EU4 asker nereden basılır?

arpaslan uğur

Decapat
Merhaba, EU4 bedava iken aldım ve indirme kararı aldım, oyundaki savaş açmak ve ittifak kurmak gibi şeyleri öğrendim fakat bir türlü asker basma kısmını çözemiyorum, asker basma menüsü var ve ben mi bilmiyorum? Hilesiz olarak soruyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam yılınızı falan bilmiyorum, kaç tüccarınız var bilmiyorum ben direkt oyun başından görüntü üzerinden gideceğim.

1700939333831.png

Büyük kutular o ticaret alanının hubı. Costantinople (yeşil) alanın hubı İstanbul, Mısır (sarı) İskenderiye.

1700939438430.png

Büyük kutuların yanındaki küçük kutular ise o hubdan dışarı çıkan parayı gösterir. Sizin amacınız ülkenizin ticaret başkenti olan yere başka yerlerden para getirtmek, ticaret başkentinizden de para çıkmasını azaltmak. Mesela oyun başı Osmanlı otomatik Halep'ten İstanbul'a nüfuzunu kullanarak Halep'teki paranın bir kısmını İstanbul'a aktarır. Ticaret bölgelerindeki gücü aktarmak için o bölgenin rengindeki toprakları alabilirsiniz ve ticaret gemisi yollayabilirsiniz.

1700939582563.png

Bu en küçük kutular ise o bölgedeki liman veya hanların seviyesi. Ne kadar geliştirirseniz o kadar iyi. En fazla 3. seviye olabiliyorlar ve 3. seviye de ülkenizde sınırlı sayıda bulundurabilirsiniz.

Osmanlı için durumunuzu bilmiyorum ama genel olarak Halep'den ve İskenderiye'den para aktarılmalı, 3. tüccar ile de Kırım'dan para aktarılmalı. Buralar zaten sizin genişleme alanınız olduğu için ileride daha çok gücünüz olacak ve oradaki altınlardan en çok siz faydalanacaksınız. İleride mesela Kırım'a gelen parayı arttırıp İstanbul'u daha da besleyebilirsiniz.

1700939748263.png

Gördüğünüz gibi Kırım'a bir yerden para girişi sağlanıyor (Astrakhan) ama orası sadece Kırım'a değil Kazan bölgesine de gidiyor. Astrakhan'ı bölgesini ele geçirip oradaki parayı Kırım'a aktararak Kırım'dan İstanbul'a akan parayı arttırabilirsiniz. Son olarak Trade Goods var. Bunlar üretimle de alakalı onun için sonrasında video izlemenizi tavsiye ederim.

Geri
Yukarı