Eskiye oranla Sosyal hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Ege Altunay

Hectopat
Daha fazla  
Ben burada belki de o kadar eski olmasam da önceden girer, konuları okur ve yeni bilgiler edinirdim. Ayrıca moderatörler de yazım kuralları vs. çok dikkat ederdi. Şimdi ne o dikkat, ne de o kıymetli bilgiler kalmış. Nerede bir öneri görsem "fanboy, hater" dolu. Birisi Samsung öneriyor, diğeri körü körüne Apple savunuyor. ASUS öneriyor, laptop işinde çöp diyor. Niye derseniz de öyle işte vs. laflarla geçiştiriliyor. Ben demiyorum ki herkes ansiklopedi olsun, %100 doğru bilgi versin ama en azından bir kaynak verilsin veya birisi bir şeyde yanılıyorsa kabullensin. Yoksa bu ortam gittikçe "toxic" bir hâl alacak. Naçizane fikrim bu şekilde, sizin görüşleriniz ne?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben burada belki de o kadar eski olmasam da önceden girer, konuları okur ve yeni bilgiler edinirdim. Ayrıca moderatörler de yazım kuralları vs. çok dikkat ederdi. Şimdi ne o dikkat, ne de o kıymetli bilgiler kalmış. Nerede bir öneri görsem "fanboy, hater" dolu. Birisi Samsung öneriyor, diğeri körü körüne Apple savunuyor. ASUS öneriyor, laptop işinde çöp diyor. Niye derseniz de öyle işte vs. laflarla geçiştiriliyor. Ben demiyorum ki herkes ansiklopedi olsun, %100 doğru bilgi versin ama en azından bir kaynak verilsin veya birisi bir şeyde yanılıyorsa kabullensin. Yoksa bu ortam gittikçe "toxic" bir hâl alacak. Naçizane fikrim bu şekilde, sizin görüşleriniz ne?
Ego, kibir arttıkça bu dahada kötüleşecektir. Şuan herkes birbirine hava atma derdinde bence.

1 yıldır bu forumdayım ilk 8 ay çok güzeldi çok sohbet ve etkileşim vardı şimdi eskisi gibi değil sönük. Eskiden gördüğüm çoğu kişi şuan yok.

Gözlemime göre 2014-2018 arası (2016'da kayıt oldum ama eskiden de Technopat'ı takip ediyordum) daha sıcak bir forum ortamı vardı. İnsanlar bir konuda bir şeyler konuşurken gerçekten birbirlerine bilgi ve fikir katıyordu. Şu an ise bu ortam yok olmuş değil ama o eski kaliteyi yaşatmıyor. Arada çıkan birkaç değişik de forumun tüm tepkisiyle karşılaşınca fazla nefes alamıyordu.

Dediğin gibi konuların çoğunda fanboylar ve haterlar sadece öneri yapıp geçiyor, başkasının önerisine ve açıklamasına dinlemiyor hatta okumuyor bile. Konuyu açan neden dediğinde açıklama yapacak bilgisi olmadığı için ben de kullanıyorum ondan ya da x markasının kötü ürünü olur mu hiç vs. deyip geçiştiriyorlar.

Technopat deyince aklıma gelen kemik 9-10 üyenin de yarısından çoğu ortalıkta olmayınca eski havası yok benim için.

Moderasyonda ciddi bir sorun var. Konu mesajlarında imla hatalarına, birden fazla cümlenin tek cümle halinde yazımına, 2-3 tane paragrafın tek paragraf halinde yazımına, konu özel alanlarındaki sistem bileşenlerinin yazımında hatalara rastlıyorum.

Geçen gün imla kuralları sebebiyle rapor gönderirken işimi sağlama almak için düzenlenmiş metni gönderdim açıklama kısmında, göndermeseydim tahminimce yine imla hataları kalacaktı.

Eski kemik kitle pek kalmadı @Jira hocamın da dediği gibi. Eskiye nazaran yaş ortalaması daha düşük ve bu da ciddi anlamda fark yaratıyor ayrıca.

Moderasyonda ciddi bir sorun var.
Forumda çok aktif değilim ama buna ben de çok rastladım. Hatta denetimden geçmeden onaylanan (o kadar absürt yazılmış ki belli oluyor) konulara dahi rastladım. İnsanlık hali biz de zamanında böyle kaçırmışızdır ama fazlalaşınca doğal olarak iyimser yaklaşılamıyor.

Benim modluk zamanımda hataları tek tek düzeltiyorduk. Detaylı konulara 8-9 dk harcadığımı bilirim. En azından şimdi düzeltme tuşu konulmuş, ona basıp birkaç düzeltme de yapamayacaklarsa diyecek bir şey yok. Bu düzeltme tuşu da sanırım en çok modların işine yarıyordur.

@AJFA Moderasyonun işini hakkıyla yapıp yapmadığından emin değilim, pek çok kez haksız yere uyarı almışlığım var, şey gibi bu, komik bir örnek de. RDR2'de NPC'nin birisi bize saldırınca biz de kendimizi savunmak için o adamı öldürürüz ve negatif onur gelir ya, moderasyonun yaptığı da bu çoğunlukla, suçlu biz oluyoruz.

Moderatörlük yaptığım bir dönem vardı, pandemiye denk geliyordu. Forum inanılmaz yoğundu, şahsen yetişemiyordum konu onayına. Özellikle her konunun imla ve yazım kurallarına uygun olması gerektiğini düşündüğüm için eksiksiz yollamaya çalışıyordum konuları. E tabii bu, özellikle yoğun olan saatlerde sadece 2 yetkiliyle gerçekçi olmadı pek. Görevimi konuları aksatarak da olsa, 15 dk bekleterek de olsa her şeyiyle uygun olarak uygulayabilirdim ama yapmadım; görevimden ayrıldım. Aksine sadece Düzelt eklentisi ile konuları genel görünüme yollayanların varlığı hep vardı. Geçen sene de, pandemide de, belki daha öncesinde de. Hala da varlar.

Çözümleri olabilir miydi? Evet, denetim saatine 3 moderatör alınabilirdi. Yapılmadı. Ne yapıldı? Yazım ve imla kurallarında gevşeme. Sonuç da ortada.

@AJFA ile bu mevzu üzerine tartıştığımız bir konu vardı. Aşağıya fırlatayım:

Güncel fikirlerin(m)i içermiyor olabilir herkesin ama genel hatları ile mevzu bu. Hep böyleydi. Iyi olan tek şey kitleydi, onu da kaybettik.

Geri
Yukarı