Baykar, günlüğü 1.2 milyon TL'ye devlete İHA kiraladı.

Sana basit bir soru Amerika ile aynı seviye de bir ülke miyiz sence ? Yıllardır terörle uğraşırken terörden de oy kazanımları oldu terörü bahane ederek yok istikrar gidiyor yok doğu da federal bir devlet kurulacak gibi söylemler sayesinde oyları kapış kapış aldılar. Batışta olduğunu göremeyecek kadar kör olma siyasilerin yanlış hamleleriyle kaybedildi bu seçim ve en başta KK sayesinde altın tepside verildi RTE'ye. Ayrıca Amerika'nın sınırlarla alakalı hiç bir sorunu yok biraz (meksika sınırından kaçak göçmenler hariç) devletin savunma sanayiye öncelik vermesi için Baykar'a para yatırmasına gerek yok kendin diyorsun Kuveyt ile anlaşma yaptığını, RTE'nin korumalarına ayırdığı ekonomik bütçe'den haberin yok senin galiba adam daha da çıtayı aşmaya çalışırken korumalara parayı tomar tomar basarken Baykar ile anlaşması ve para yedirmesi de koruma ekibine dahil etmek istemesinden kaynaklı. Ulan sanırsın Savunma Bakanlığında Bütçe ve Mali Hizmetler Genel Müdürü, beni de o mahlukatla yan yana getiriyorsun ya aklından utan arsız utanmaz. Daha da yazardım da neyse...
Ben adama savunma sanayii'nin nerelerden nerelere geldiğini anlatıyorum, attığı haberin asparagas olduğunu, Baykar'ın bu memlekete neler kazandırdığını anlatıyorum. Sen bana Erdoğan'ın koruma ordusu diyorsun, para yedirmesi diyorsun. Ulan adam 3 saat önce 90 milyar TL'lik anlaşma yaptı elin körfez ülkesiyle ne kadar arlanmaz, cahil bi adamsın sen ya. Seçimin niye kaybettiğini öğrenmek istiyor isen yazdığın şeyleri oku. Cahiliye dönemi Arapları daha zekiydi eminim.
Tamam tamam ülkeyi kurtardınız siz. Her şey 10 numara, Almanya, ABD, Fransa kıskanıyor bizi. 🤣 Daha dün fetöyü ülkenin kozmik odasına sokanlar başımıza adam oldu.
Bi' kuş kafalı daha. Bayraktar ile FETO'yü nasıl bağdaştırdın onu da anlayamadım. Kozmik oda falan filan diyor, Fettulah'ın devlet yapılanmasını İnstagram editlerinden öğrenmiş. Daha 5 sene öncesine kadar memleketine tır tır PKK'lı yığıp, Sur'da hendekler kazılıyordu. Hala memleket hakkında konuşuyor. Gerçekten bazen bu kadar adamı nasıl bir araya topladılar diye düşünmüyor değilim.

1.2 Milyon TL uygun bir rakam TB-2 gibi bir sistem için. Üstelik 5 uçağa ek artı 4 uçağı da BAYKAR ücretiz hibe ediyor. Bu ek uçakların işletme ücretleri de BAYKAR'a ait. Ayrıca gün bazlı değil aylık uçuş saati bazlı bakmak gerek.

OGM'nin sitesinde şu açıklama yapılmış:

Orman yangınlarına karşı tüm teknolojik kabiliyetimizi kullanmamızın gerekliliği su götürmez bir gerçektir. Başta savunma sanayii ve askeri amaçlar için kullanılan, yüksek teknolojik cihaz ve yazılımlarla donatılmış İnsansız Hava Araçları; orman yangınlarının gözetlenmesi, tespiti ile büyüyen ve büyüme eğilimde olan yangınlarda etkin müdahale yapılması amacıyla da kullanılmaktadır.

Türkiye, 2020 yılında ilk kez Bayraktar TB 2 ile Avrupa'da İHA'ları orman yangınıyla mücadelede kullanan ilk ülke, dünyada ise 2. ülke olmuştur.

İHA'larımızı kullanmaya başladığımız 2020 yılından bu yana 3055 yangın İHA'larımız tarafından tespit edilmiştir. Bunların 1993 adedini Bayraktar TB2 İHA'lar belirlemiştir.

Orman Genel Müdürlüğümüz İHA'ların da içinde bulunduğu yüksek teknolojinin kullanımıyla birlikte orman yangınlarına ilk müdahale süresini 40-45 dakikalardan 10 dakikaya düşürmüştür.

Bu yıl orman yangınlarını tespit ve mücadelede 1 Haziran-31 Ekim 2023 tarihleri arasında kullanılmak üzere 6 adet İHA Kiralanması için 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 20. Maddesi kapsamında ihaleye çıkılmıştır. İhale süreci kamuoyuna açık şeffaf bir şekilde işlemiştir.

İhale sonucunda TUSAŞ' tan 1 adet AKSUNGUR ve BAYKAR'dan 5 adet BAYRAKTAR TB2 İHA temin edilmiştir.

Hizmet alım şartnamelerinde de belirtildiği üzere İHA kiralama fiyatlarına bakım-onarım, yedek parça, personel, haberleşme, konaklama, yakıt ve DHMİ hava meydanı ücretleri gibi tüm masraflar dahildir.

Dünyada uçuş/saat performansı ile benzer verilen hizmetler dikkate alındığında benzerlerinin oldukça altında başarılı biri ihale süreci geçirilmiştir.

Kiralanan 5 İHA'ya ek olarak BAYKAR tarafından bilabedel konuşlandırılan 4 Bayraktar TB2 İHA ile birlikte toplam olarak 9 adet Bayraktar TB2 İHA, OGM adına görev yapmaktadır. Bayraktar TB2 İHA'ların her biri günde en az 10 saatten toplamda en az 50 saat uçuş yaparak görev yapmaktadır.

BAYKAR ile imzalanan sözleşme, uçuş saat ücretleri dikkate alındığında dünyadaki benzeri uçuş hizmetlerinin çok altındadır.

Yapılan algı oluşturmaya yönelik haberlerde ima edildiği gibi sözleşme bedeli fahiş olmaktan çok uzaktır.

Orman teşkilatımız, güçlü hava ve kara filosu, nitelikli ve kalifiye kahraman orman yangını işçileriyle yangınlarla mücadele ederken; son teknolojik imkanları da kullanmakta, buna sahip olurken de yerli ve milli savunma sanayiimizin kabiliyetlerinden faydalanmaktadır.

Cansiperane mücadele eden yangın işçilerimizi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da teknolojik ekipmanlarla güçlendirmeye devam edeceğiz.

Kahraman Orman Teşkilatımız üzerinden; stratejik öneme haiz yerli ve milli savunma sanayiimizin güzide kurumlarını yıpratma girişimlerinin beyhude bir çaba olduğunun bilinmesini isteriz.

Habere göre OGM 5 adet TB-2 ve 1 Adet Aksungur almış. Ki tek Aksungur'un 5 TB-2'den bile pahalı olduğuna eminim birim maliyeti olarak. Ayrıca uçmadan uçuş garantili olduğunu düşünmüyorum. İnsanlar aylık - yıllık bedeli gün bazına bölüp konuşuyor. haberde de belirtilmiş:

Bayraktar TB2 İHA'ların her biri günde en az 10 saatten toplamda en az 50 saat uçuş yaparak görev yapmaktadır.

Bugün bile Flightradar24 sitesine girdiğinizde bir yerlerde uçan TB-2'leri görebilirsiniz.

Bir TB-2'nin ya da Aksungur'un birim maaliyetinin milyon TL seviyesinde olduğunu düşünmüyorsunuzdur umarım. Hava araçlarının kiralanması satın alınmasına göre daha fiyat etkindir. Ki senelerdir de hem TUSAŞ hem de TB-2'ler OGM'ye kiralanıyor.

1.2 Milyon TL uygun bir rakam TB-2 gibi bir sistem için. Üstelik 5 uçağa ek artı 4 uçağı da BAYKAR ücretiz hibe ediyor. Bu ek uçakların işletme ücretleri de BAYKAR'a ait. Ayrıca gün bazlı değil aylık uçuş saati bazlı bakmak gerek.

OGM'nin sitesinde şu açıklama yapılmış:

Habere göre OGM 5 adet TB-2 ve 1 Adet Aksungur almış. Ki tek Aksungur'un 5 TB-2'den bile pahalı olduğuna eminim birim maliyeti olarak. Ayrıca uçmadan uçuş garantili olduğunu düşünmüyorum. İnsanlar aylık - yıllık bedeli gün bazına bölüp konuşuyor. haberde de belirtilmiş:

Bugün bile Flightradar24 sitesine girdiğinizde bir yerlerde uçan TB-2'leri görebilirsiniz.

Bir TB-2'nin ya da Aksungur'un birim maaliyetinin milyon TL seviyesinde olduğunu düşünmüyorsunuzdur umarım. Hava araçlarının kiralanması satın alınmasına göre daha fiyat etkindir. Ki senelerdir de hem TUSAŞ hem de TB-2'ler OGM'ye kiralanıyor.
Niçin anlatıyorsun ki hocam? Baykar Fettulahın oyunu, Erdoğan'ın 2028 seçim vizyonu. Aslında TB2'ler de Ukrayna'da çarpışmadı. Kuveyt'e ve Suudi Arabistan'a da satılmadı. Hep Erdoğan'ın oyunu bunlar. 😆

Burada bu anlamsız tartışma dönerken yine TB-2'ler uçuyor:

1690645160164.png

1690645132734.png

1690645185317.png

Eminim daha fazla da vardır. Bu uçuşları canlı da görmek için:

Anlatamıyorsun ki arkadaşa. Hem ekonomik hem de kullanışlı TB2'lerle Baykar o kadar şey kattı ki bu ülkeye. Normalde sınır içinde cirit atan terör mensupları bugünlerde mağalardan çıkamıyor. Eski UAV'ları anlatan Albayları dinlese zaten anlayacak Türkiye'nin bu konuda ne kadar ilerilere gittiğini. Lakin hala devletin yaptığı her şeye muhalefet etme peşinde. Allah akıl fikir versin bi de hangarlarda duruyor diyor.

Ben adama savunma Sanayii'nin nerelerden nerelere geldiğini anlatıyorum, attığı haberin asparagas olduğunu, Baykar'ın bu memlekete neler kazandırdığını anlatıyorum. Sen bana Erdoğan'ın koruma ordusu diyorsun, para yedirmesi diyorsun. Ulan adam 3 saat önce 90 milyar TL'lik anlaşma yaptı elin körfez ülkesiyle ne kadar arlanmaz, cahil bir adamsın sen ya. Seçimin niye kaybettiğini öğrenmek istiyor isen yazdığın şeyleri oku. Cahiliye dönemi arapları daha zekiydi eminim.

Savunma sanayiye kazandırdığı büyük başarımlardan haberdarım ama savunma sanayimizin tek oluşumu baykarmış gibi davranılması etik değil senin birçok çocuğun var ve bu çocuklar arasında ayrım yapıyorsun ASELSAN, tusaş, ROKETSAN, havalsan ve teı gibi atılımlar yapan şirketler var neden sadece damada ait olan baykara para basmak ha?

Son düzenleyen: Moderatör:
Savunma sanayiye kazandırdığı büyük başarımlardan haberdarım ama savunma sanayimizin tek oluşumu baykarmış gibi davranılması etik değil senin birçok çocuğun var ve bu çocuklar arasında ayrım yapıyorsun ASELSAN, tusaş, ROKETSAN, havalsan ve teı gibi atılımlar yapan şirketler var neden sadece damada ait olan baykara para basmak ha? Senin ben o çalışmayan beynini aktif hale getirmek için durmuş kalbine defibrilatörle gireyim.

Hala anlamamakta zorluk çekiyorsun. Bak bugün tusaş yeni mmu peşinde, aksungurlar, akıncılar hala aktif görevde. Ukrayna'da savaş görenler TB2'ler olsa bile harika işler görüyorlar. Tusaş hiç almadığı kadar iyi yatırımlar alıyor 2023 türkiyesinde. ASELSAN da birkaç gün evveline kadar Azerbaycan SU-25'lerini yeniledi. Tüm kurumlar çatır çatır çalışıyor Allah'a şükür. Daha dün de tusaş, Azerbaycan'dan TF-X Kaan için yatırım anlaşması yaptı. Yani anlayacağın bütün kurumlar bugün Türkiye'nin askeri teknolojisini günden güne harika hale getiriyor. Ayrım yapıyor diyen kafanı da al yallah kaynak aldığın solcu gazeteye, halk TV'ye. Uçmuyorsa niye para ödüyoruz diyor sonra da Baykar'ın Türkiye'ye kattığı şeylerden haberdarım diyor. Hey Allah'ım sen sabır ver.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Framboğaz ASELSAN, HAVELSAN ve TEI platform değil alt sistemler üzerine çalışan firmalardır. Bu üç firmanın da BAYKAR ya da TUSAŞ klasmanında bir İHA'sı bulunmuyor. Kaldı ki hem BAYKAR hem de TUSAŞ, ASELSAN ve ROKETSAN ile birçok iş birliği içerisinde. Özellikle ASELSAN'ın birçok alt sistemi kullanılıyor.

ROKETSAN ise TB-2'yi olduğu yere taşıyan şirket desem yanlış olmaz. TB-2 alan nerdeyse her ülke en az uçağın maaliyeti kadar da ROKETSAN'dan MAM-L başta olmaz üzere mühimmat alıyor. Burada nasıl bir kayırma var anlamadım. Üstelik Akıncı'nın yüksek kaldırma kapasitesi sayesinde ROKETSAN birkçok ürününü BAYKAR ile test ediyor.

Nasıl bir kayırma var anlamadım ben. Biliyorsunuz, BAYKAR mühimmat yapmıyor.

TEI'nin ürettiği PD serisi dizel motorlar Aksungur ve Anka İHA'larda kullanılıyor. Yakın zamanda da TB-3 ile uçacak. Yine TEI'nin üreteceği TF-6000 motorları ilerde BAYKAR MIUS ve TUSAŞ ANKA-III İHA'lar ile kullanılacak.

Burada nasıl bir kayırma var onu da anlamak güç. TEI şu an kendi sınıfında bu derece motor üretebilen Türkiye'deki tek şirket.

TUSAŞ ve BAYKAR meselesinde ise ana etken TB-2'nin maliyet etkin bir hava platformu olmasıdır. Yukarıda da dedim. OGM'nin aldığı tek Aksungur'un günlük ücretinin 5 adet TB-2'den bile fazla olması, şaşırtıcı gelmeyecektir. Ancak son dönemlerde özellikle Anka-S ile büyük ihracat başarılarına imza atıyor TUSAŞ. Yine Anka-3 ve MMU gibi büyük ve BAYKAR'a göre yerlilik oranı daha yüksek projeleri de TUSAŞ yürütüyor.

Yani saydığınız şirketlerin pazar olarak farklı klasmanda olmalarını geçtim, TB-2'yi olduğu yere taşıyan mühimmatları yapan ROKETSAN'a arkada kalıyor demek, biraz komik kaçıyor.

Bir para basmak, kayırmak türküsü tutturulmuş gidiyor arkadaşlar. Birkaç mesaj önce de TB-2'ler uçmuyor deniliyordu.

Platform maaliyetleri asla net rakamlarla paylaşılmaz. Zira hiçbir şirket her satıcıya aynı fiyata ürün satmadığı gibi, her satılan İHA'da aynı özellikleri taşımadığından dolayı aynı maaliyette olmaz. Ayrıca satılan İHA kadar yer istasyonu, yer ekipmanı, pilot ve tekniker eğitimi kiralaması ücreti vs. gibi ek kalemler de eklenir.

Belki ihalelerin yayımlanan tutanaklarından bir fiyat çıkartılabilir. Ancak o da net bir rakam verir mi tartışılır. TB-2 zaten Aksungur'a göre daha küçük ve basit bir uçak. Dolayısıyla maaliyet olarak daha uygun olması doğal bir durum.

Yeni konular

Geri
Yukarı