyumlu olması gerekiyor.
İkinci sorun hakkında bir fikrim yok maalesef.

Kendi tecrübem olmasa da Debian'ın dokümanlarından belki yardımcı olabilecek bilgi buldum.
Kaynak: 2.1. Supported Hardware
Burada dediğine göre neredeyse bütün 32 Bit PC işlemcileri destekleniyormuş ama Pentium 586 ve öncesi işlemciler desteklenmemekteymiş. Pentium 586 derken sanırım ilk Pentium işlemciden bashediyor yani elindeki bilgisayar 1993'e kadar dayanan bir sistem değilse uyumlu olması gerekiyor.
İkinci sorun hakkında bir fikrim yok maalesef.
Teşekkürler @Fluie. FreeBSD ve türevlerinin ya da OpenSolaris çıkışlı türevlerin ve çeşitli güzel dokümantasyona sahip GNU-Linux dağıtımları da sizin vurguladığınız gibi i586 ya da i686 desteğinden bahsediyor.
O halde, xD biti gerekmediğini açıkça ifade etmeseler bile, Pentium demekle, kapalı olarak bunu ima ediyorlar diye anlamalıyım. 👍

Haydi o zaman. İki portlu bir PC router/yönlendirici deneyeyim bakalım evde emektarla. İki farklı (alt)ağım olsun.

Geri
Yukarı