Eskiden Bilgisayar Toplamak Daha Mı Kolaydı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

White Bird

Decapat
Sene 2001'i ele alırsak bu hükümetten önceki zamanı, asgari ücret 120 TL idi ve güzel bir bilgisayar 800 TL'ydi. Ailemizin yanında kalsak ve yemeden içmeden çalışsak 7 ay boyunca çalışmamız gerekiyordu.

Şimdi sene 2018 Dolar kuru 6.4 asgari ücret 1600 TL ve ortalama bir bilgisayar GTX 1050 Ti kullanırsak 3200 TL civarına denk geliyor. Ben 2 ay asgari ücrete çalıştım bu yaz tatili ve bilgisayarımı aldım.

Demem o ki suçu hükümete atıp dolar yükseldi ekonomi bitti gibi boş ve yersiz cümleler sarf edip babanızdan para isteyerek bilgisayar toplamaya çalışan sonra da toplayamayan kardeşlerime söylüyorum bu hükümet sayesinde bu kadar rahat 2 ay çalışmayla güzel bir sistem dizebildim. PUBG'yi arkadaşlarımla kasmadan oynuyorum.

Sözü size bırakıyorum.

2 ay çalışıp da bir sistemi zor almışsın. Yalnızca sistem toplamak için çalışılmıyor. O parayla hem sistem toplanıyor hem de aile geçindiriliyor. Üç kuruş parayı bir arayı getirmek gittikçe zorlaştığı gibi her şeyin fiyatı da artıyor. Üç dört yıl önce GTX 770'li sistem 2000 TL'ye toplanırken bugün güncellene güncellene denk performans veren 1050 Ti ekran kartı 1500 TL. Bu fiyatlardaki dengesizlik tamamen Türk lirasının değersizliğinden. O yüzden boş yapma.

Çok uzağa gitmeye gerek yok. 3-4 sene önce bu forumda 2700TL'ye i5 4590'lı GTX 970'li sistemleri hatırlıyorum. Şuan bu sistemlerin ikinci elleri bile 3500TL falan.

Çok uzağa gitmeye gerek yok. 3-4 sene önce bu forumda 2700TL'ye i5 4590'lı GTX 970'li sistemleri hatırlıyorum. Şuan bu sistemlerin ikinci elleri bile 3500TL falan.
Aynen değil mi 3500 TL olsa da 1600 TL maaş alıyoruz 2-3 aya alırsın istediğin sistemi paşa paşa oynarsın eskiden 120 TL maaşla nasıl alacaksın ki?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı