Euro Truck Simulator 2 1.49 Güncellemesi Geldi!

Büyük yenilikler barındıran 1.49 güncellemesi bugün itibarıyla resmi olarak geldi. Bu yazıdaki yenilikler aynen ATS için de geçerlidir. Yeniliklerden birkaçını beta sürüme eklendikçe konusunu açmıştım. Gelen tüm yenilikler nelermiş bir göz atalım:

Kombine tuş ataması
Artık tuş atamalarına 2'li tuş atayabileceğiz. Bunun için öncelikle klavye ayarlarında yeni eklenen "modifier" tuşlarına tuş atamamız gerekecek. Mesela "modifier 1"e "Sol CTRL" tuşunu atadık diyelim. Bu tuşu kombin tuşumuz olarak ayarlamış oluyoruz. Daha sonra kombine tuş ataması yapmak istediğimiz fonksiyona gidip Sol CTRL tuşu ile birlikte herhangi bir tuşa basıyoruz. Böylelikle kombine tuşumuz ayarlanmış oluyor. Oyunun gerçek gurmeleri bilir ki tüm fonksiyonları klavyeye sığdırmak zor oluyordu. Bu işlev işimizi kolaylaştıracaktır.

Uzun basmalı tuş ataması
Bir tuşa uzun veya kısa basma durumda farklı işlev ataması yapabileceğiz. Örneğin, otomatik marş kullanmayanlar için bu işlev gerçekçiliği artıracaktır. Motoru başlat ve kontağı açma işlevini aynı tuşa atayıp, kısa basma durumunda kontağı açma işlevi, uzun basma durumunda ise marşa basıp motoru çalıştırma işlevi haline getirebiliriz.

HDR gökyüzü ve yeni gökyüzü modelleri
Artık gökyüzünün çözünürlüğü daha yüksek ve uzun yıllardır var olan gökyüzü çeşitlerine yenileri de eklendi.

Ay ve dinamik yıldızlar
Oyundaki zifiri karanlık gecelerimizi bir nebze de olsa aydınlatacak olan Ay, oyuna eklendi. Ay'ın evreleri de mevcut, günlere göre değişiklik gösteriyor. Ayrıca, gerçekçi yıldızlar da oyuna eklendi. Gerçekte olduğu gibi, Samanyolu gözüküyor ve dünyanın dönüşüne göre gökyüzünde sabit kalmıyor.

Geliştirilmiş hava durumu efektleri
Fırtına olduğu zaman şimşek çaktığında ortalığı aydınlatan bir efekti vardı zaten. Şimdi, şimşeği/yıldırımı da görebileceğiz. Ayrıca yeni bir hava durumu olan sisli hava da oyuna eklendi.

Kuzey ışıkları (Aurora)
Gökyüzü güncellemesiyle gelen yeniliklerden biri de kuzey ışıkları oldu. İskandınavya'nın kuzey bölgelerinde, akşam saat 9 ile sabah saat 5 arasında açık gökyüzünde nadir olarak oluşuyor, her gün görülmüyor. Aurora üç farklı renkte oluşabiliyor: Sadece yeşil, yeşil ve kırmızı, yeşil ve mavi. Artık ETS 2 ve ATS'de gece sürüşü yapmak eskisinden daha keyifli olacak.

Gerçekçi hasar ve geliştirilmiş tamir sistemi
Bunu daha önce konu açarak anlatmıştım, konuya bakabilirsiniz:

2. El kullanılmış tırlar
Bunu da daha önce konu açarak anlatmıştım:

Gerçekte sıfır olarak satılmayan modeller oyunda da sıfır olarak satılmayacak
Bu konuyu da daha önce konu açarak açıklamıştım, detaylı bilgi için konuya bakabilirsiniz:

Otomatik far açma ve otomatik uzun far açma
Bu özellik 1.48. 5 ile gizli özellik olarak oyuna eklenmişti, daha sonra ise tamamen betaya eklendi. 1.49 güncellemesine yetişmesi güzel olmuş. Detaylı olarak yine daha önce konu açarak anlatmıştım:

Bu güncelleme ile oyuna eklenen yeni özellikler bence çok iyi. Bu düzeydeki güncellemelerin artmasını umuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uzun zamandır oynamadım ve yenilikler ilgimi çektiği için geçen hafta tekrar yüklemiştim oyunu. 1.49 public betaya geçerek oynadım. Şimdi resmi sürüme geçmek için ne yapmalıyım? 2 yıllık ara verdikten sonra ets cahili oldum kusura bakmayın.

Ekran görüntüsü 2023-11-28 192446.png

Betalar kısmından bunu mu seçeceğim?

Sonunda geldi 2.el özelliği çok iyi olacak güncellemek için sabırsızlanıyorum elinize sağlık hocam.

Uzun zamandır oynamadım ve yenilikler ilgimi çektiği için geçen hafta tekrar yüklemiştim oyunu. 1.49 public betaya geçerek oynadım. Şimdi resmi sürüme geçmek için ne yapmalıyım? 2 yıllık ara verdikten sonra ets cahili oldum kusura bakmayın.

Eki Görüntüle 2034227

Betalar kısmından bunu mu seçeceğim?
Betalar kısmında hiçbiri seçeneğini seçmeniz lazım.

Büyük yenilikler barındıran 1.49 güncellemesi bugün itibarıyla resmi olarak geldi. Bu yazıdaki yenilikler aynen ATS için de geçerlidir. Yeniliklerden birkaçını beta sürüme eklendikçe konusunu açmıştım. Gelen tüm yenilikler nelermiş bir göz atalım:

kombine tuş ataması
Artık tuş atamalarına 2'li tuş atayabileceğiz. Bunun için öncelikle klavye ayarlarında yeni eklenen "modifier" tuşlarına tuş atamamız gerekecek. Mesela "modifier 1"e "sol CTRL" tuşunu atadık diyelim. Bu tuşu kombin tuşumuz olarak ayarlamış oluyoruz. Daha sonra kombine tuş ataması yapmak istediğimiz fonksiyona gidip sol CTRL tuşu ile birlikte herhangi bir tuşa basıyoruz. Böylelikle kombine tuşumuz ayarlanmış oluyor. Oyunun gerçek gurmeleri bilir ki tüm fonksiyonları klavyeye sığdırmak zor oluyordu. Bu işlev işimizi kolaylaştıracaktır.

uzun basmalı tuş ataması
Bir tuşa uzun veya kısa basma durumda farklı işlev ataması yapabileceğiz. Örneğin, otomatik marş kullanmayanlar için bu işlev gerçekçiliği artıracaktır. Motoru başlat ve kontağı açma işlevini aynı tuşa atayıp, kısa basma durumunda kontağı açma işlevi, uzun basma durumunda ise marşa basıp motoru çalıştırma işlevi haline getirebiliriz.

HDR gökyüzü ve yeni gökyüzü modelleri
Artık gökyüzünün çözünürlüğü daha yüksek ve uzun yıllardır var olan gökyüzü çeşitlerine yenileri de eklendi.

ay ve dinamik yıldızlar
Oyundaki zifiri karanlık gecelerimizi bir nebze de olsa aydınlatacak olan ay, oyuna eklendi. Ay'ın evreleri de mevcut, günlere göre değişiklik gösteriyor. Ayrıca, gerçekçi yıldızlar da oyuna eklendi. Gerçekte olduğu gibi, samanyolu gözüküyor ve dünyanın dönüşüne göre gökyüzünde sabit kalmıyor.

geliştirilmiş hava durumu efektleri
Fırtına olduğu zaman şimşek çaktığında ortalığı aydınlatan bir efekti vardı zaten. Şimdi, şimşeği/yıldırımı da görebileceğiz. Ayrıca yeni bir hava durumu olan sisli hava da oyuna eklendi.

kuzey ışıkları (Aurora)
Gökyüzü güncellemesiyle gelen yeniliklerden biri de kuzey ışıkları oldu. İskandınavya'nın kuzey bölgelerinde, akşam saat 9 ile sabah saat 5 arasında açık gökyüzünde nadir olarak oluşuyor, her gün görülmüyor. Aurora üç farklı renkte oluşabiliyor: Sadece yeşil, yeşil ve kırmızı, yeşil ve mavi. Artık ETS 2 ve ATS'de gece sürüşü yapmak eskisinden daha keyifli olacak.

gerçekçi hasar ve geliştirilmiş tamir sistemi
Bunu daha önce konu açarak anlatmıştım, konuya bakabilirsiniz:

2. el kullanılmış tırlar
Bunu da daha önce konu açarak anlatmıştım:

gerçekte sıfır olarak satılmayan modeller oyunda da sıfır olarak satılmayacak
Bu konuyu da daha önce konu açarak açıklamıştım, detaylı bilgi için konuya bakabilirsiniz:

otomatik far açma ve otomatik uzun far açma
Bu özellik 1.48. 5 ile gizli özellik olarak oyuna eklenmişti, daha sonra ise tamamen betaya eklendi. 1.49 güncellemesine yetişmesi güzel olmuş. Detaylı olarak yine daha önce konu açarak anlatmıştım:

Bu güncelleme ile oyuna eklenen yeni özellikler bence çok iyi. Bu düzeydeki güncellemelerin artmasını umuyorum.

Ben şahsen 2.el tırlarda farklı modifiye seçenekleri beklerdim örneğin bir tırda bullbar diğerinde boyalı veya krom jant beklerdim çünkü her şoför tırını sade kullanmıyor.

Şu oyuna neden şerit takip gelmiyor acaba ama güzel güncelleme beğendim.

Otobana kadar sür balkona çık çay kahve sigara iç yatağa geç 1 2 Reels videosu izle sonra oyuna geri dön ve son 5km kalmış. 😅

Güncellemeyi haber ettiğin için teşekkürler. Oyunda FPS arttırma ile alakalı bir mod var mı?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı