Ethernet kablo önerisi

• Konuyu başlatan racii
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 246

racii

Centipat
Daha fazla  
Selam benim 1000 MBPS internetim var CAT7 almayı düşünüyordum fakat şunu okudum:

"CAT7, endüstrinin standartını belirleyen TIA/EIA ve ıeee gibi kuruluşlardan herhangi bir onay almamış ve regülasyonu olmayan bir kablo tipidir. Kağıt üstünde CAT6a kablolara ek sunduğu bir özellik de yoktur. Ancak herhangi bir standarta tabii olmadığı için CAT7 kablolarda bir kalite sabiti de yoktur. Piyasadaki CAT7 kabloların çok büyük bir bölümü, kaliteli bir CAT5e kablodan daha düşük performansa sahiptir ve 10 gigabit veri de taşıyamaz.
Satın aldığınız CAT7 kablolar çok büyük ihtimalle aslında CAT5e seviyesinde bile değil."
Ve buraya danışmak istedim.

Sizce 1000MBPS FPS oyunu (profesyonel) için CAT6 kablo yeterli mi, CAT7 alınır mı? Ve marka önerileriniz.

Son düzenleme:
CAT5e alın geçin hocam. Gerek yok o kablolara. Yandaki eve helikopterle gitmek gibi bir şey CAT7 kablo almak. Aşırı gereksiz. Çok istiyorsanız CAT6a falan tercih edebilirsiniz. Ben ince olması gerekçesiyle CAT6a almıştım yoksa o da gereksiz. Alfais Ugreen Baseus alabilirsiniz.

CAT5e alın geçin hocam. Gerek yok o kablolara. Yandaki eve helikopterle gitmek gibi bir şey CAT7 kablo almak. Aşırı gereksiz. Çok istiyorsanız CAT6a falan tercih edebilirsiniz. Ben ince olması gerekçesiyle CAT6a almıştım yoksa o da gereksiz. Alfais Ugreen Baseus alabilirsiniz.
CAT5e internetimin altında kalmıyor mu hocam?
Bir de eski bir kablo olduğu için hiç düşünmedim.

CAT5e internetimin altında kalmıyor mu hocam?
Bir de eski bir kablo olduğu için hiç düşünmedim.

Hayır hocam kalmıyor. CAT5e standart olarak yeni modemlerin hepsinin içinden çıkar zaten. 1 gig bağlantıyı sorunsuz destekliyor. Hangi operatöre giderseniz gidin 100 Mbps üzeri internet alırsanız size CAT5e vereceklerdir zaten. Eski bir kablo olması yetersiz olduğu anlamına gelmez. CAT standartı büyüyüp genişliyor ama senin benim için değil, büyük çapta bulutla işi olan şirketler için. Sana bana CAT5e hala oldukça yeterli.

1704929509430.png

Ha canınız çok istiyorsa alabilirsiniz tabii CAT6-6a falan hepsi aynı işi görür 1 gig üzerine çıkmadığınız sürece ki çıkamazsınız da zaten. Verilmiyor o kadar internet.

Son düzenleme:
Hayır hocam kalmıyor. CAT5e standart olarak yeni modemlerin hepsinin içinden çıkar zaten. 1 gig bağlantıyı sorunsuz destekliyor. Hangi operatöre giderseniz gidin 1 gig internet alırsanız size CAT5e vereceklerdir zaten. Eski bir kablo olması yetersiz olduğu anlamına gelmez. CAT standartı büyüyüp genişliyor ama senin benim için değil, büyük çapta bulutla işi olan şirketler için. Sana bana CAT5e hala oldukça yeterli.

Eki Görüntüle 2081002

Ha canınız çok istiyorsa alabilirsiniz tabii CAT6-6a falan hepsi aynı işi görür 1 gig üzerine çıkmadığınız sürece ki çıkamazsınız da zaten. Verilmiyor o kadar internet.
Araştırmıştım ama emin olmak icin sorayım mhz değeri kisaca ne işe yarıyor söyleyebilir misiniz

Araştırmıştım ama emin olmak icin sorayım MHz değeri kisaca ne işe yarıyor söyleyebilir misiniz?

Bilmiyorum. Taşınan verinin gideceği yolun genişliğiyle alakalı bir durum sanırım ama pek önemli değil gibi o da bizim gibi ev kullanıcıları için. Benim de evimde kullandığım internet 500 Mbps ve istersem 1000 Mbps'ye çıkarabilirim. ONT cihazından modeme giden kablo CAT5e ve şimdiye kadar hiçbir sorun internette daralma yavaşlama olmadı. 5 6 cihaz bağlıyız takır takır çalışıyor.

Bilmiyorum. Taşınan verinin gideceği yolun genişliğiyle alakalı bir durum sanırım ama pek önemli değil gibi o da bizim gibi ev kullanıcıları için. Benim de evimde kullandığım internet 500 Mbps ve istersem 1000 Mbps'ye çıkarabilirim. ONT cihazından modeme giden kablo CAT5e ve şimdiye kadar hiçbir sorun internette daralma yavaşlama olmadı. 5 6 cihaz bağlıyız takır takır çalışıyor.
Tamamdır teşekkür ederim, iyi sosyaller. 🙃

Geri
Yukarı