Ethernet'den alınan hız Wi-Fi'dan yavaş

İncredibleBoy

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 7 5700X 3.4GHZ 36MB AM4 65W
Biostar B550MH 4000Mhz OC S+V+GL DDR4 AM4 (mATX)
Inno3D RTX4060 Twin x2 OC 8GB 128Bit GDDR6
GSKILL RipjawsV 16GB (2x8) Siyah 3200MHz DDR4 CL16
Arkadaşlar laptop kullanıyorum Wi-Fi'den aldığım hız Ethernet'e göre 10 15 Mbps arası kayıp veriyor. Bunun sebebi nedir? Wi-Fi'den aldığım hız 100-110 civarıyken Ethernet'ten 85 90 arası bir hız alıyorum, Ethernet daha stabil olduğu için ki ms Ethernet'te daha az geliyor bu da benim istediğim şey. Oyunlarda ani droplar girmemesi adına Ethernet kullanıyorum fakat aradaki bu kaybı anlayamadım Ethernet'in Wi-Fi'ya göre daha hızlı olması gerekiyor diye biliyorum, modem hemen PC'nin yanında bu arada bilginiz olsun. Aklımdaki soruyu cevaplayacaklara şimdiden teşekkürler.

Düzeltme; şimdi oyuna girdim ms aynı daha düşük bekliyordum :(

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar laptop kullanıyorum Wi-Fi'den aldığım hız Ethernet'e göre 10 15 Mbps arası kayıp veriyor. Bunun sebebi nedir? Wi-Fi'den aldığım hız 100-110 civarıyken Ethernet'ten 85 90 arası bir hız alıyorum, Ethernet daha stabil olduğu için ki ms Ethernet'te daha az geliyor bu da benim istediğim şey. Oyunlarda ani droplar girmemesi adına Ethernet kullanıyorum fakat aradaki bu kaybı anlayamadım Ethernet'in Wi-Fi'ya göre daha hızlı olması gerekiyor diye biliyorum, modem hemen PC'nin yanında bu arada bilginiz olsun. Aklımdaki soruyu cevaplayacaklara şimdiden teşekkürler.

Düzeltme; şimdi oyuna girdim ms aynı daha düşük bekliyordum :(

Modem ile bilgisayar arasındaki kablo CAT5 ise sorun bundan olabilir.
Veya modem ya da bilgisayarın Ethernet portlarından birisi gigabit değil ise sorun bu olabilir.

Modem ile bilgisayar arasındaki kablo CAT5 ise sorun bundan olabilir.
Veya modem ya da bilgisayarın Ethernet portlarından birisi gigabit değil ise sorun bu olabilir.
Cat 6 hocam cat 5 ve 6 denedim 2sinde de sonuç aynı maalesef kayıp var

Modemin veya bilgisayarın ethernet üzerinden desteklediği hız 100 Mbps olmasından kaynaklı. Wi-Fi ile 5 GHz kanalından bağlanıyorsunuz muhtemelen. Aynı sorunu fibere yeni geçtiğim zaman yaşamıştım. Vestel marka saçma sapan modem verdiler. Ethernet desteği 100 Mbps. Telefonlarda Wi-Fi 5 GHz kanalından 110 Mbps civarı hız görürken, bilgisayardan kablo ile 95 görüyordum. 1 Gbps ethernet destekli yeni modem alınca kabloluda da 110 Mbps görmeye başladım.

Modemin veya bilgisayarın Ethernet üzerinden desteklediği hız 100 Mbps olmasından kaynaklı. Wi-Fi ile 5 GHz kanalından bağlanıyorsunuz muhtemelen. Aynı sorunu fibere yeni geçtiğim zaman yaşamıştım. Vestel marka saçma sapan modem verdiler. Ethernet desteği 100 Mbps. Telefonlarda Wi-Fi 5 GHz kanalından 110 Mbps civarı hız görürken, bilgisayardan kablo ile 95 görüyordum. 1 Gbps Ethernet destekli yeni modem alınca kabloluda da 110 Mbps görmeye başladım.

Bende dediğiniz şekilde kullanıyorum, kendilerinin verdiği ZTE Zxhn H298a modeli modemi kullanıyorum. Kendi cihazımın 100+ destekleyeceğini düşünüyorum.

Aygıt yöneticisinden ağ bağdaştırıcılarından ethernet sürücüsüne sağ tıkla, özelliklerine gir. Gelişmişten hız&ikili bölümünü bul. Değer bölümünde 1.0 Gbps olup olmadığına bak. Yoksa en fazla 100 Mbps destekliyordur. 1 Gbps varsa onu seçip tamam dedikten sonra hızı tekrar kontrol et. Ağ ve paylaşım merkezinde internet bağlantısına tıkladığında kaç Mbps hızla bağlandığını görebilirsin.

Geri
Yukarı