Etkili ders nasıl çalışılır?

xiwich

Centipat
Yer
Aydın
Daha fazla  
Merhaba ben etkili ve verimli ders çalışmak istiyorum saatlerce aralıksız çalışmak. Ama kendimi nasıl motive edeceğimi bilmiyorum tavsiye ya da önerisi olan var mı?

Saatlerce aralıksız çalışmak verimli ders çalışmak tersine kendini boşa yormaktır. Soru hedefleri belirleyin ve haftalık programlar oluşturun. 1 günü tamamen dinlenmeye ayırın. Haftanın 4 günü soru 2 günü tekrar yapın. Olabildiğince sade bir oda da ders çalışın, sıkıldığınızda elinize alıp oynayacak bir şey olmasın etrafta. Bir hedefiniz olsun. Ders çalıştığınız süreye göre mola verin. Uygun süreleri aşağıya bırakıyorum.
25-30 dakika ders 5 dakika mola
45-50 dakika ders 10 dakika mola
1 saat ders 15 dakika mola.

Size önerim 45 dakikada bir mola vermeniz olur. 45 dakika molasız süreden sonra verim iyice düşmeye başlar. Molaların da verimli olması çok önemli. Molalarda asla yerinizde kalmayın. Ev içinde turlayın, odadan biraz uzaklaşın ve odanın camını açın. Müzik dinleyin. Bir atıştırmalık yiyin, kahve için. Ancak kesinlikle telefona bakmayın. Telefona bakarsanız anında dersten soğur ve oynamak, sosyal medyada gezinmek istersiniz. Verim hiç ama hiç kalmaz. Onun yerine tavana bakın daha iyi olur. Soru sayılarınızı kendiniz belirlerseniz daha iyi olur. Ayrıca soru çözerken süre tutmayı ihmal etmeyin. Belirlikli aralarla soru sayılarınızı arttırın. Ders çalışıyorken telefonunuzu başka bir odaya koyun. İyi çalışmalar.

Saatlerce aralıksız çalışmak verimli ders çalışmak tersine kendini boşa yormaktır. Soru hedefleri belirleyin ve haftalık programlar oluşturun. 1 günü tamamen dinlenmeye ayırın. Haftanın 4 günü soru 2 günü tekrar yapın. Olabildiğince sade bir oda da ders çalışın, sıkıldığınızda elinize alıp oynayacak bir şey olmasın etrafta. Bir hedefiniz olsun. ders çalıştığınız süreye göre mola verin. uygun süreleri aşağıya bırakıyorum.
25-30 dakika ders 5 dakika mola.
45-50 dakika ders 10 dakika mola.
1 saat ders 15 dakika mola.

Size önerim 45 dakikada bir mola vermeniz olur. 45 dakika molasız süreden sonra verim iyice düşmeye başlar. Molaların da verimli olması çok önemli. Molalarda asla yerinizde kalmayın. Ev içinde turlayın, odadan biraz uzaklaşın ve odanın camını açın. Müzik dinleyin. Bir atıştırmalık yiyin, kahve için. ancak kesinlikle telefona bakmayın. Telefona bakarsanız anında dersten soğur ve oynamak, sosyal medyada gezinmek istersiniz. Verim hiç ama hiç kalmaz. Onun yerine tavana bakın daha iyi olur. soru sayılarınızı kendiniz belirlerseniz daha iyi olur. Ayrıca soru çözerken süre tutmayı ihmal etmeyin. Belirlikli aralarla soru sayılarınızı arttırın. Ders çalışıyorken telefonunuzu başka bir odaya koyun. İyi çalışmalar.

Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı