Ethereum Nedir?

Hocam merakımdan soruyorum. Bu sıralar çok fazla böyle konu görmeye başladım da. Diyelim zamanında 4000 TL'den 20 tane RX5700 XT aldık. Bu kartların tanesinin 50 Mh/s şeklinde kazı yapmaya başladık. Toplamda 1000 mh/s ediyor. Bir kartın güç tüketimini de 150 Watt desek hepsi 3000 Watt tutuyor elektiriği 85 kuruş olarak düşündüğümüzde elektrik faturası ve diğer unsuru çıkardığımızda net aylık ne kadar kazanmış oluruz?

Hocam merakımdan soruyorum. Bu sıralar çok fazla böyle konu görmeye başladım da. Diyelim zamanında 4000 TL'den 20 tane RX5700 XT aldık. Bu kartların tanesinin 50 Mh/s şeklinde kazı yapmaya başladık. Toplamda 1000 mh/s ediyor. Bir kartın güç tüketimini de 150 Watt desek hepsi 3000 Watt tutuyor elektiriği 85 kuruş olarak düşündüğümüzde elektrik faturası ve diğer unsuru çıkardığımızda net aylık ne kadar kazanmış oluruz?
Şu anki kurlar ile aylık 24K TL civarı net getirisi olur. Kartlar ortalama 160-170 WATT çekiyor düzgün bir konfigürasyon ile.
Güç kaynağı olarak 3000 Watt desek;
Tanesi 150 WATT civarı çekiyor 580'lerin. 12 tanesi sistemle birlikte maksimum 2000 WATT çeker.

Şu anki kurlar ile aylık 24K TL civarı net getirisi olur. Kartlar ortalama 160-170 Watt çekiyor düzgün bir konfigürasyon ile.

Maşallah bayağı iyi stok kalmamasına şaşmamalı. Kazançlı olduğunu biliyordum fakat bu kadar olduğunu bilmiyordum. 5 ayda kendi masrafını kapatıyor 80k TL desek kartların parasına bir de PSU falan 90k tutar. Kendi ayaklarım üzerinde durabilen birisi olsaydım ufaktan 6 kartla falan işe girişirdim. Ama yaş 17 işte :(. Madencilikte vergi muhabbeti var mı ?

Son düzenleme:
Acaba hiç araştırdın mı kâr hesaplamayı? Gram bilmediğine yemin edebilirim.

5700XT Ethereum mining'i için en çok tercih edilenlerden. Ethash ile 55 MH/s alabiliyorsunuz. Güç kaynağı kaç Watt? Ethereum bir kaç günde felaket derecede arttı.
Eki Görüntüle 865848

Yılda 1.50 Ethereum kazıyor bu'da 17000 TL demek. 525 Doları sadece elektriğe gidiyor. OC ile falan hashrate'i daha da yukarıya çıkarabilirsiniz. Ethereum düşse bile en azından yatırım yapmış olursunuz, sonuçta yine yükselecek. :)

Bu işin uzmanlık ile alakası yok, ekran kartı ve internet bağlantısı mining yapmak için yeter zaten.
Mining yapmaya karar verdim ama rehberler hep eski. nanopool kullanmak için nanominer kullanmak gerekiyor sanırım ama o da %5 kesiyor. Claymore ile yapacağım ama bu seferde nanopool'daki "generate your config" kısmını kaldırmışlar. Nasıl yapabilirim bunu?

Geri
Yukarı