Esonic HM65mal 4 kısa bip sesi

noname92

Kilopat
Merhaba arkadaşlar. Benim eski dizüstü bilgisayarımdan kalma "Intel Core i7-2630QM" işlemci vardı. Buna uyumlu dizüstü anakartı ararken "Esonic HM65mal Intel HM65 1333 MHz DDR3 soket 989 ATX" masaüstü anakartını (resim 1) keşfettim ve aldım.

kutulu anakart.jpg

Resim 1
Bir de buna uygun 4 GB KVR13N9S8/4 bellek aldım. Fazladan 2 tane de 2 GB KVR1333D3S8N9/2G bellek vardı. Sistemi kurdum. Resimde 2x2GB var ama ilk başta ben 1x4GB olanı taktım. Slot0 ve slot1 olarak resim 2'deki gibiymiş ama ben bilmiyordum slot1'de takılı olarak sistemi kurdum.

slot.jpeg

Resim 2
Sistem çalışırken birden resim 3'deki gibi oldu ve bilgisayarı yeniden başlattığımda 4 kere kısa kısa bip sesi geldi açılmadı. Diğer slota taktım açıldı. BIOS'a girdiğimde slot0 ve slot1'in yerlerini öğrendim. Hata bu yüzdendir dedim devam ettim sistem düzgün çalıştı. Sonra elimde 2x2GB olduğu için denemek istedim. (resim 4)

ekran.jpeg

Resim 3

ram.jpeg

Resim 4
Sistem açıldı ama tekrardan resim 3'deki gibi oldu. Bilgisayarı tekrar başlattığımda 4 kısa bip sesi ve yine açılmadı. Bir süre sonra bilgisayar tekrar açılıyor ama yine resim 3'deki gibi tekrarlıyor. Slot1'de kesinlikle hata olduğuna kanaat getirdim. BIOS sürümünü sorarsanız; amı version 4.6.5
Bunun çözümü var mı?

Dosya Ekleri

• anakart.jpeg
    anakart.jpeg
    150,9 KB · Görüntüleme: 82
1 uzun : Bellek Problemi. Bellek modüllerinin yerine oturup oturmadığını kontrol etmek, bellek modüllerini farklı bir yuvaya takmak, belleği değiştirmek çözüm olabilir.

1 uzun 2 kısa: Görüntü hatası. BIOS ekran kartına ulaşamıyor olabilir. Ekran kartının yerine oturup oturmadığını kontrol etmek gerekebilir. Ekran kartı, ekran kartı belleği hatası ya da anakart ile ilgili bir problem de olabilir.

1 uzun 3 kısa: Görüntü hatasıyla aynı

Sürekli bipleme: Bellek ya da görüntü hatası, işlemci ısısının yükselmesi de olabilir. Diğer donanımları da kontrol etmek gerekir.

1 Bip: Bellek tazeleme hatası

2 Bip: Bellek parite devre hatası

3 Bip: 64″base” RAM hatası

4 Bip: Sistem saati hatası

5 Bip: İşlemci hatası

6 Bip: Klavye denetçisi hatası

7 Bip: İşlemci ya da anakart hatası

8 Bip: Görüntü kartı belleği hatası

9 Bip: BIOS yongası hatası

10 Bip: CMOS Hatası

11 Bip: Önbellek Hatası

1 uzun : Bellek Problemi. Bellek modüllerinin yerine oturup oturmadığını kontrol etmek, bellek modüllerini farklı bir yuvaya takmak, belleği değiştirmek çözüm olabilir.

1 uzun 2 kısa: Görüntü hatası. BIOS ekran kartına ulaşamıyor olabilir. Ekran kartının yerine oturup oturmadığını kontrol etmek gerekebilir. Ekran kartı, ekran kartı belleği hatası ya da anakart ile ilgili bir problem de olabilir.

1 uzun 3 kısa: Görüntü hatasıyla aynı

Sürekli bipleme: Bellek ya da görüntü hatası, işlemci ısısının yükselmesi de olabilir. Diğer donanımları da kontrol etmek gerekir.

1 Bip: Bellek tazeleme hatası

2 Bip: Bellek parite devre hatası

3 Bip: 64″base” RAM hatası

4 Bip: Sistem saati hatası

5 Bip: İşlemci hatası

6 Bip: Klavye denetçisi hatası

7 Bip: İşlemci ya da anakart hatası

8 Bip: Görüntü kartı belleği hatası

9 Bip: BIOS yongası hatası

10 Bip: CMOS Hatası

11 Bip: Önbellek Hatası
Buna göre sistem saati hatası ama sistem saati ayarlı ve elektriği komple kestikten sonra bile düzgün çalışıyor. Düzgün çalışıyor derken, sistem saati ve tarihinden bahsediyorum. Çok araştırdım bip sesleri ve anlamlarını. Ama anlam veremedim.

Timer hatası olarak geçse de RAM kaynaklı olabiliyor. Ve konuda da belirttiğiniz gibi RAM ile alakalıymış. O RAM slotunu kullanmayın ve sorunu bu sayede çözün. Ek olarak RAM'lerin ucunu yumuşak sınav silgisi ile temizleyin ve RAM slotlarına hafifçe üfürün. Yine sorun devam ederse tek slot çalıştırın.

Timer hatası olarak geçse de RAM kaynaklı olabiliyor. Ve konuda da belirttiğiniz gibi RAM ile alakalıymış. O RAM slotunu kullanmayın ve sorunu bu sayede çözün. Ek olarak RAM'lerin ucunu yumuşak sınav silgisi ile temizleyin ve RAM slotlarına hafifçe üfürün. Yine sorun devam ederse tek slot çalıştırın.
Ben ileride ram alıp 8 GB kullanmayı düşünüyordum. Düzelebilme ihtimalini düşünüyordum. Eğer çözümü yok ve düzelmeyecek gibiyse iade etmek istiyorum. O yüzden konu açtım.

Yeni konular

Geri
Yukarı