Ethernet kablosu seçimi - Cat5e veya Cat6

OytunÇoban

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Odam oturma odasına yakın bir konumda fakat zamanında modemin şu an bulunduğu noktadan duvar içinden geçmek suretiyle benim odama bir ethernet kablosu getirilmiş.
Bu kabloyu kullanabilmek için Dişi-Dişi adaptör kullanarak 10m kabloyla bilgisayarıma kadar uzatıyorum. Kablom hiç kaliteli değil hatta bit noktasının yalıtkanı tamamen yırtık, envaiçeşit renkli ince kablolar görünüyor.

Yeni bir kablo almak istiyorum, CAT6 olmasını istedim fakat 10 veya 5-6m'lik Cat6 kablo bulamıyorum. CAT5 'e ise güvenemiyorum. Acaba duvarın içinden geçen kablo sıkıntı yaratır mı? Kablonun cinsini ve uzunluğunu bilmiyorum. Sizden isteğim CAT5 ve CAT6 kabloların farkları konusunda beni aydınlatmanız ve hangisini seçmem gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunmanız, teşekkürler.

Merhaba dostum cat5-cat6 kabloyu teknoloji mağazalarında rahatlıkla bulabilirsin.Ben cat6 kullanıyorum hatta fiber ek yapan tanıdıklarımdan almıştım bu bilgiyi , ucunu değiştirmek veya düzeltmek adına onun bir aleti var dişi yuvasını takmak için eğer olurda duvardan geçireceğim diyorsan,önce kablonun ucunu kes daha sonra içinden geçir ve aldığın alet ile kendi yuvanını oluştururmakta alternatif bir çözüm :)

Arkadaş duvarın içinden geçen derken binaya tümleşik kablolardan bahsetmiş olmalı. Yani bina yapılırken elektrik kabloları ile döşenen kablo. Bu kablo düşükse performans farkı olur. Ama ne kadar olur bilmiyorum.

Arkadaş duvarın içinden geçen derken binaya tümleşik kablolardan bahsetmiş olmalı. Yani bina yapılırken elektrik kabloları ile döşenen kablo. Bu kablo düşükse performans farkı olur. Ama ne kadar olur bilmiyorum.

Hayır onlardan söz etmiyor,modemin olduğu noktadan kendi odasına olan noktadan bahsediyor.

Bina yeni ise Ethernet Kablosu çekiyorlar odalara cat5 ve cat6 farkı var ama ev kullanımında hissedilir fark olmaz 1Gbps internet'in yoksa fark edemezsin farkı ...

O zaman odanın bir ucundan bir ucuna kenarlardan gelecek kaliteli bir Cat6 kabloya ihtiyacım var, yaklaşık 10m kadar. Ne önerebilirsiniz arkadaşlar? Fiber ek nedir?

@4PieD

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı