Eskiden 5000 TL'ye ne güzel sistemler vardı

Spontune

Kilopat
Makaleler
11
Daha fazla  
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu 5000 liralık sistem cidden acınası halimizin tablosudur. Hatırlıyorum eskiden 5000 liraya üst seviye sistem toplanırdı. 5000 liraya orta seviye toplansa yine eyvallah diyeceğim çünkü eskiye göre anlık bir sıçrama yaşandı performans konusunda. Sistemin elde tutulur hiçbir yanı yok gerçekten.
Anakart boş oğlu boş, RAM desen ben Apacer markasını yeni yeni duyuyorum, nasıl bir markadır bilmiyorum. Ben şahsen RAM tarafında Kingston ve GSkill harici almayı pek tercih etmem, bir de Corsair. Bir de 8 GB tek modül ,16 GB da değil. 5000 liralık sistemde gerçekten olmayacak şeyler bunlar. SSD'de yine aynı marka var, SATA SSD mi kaldı yahu? Bence Windows'u kuracağımız depolamanın NVMe SSD olması şart oldu artık. Uygun fiyatlı NVMe SSD piyasada yokmuş gibi SATA SSD'yi yapıştırmışlar direkt. Parça kalitesinden aşırı kısılmış, ekran kartının parası çıksın diye.

Sistemde tek iyi diyebileceğim şey güç kaynağı olmuş, o da aman aman iyi değil ama fazlasıyla yeterli kalitede bir model. Bilmiyorum, yani ikinci ele yönelsek tamam daha kaliteli parçalarla toplanabilir ama segment olarak pek de iyi olmayacak. Yine buna yakın bir performans olacak. Mantıklı olmayan fiyatlara çıkmış durumda hadi 8 GB neyse, mining yapılıyor, hani iyi ki mining yapılabiliyor. Alt tarafı 30 Mh/s kazım gücü var diye 4000-5000 liraya RX 570 satıyorlar. 4 GB modellerinin de aşağı kalır yanı yok aslında. 2000 lira barajını aşmış durumda, 2000 lira nedir? Gerçekten mining de yapamıyor, nasıl bir albenisi var da 2000 liraya satabiliyorlar anlamıyorum. Bu arada yakın zamanda sistemimi değiştirdim. 4000 lira gibi bir bütçem vardı, RX 480 aldım 1100 liraya. Şimdi bakıyorsun biraz daha geç alsam kafadan 1000 lira daha yaratmam gerekecek, o noktaya gelmişiz.

Çok eskiye gitmiş olacağım belki ama (2016).
1616572564812.png

Eskiden bu sistemi birisi 6000 liraya sıfır olarak toplamıştı. İşlemci en üst seviye, SSD zaten o zamanlar pahalıydı, bir de üstüne Samsung seçmiş. Seçtiği soğutucuyu şimdi almaya kalksan en az cebinden 1000 lira çıkar. Bu arada öyle bir soğutucunun, hani stok sorunu olmayan bir parça, ama onun fiyatı bile uçmuş durumda. Onun haricinde sayabileceğimiz bir şey yok, sistemden hiç kısılmadan rahatlıkla 6000 liraya sistem toplanabiliyordu. Şimdi 5000 liraya kısılmayan tarafı kalmıyor.

Nedir bu halimiz?

Politika yapmayacağım diyorum ama zorla açılan konular üstüne geliyor. Bir söz ile cevap vereceğim:" bakkallık bile yapmamış bir adamı nasıl olur da bakan yaparsınız?" 🙂

Çok değil, aylar önca 6000TL'ye RTX 2060 sistem toplarken şu anda aynı fiyata RTX 2060'ı bile zor alıyoruz...
Fiyatı 7000 - 15000TL arası seyrediyor. Bir ay önce aldığım iyi olmuş. 5000TL'ye Asus Dual RTX 2060 almıştım. Bu bile fazla.

Geri
Yukarı