Etiyopya'da bulunan 1.2 milyon yıllık atolye keşfi

er2grul

Hectopat
Makaleler
2
Etiyopya'daki Melka Kunture adlı arkeolojik alanda obsidyen nesne tarihini değiştiren bir keşif yapıldı.

Arkeoloji ekibi 1,2 milyon yıllık obsidyen el baltası atölyesi ortaya çıkarıldı. Bölgede ayrıca 575 obsidyen balta bulundu.

Bu keşiften önce, obsidyen baltanın günümüzden 700000 yıl önce kullanıldığı düşünülüyordu. Sadece balta değil, atolye buluntusu ticaret veya küçük bir ordunun varlığını gösterebilir.
İnsanların yeryüzündeki varlığı, sanılandan daha da eskiye dayanıyor olabilir.

Kaynak

Son düzenleme:
Hep merak ettiğim şey insanlık neden milyonlarca yılda büyük bir gelişme katedemedi buzul çağından dolayı diyorlar da ama bir buzul çağı bu kadar etkilemiş olamaz bana göre.
sanırım çok merak etmemişsin, ben de merak etmiştim ve cevabı buldum, insanlar ne zaman hızlı şekilde haberleşmeyi icat etti, o zaman herşey hızlandı. yani başlangıcı telgrafın icadı.

Hep merak ettiğim şey insanlık neden milyonlarca yılda büyük bir gelişme katedemedi buzul çağından dolayı diyorlar da ama bir buzul çağı bu kadar etkilemiş olamaz bana göre.
Haberleşmenin ve ticaretin olmaması. Ticaret çok kritik çünkü bir bölgede bulamadığını öbür bölgede bulabilirsin fakat haberleşme olmadan da bunu başaramazsın.

Haberleşmenin ve ticaretin olmaması. Ticaret çok kritik çünkü bir bölgede bulamadığını öbür bölgede bulabilirsin fakat haberleşme olmadan da bunu başaramazsın.

Ben o kadar büyük bir gelişmeden bahsetmek istedim mesela paleolitik dönem ile mazolitik dönem arasında çok uzun bir zaman var ama ortada taştan aletleri daha iyi kullanmaktan başka bir gelişme yok.

Ben o kadar büyük bir gelişmeden bahsetmek istedim mesela paleolitik dönem ile mazolitik dönem arasında çok uzun bir zaman var ama ortada taştan aletleri daha iyi kullanmaktan başka bir gelişme yok.
sanırım henüz evrimi yeterli seviyede olmayan atalarımız ve yaşam koşullarının daha sert olması buna etken.

Konuyla biraz alakasız ama;

Belki de binlerce etken var ancak bence çok sığ bir şekilde açıklamak gerekirse; en önemlisi kültürler, toplumlar arası çatışma ve rekabet. Bu tarz bir rekabetin oluşabilmesi için belli sınıflar, ırklar vb. bir topluluğun bir diğerinden soyutlanması veya soyutlanmak zorunda bırakılması gibi bir durumun olması lazım. Bunun olması için de belirli bir oranda dil, yemek, coğrafi, anatomik vb. gibi bölgesel veya kıtasal olarak değişen farklılıkların olmasının yanında insanların da bu farklılıkları algılayabilecek kapasitede olmaları gerekiyor ki onu korumak uğruna çatışmaya girebilsin. (Çatışmayı sadece savaşmak anlamında kullanmıyorum) Kısacası insana farklı şeyleri düşünmeye, icat etmeye veya mevcut olanı daha iyi yapmaya itecek hırsı ortaya çıkaracak her şey aslında gelişimin bir parçası.

Hala daha insanlığın en büyük ilerlemeyi çok yakın ve kısa zamanda yaşaması ilginç geliyor tarihine kıyaslayınca. Milyonlarca yıl önce ateşi kontrollü kullanıyor, balta bile yapabiliyordun ama yazının icadına kadar hala "ilkel" bir varlıktın. Yalnızca son yüzyıldaki buluşlar, ilerleme bile milyon yıla bedel.

Hala daha insanlığın en büyük ilerlemeyi çok yakın ve kısa zamanda yaşaması ilginç geliyor. tarihine kıyaslayınca. Milyonlarca yıl önce balta yapabiliyordun ama yazının icadına kadar hala "ilkel" bir varlıktın. Yalnızca son yüzyıldaki buluşlar, ilerleme bile milyon yıla bedel.
Bir de şöyle düşünün. Tüm bu teknolojiye tanık oldunuz, bir gün dünyayı kasıp kavuran felaket sonucu ayakta kalan 100-150 insandan birisiniz.
Şahit olduğunuz tüm bu teknolojiyi, binlerce yıl sonra dünyada yaşayacek neslinize nasıl anlatırdınız?
Cevap: Çizerek.
Demek istediğim, belki de insanlar belki bu gün ulaştığımız teknoloji kadar olmasa da bir miktar ilerleme kaydettiler, bir şey oldu ve sadece bir grup insan hayatta kaldı.
Mısır piramitlerindeki çizimleri düşünün. Bence insanlık tarihi hakkında medyada, internette görebileceğimiz şeylerden çok daha fazlası var.

Yeni konular

Geri
Yukarı