EU4 vs HOI4

Hoi4 alabilirsin ama biraz karmaşık yani ilk aldığın zaman oyuna girme önce oynanış ve oyun hakkında videolar izle.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

HOI4 alabilirsin ama biraz karmaşık yani ilk aldığın zaman oyuna girme önce oynanış ve oyun hakkında videolar izle.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tamam @MTD3 hocam ama EU4 hakkında da fikrinizi almak isterim.

Öncelikle hangi zamanda oynamak istediğin ön planda olmalı. Mesela Eu4 Osmanlı'nın yükselişinden başlayıp 1830'da biterken, HOİ4 ikinci dünya savaşını işliyor. Şunu bilmelisin Eu4, Hoi4'den bir hayli zordur ama mantığını kavradığında sıkıntı olmaz.

Bana kalırsa Hearts of Iron IV almalısın daha modern bir görünüm ve yönetimi var ama Europa Universalis IV çok karmaşık geliyor bana çözemiyorum oyunu. Ayrıca oyunu öğrenmek istiyorsanız videolardan öğrenmeye çalışmayın, oyunda oynadığınız tarihi araştırıp gerçekte ne olduğunu öğrenin ve oyunun tarihsel yönetimini kavrayın sonrasında piyadeleri atağa kaldırma tarzı genel bilgilerden sonra destek kaynaklar izlenebilir örneğin maxmarine fena bir kanal değil ama bi' tık profesyonel anlatım yapıyor, ne kadar anlarsın muamma.

* Hoi 4 Modern Çağda geçen ülkeler arası savaşı değil de ideolojilerin önderliğinde ittifaklar arası savaşı ele alır kısaca dünya savaşında bir taraf seçmen gerekir.
Teknoloji - Manpower - Event açısından daha aktif bir sürece hizmet eder alacağın kararlarda daha dikkatli olman gerekir.

* Eu4'te ise oynanabilirlik açısından daha esnek bir yapı sunmaktadır. Her ülkenin gidebileceği kendine ait event ağacı ve siyasi yapısı bulunmakta kiminle ne zaman savaşacağına genellikle sen karar veririsin, diplomasinin daha aktif olarak kullanıldığı bir ara yüzü var.

İlk defa oynayacaksan önerim Eu4 yönünde olur.
Ayrıca yukarda yorumda bulunan @443652 HoI 4 300 saat Eu 4 1000 Saat yazmış bence haklı

Yeni konular

Geri
Yukarı