Ethernet kablosu ile internete bağlanıldığı zaman internet yavaş oluyor

Quboy

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam.

Dün akşamdan beri uğraştığım biraz detaylı ama çözülmesi gereken bir problemim var. Yoksa sinir hastası olabilirim :D
Şimdi öncelikle problemimden bahsedeyim.

16Mbps hız sınırı olan bir Türk Telekom internet paketi kullanıyordum. Bu paketi kullanırken hem Ethernet kablosu ile bilgisayarımdan hem de Wi-Fi ile telefonumdan hız testi yaptığımda 9-10Mbit indirme ve 1Mbit yükleme hızlarını görüyordum. Buraya kadar her şey normal.
Dün öğle saatlerinde Türk Telekom tarafından arandım ve altyapımın 82Mbit'e kadar desteklediğini söylediler. Ben de 35Mbit'e kadar olan paketi kabul ettim ve akşam saatlerinde evde bilgisayarımda kablolu şekilde hız testi başlattım. Hız testinde indirme 10Mbit ama yükleme 6-7Mbit gibi rakamlar gördüm. Bir de telefonumdan Wi-Fi ile hız testi yaptım ve indirme 33-34Mbit yükleme 6-7Mbit gibi rakamları görünce bende film koptu :D

Özet olarak:
Dışarıdan modemime gelen internette herhangi bir sıkıntı yok. Burası kesin. Bu sabah internet kablosunu bilgisayarcıda denettirdim. Gözlerimle 100Mbit gibi hızları gördüm. Kabloda da kesinlikle bir sıkıntı yok. Belki modemde sıkıntı vardır diye öğlen yeni bir modem aldım. (TP Archer VR 300) Şimdi yeni modem ile bağlantı kurduğumda bilgisayarımda yine indirme hızı 9-10Mbit yükleme hızı 6-7Mbit. Telefon ile Wi-Fi bağlantısı kurarak aldığım hız değerleri ise 34Mbit indirme ve 6-7Mbit yükleme.

Bu anlattıklarıma göre:
Yeni aldığım modemde herhangi bir sıkıntı yok. Ethernet kablosunda herhangi bir sıkıntı yok. O zaman geriye tek seçenek kalıyor. Sorun bilgisayarda. Benim bilgisayarım kablo ile gelen internet bağlantısını herhangi bir nedenle kısıtlayabilir mi?

Bir dosya indirirken görev yöneticisinde işlemler kısmında 9,5Mb/sn hız görünüyor ve ağ %100 kullanılıyor olarak görünüyor.
Sanki görünmez bir el bu bilgisayar ile en fazla 10Mb/sn ile indirme yapabilirsin diyor. Ama dikkat edin yükleme (upload) herhangi bir kısıtlama yok. Peki yazılımsal bir problem mi yoksa donanımsal mı? İşte burada yardımlarınızı bekliyorum.

Sistemimdeki parçalar:

Gigabyte B450M S2H anakart,
AMD Ryzen 5 3600 işlemci (Snowman T6 Ultra),
Gigabyte GTX 1660 Super Gaming OC ekran kartı,
2x8GB G.Skill Ripjaws RAM (3600MHz),
Samsung 250GB 860 EVO SSD,
Western Digital Black 500GB HDD,
Corsair Carbide Spec Delta RGB 650W 80+ kasa.

-Windows 10 Pro orijinal kullanıyorum.
-Windows Update güncel.
-BIOS'um son sürüme kadar güncel.
-İnternet kartımın donanım kimliği: PCI\VEN_10EC&DEV_8168&SUBSYS_E0001458&REV_16.
Sürücü tarihi: 24.08.2022.
Sürücü sürümü: 10.62.824.2022.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    20,4 KB · Görüntüleme: 25
  • 2.png
    2.png
    43,8 KB · Görüntüleme: 25
Rica edersem evinde bir laptop veya bilgisayar bileşeni ile hız testini dener misin eğer bu sana mantıksız geliyorsa bilgisayarını güvenli modda başlatıp hız testi yapabilirsin.

Rica edersem evinde bir laptop veya bilgisayar bileşeni ile hız testini dener misin eğer bu sana mantıksız geliyorsa bilgisayarını güvenli modda başlatıp hız testi yapabilirsin.

Eğer güvenli modda internet hızında sıkıntı yoksa bir antivirüs veya Windows Defender ile tarama yapılabilir (antivirüs daha iyi olur) sonuç çıkmazsa biraz klasik bilgisayar tamircisi gibi olacak ama format denenebilir gibi geldi.

Eğer güvenli modda internet hızında sıkıntı yoksa bir antivirüs veya Windows Defender ile tarama yapılabilir (antivirüs daha iyi olur) sonuç çıkmazsa biraz klasik bilgisayar tamircisi gibi olacak ama format denenebilir gibi geldi.

Dediğiniz gibi güvenli modda çalıştırdım fakat herhangi bir değişiklik olmadı. Önceki internet hızı ile aynı.

Bilgisayarınız nedir acaba öğrenebilir miyim bir de bir antivirüs kurup virüs var mı yok mu bakar mısınız?

Bilgisayarımın tüm parçaları yukarıda konuda yazılı. Dün akşam tertemiz bir format attım. Tüm güncellemeleri kurdum. Ama sonuç yine üzücü :/

Bilgisayarımın tüm parçaları yukarıda konuda yazılı. Dün akşam tertemiz bir format attım. Tüm güncellemeleri kurdum. Ama sonuç yine üzücü :/

İnternet konusundaki bileşen yazmıyor ne yazık ki.

Sizlerden bir ricam daha bir müşteri temsilcisini arayıp konuyu sakin bir dille anlatmanız.

İnternet konusundaki bileşen yazmıyor ne yazık ki.

Sizlerden bir ricam daha bir müşteri temsilcisini arayıp konuyu sakin bir dille anlatmanız.

Yine yukarıda belirttiğim donanım kimliğine sahip olan Gigabyte B450M S2H anakarta bağlı Realtek Gaming GBE family Controller.

Arkadaşlar tüm çözümleri denedikten sonra bir de kabloyu değiştirmek istedim. Kabloyu değiştirince sorun halloldu. Eğer siz de benim gibi problemle karşılaşırsanız kablo değiştirmeyi unutmayın :)

Yeni konular

Geri
Yukarı