Etrafa bakmanın bile dersten daha zevkli gelmesi

244012

Hectopat
Makaleler
7
Ders haricinde ne yaparsam yapayım dersten daha zevkli veya daha az sıkıyor. Yıllardır böyleyim ve bir türlü değişemedim. İlaç kullansam bile aynı kaldım. Dikkatimi bir türlü yönlendiremiyorum. Fark edemediğim bir sorunum mu var anlamıyorum. Nasıl kurtulabilirim?

Ders haricinde ne yaparsam yapayım dersten daha zevkli veya daha az sıkıyor. Yıllardır böyleyim ve bir türlü değişemedim. İlaç kullansam bile aynı kaldım. Dikkatimi bir türlü yönlendiremiyorum. Fark edemediğim bir sorunum mu var anlamıyorum. Nasıl kurtulabilirim?
Hocam benim amcamın hayat hikayesi ile aynı sizinkisi. En iyisi meslek öğrenin.

Odaklanamamak normal, hocalar o kadar sıkıcı anlatıyor ki derse girince uykum geliyor.

Ben de 19 yaşındayım ve aynı sebepten ilaç kullandım ve bıraktım.

Öncelikle derse başlama konusunda şu tavsiyeyi verebilirim; sabah kahvaltıdan sonra telefona/bilgisayara bakmadan önce ders yapmak bir nebze olsun daha kolay oluyor, deneyebilirsiniz. Her akşam yarın ne çalışacağınızı planlayın ve gerekli kitaplar masada bulunsun. Sabah oturduktan sonra hiç düşünmeden hemen elinize önceki gün planladığınız test kitabını alıp soru sayısı ve çözme süresi belirleyip çözmeye başlayın. Çözüm süresi ne kadar kısa olursa odaklanmanız o kadar kolay olur. O süreyi geçmemek için uğraşın. Eğer o gün çözeceğiniz şey bir denemeyse bu durum daha da kolaylaşıyor. Deneme çözdüğünüzde yetiştiremiyorsanız korkmayın ben de ilk başlarda yetiştiremiyordum. Hatta yetiştirmenin kıyısına bile yaklaşamıyordum. Ama deneme yaparken bunu düşünüp çok rahatlamayın çünkü denemede odaklanmayı sağlayan en etkili şeylerden biri stres.

Mola verdiğiniz zaman elinize telefon almayın mümkünse. Çünkü gözleriniz telefondaki uyaranların tadını 1 kere aldımı gün içinde o sıkıcı kitaba geri dönmek çok çok daha zorlaşıyor bilirim. Bu yüzden internettten yapamadığınız sorulara bakmadan önce günün belirli bir saatine kadar ders çalışmış olmalısınız.

Konu eksiklerinizi kitap yerine internetten video izleyerek halletmek daha iyi oluyor çünkü ekrana odaklanmak kitaba odaklanmaktan çok daha kolay geliyordu bana. Ama dediğim gibi bu konu çalışmalarını ve yapamadığınız sorulara intermetten bakmayı ne kadar ileri bir saatte yaparsanız o kadar iyi olur.

İlk başlarda çok bunalacaksınız ama bir süre sonra alışılıyor. Hatta bir yerden sonra sabah saatleri dışında da ders çalışabilecek duruma geldiğinizi fark edeceksiniz.

Aklıma geldikçe ekleme yaparım.
Merak ettiğiniz şeyleri sorabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı