Ethernet Takılı ama İnternet Yok

Üniversite tarafından size internete giriş yapabilmeniz için verilen kullanıcı adı ve şifresi olması lazım.

Tarayıcıyı açtığınızda bu kullanıcı adı ve parolayı size sorması gerekiyor ancak sormuyor.

Sormuyor çünkü sizdeki bilgisayarda proxy ayarları girilmemiş,

Oradaki sunucuya ulaşmanız için gerekli yol bilgisayara gösterilmediği için (proxy) bilgisayar sunucuya erişemiyor.

Sunucuya erişemediği için sizin kimliğinizi doğruyamıyor ve bu yüzden de internete çıkamıyorsunuz.

Diyeceksiniz ki e ama güncelleştirmeleri yapıyor Windows?

Yapıyor ama bununda bir sebebi var:

1 sunucuda yetki kısıtlaması bilgisayar için değil kullanıcı için verilmiş olabilir,

2 sunucudaki güvenlik sıkılaştırmaları yeterince yapılmadığı için Windows Update portu açık kalmıştır ve bu yüzden güncelleme alıyordur.

3 bütün bunlar yanlışlıkla değil bilerek yapılmış olabilir,
Bu sayede cihazlar güncel kalacak ve siber zaafiyetin önüne geçilecektir.

Diyeceksiniz ki peki ben nereden bileyim buranın proxy ayarlarını,
Bunun içinde üniversitenizin ıt bölümüne ulaşıp sorunu onlara bildirmeniz lazım.

Tabii ulaşabilirseniz.

Nitekim öğrenci işleri, ıt ve bakım onarım bütün üniversitelerde ulaşması ve işini hallettirmesi çok zor yerlerdir.

:D

Şimdiden bol şans.

Üniversite tarafından size internete giriş yapabilmeniz için verilen kullanıcı adı ve şifresi olması lazım.

Tarayıcıyı açtığınızda bu kullanıcı adı ve parolayı size sorması gerekiyor ancak sormuyor.

Sormuyor çünkü sizdeki bilgisayarda proxy ayarları girilmemiş,

Oradaki sunucuya ulaşmanız için gerekli yol bilgisayara gösterilmediği için (proxy) bilgisayar sunucuya erişemiyor.

Sunucuya erişemediği için sizin kimliğinizi doğruyamıyor ve bu yüzden de internete çıkamıyorsunuz.

Diyeceksiniz ki e ama güncelleştirmeleri yapıyor Windows?

Yapıyor ama bununda bir sebebi var:

1 sunucuda yetki kısıtlaması bilgisayar için değil kullanıcı için verilmiş olabilir,

2 sunucudaki güvenlik sıkılaştırmaları yeterince yapılmadığı için Windows Update portu açık kalmıştır ve bu yüzden güncelleme alıyordur.

3 bütün bunlar yanlışlıkla değil bilerek yapılmış olabilir,
Bu sayede cihazlar güncel kalacak ve siber zaafiyetin önüne geçilecektir.

Diyeceksiniz ki peki ben nereden bileyim buranın proxy ayarlarını,
Bunun içinde üniversitenizin ıt bölümüne ulaşıp sorunu onlara bildirmeniz lazım.

Tabii ulaşabilirseniz.

Nitekim öğrenci işleri, ıt ve bakım onarım bütün üniversitelerde ulaşması ve işini hallettirmesi çok zor yerlerdir.

:D

Şimdiden bol şans.
Sizin dediğiniz duruma göre wifi ile de girememem gerekmez mi?
Evet, gerekirdi. Garip durum.
Hocam başka bir modemden denedim. Ethernet ile bağlanıyor. Sorun üniveriste internetindeymiş. Ona da wifi ile girebiliyorum ethernet ile giremiyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı