Europa Universalis IV Osmanlı ile nasıl dünya fethedilebilir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@nefti
Hükümdar kendi kendine yaşı küçükken ölüyor, nasıl ölmesini engelleyebilirim?
Eki Görüntüle 515603

Bu görevi nasıl yapacağım? Anlamadım, yardımcı olursanız iyi olur.

Ölme durumuna yapacak bir şey yok maalesef.
Tebaa dediği vasal yapman lazım.
Merhabalar,

Europa Universalis IV oynuyorum ve osmanlıyı seçiyorum.

Nasıl bir politika izlemeliyim? İsyanları nasıl azaltabilirim? Savaşa girdiğimde ve sonra çıktığımda borcum çok fazla oluyor, nasıl borcu azaltabilirim?

Kiminle müttefik olmalıyım?

Bazen hükümdarlarım erken ölüyor ve naib konseyi diye bir konsey başa geçiyor ve birkaç sene savaş açamıyorum. Naib konseyinin başa geçmesini nasıl engelleyebilirim?

Tecrübesi olanların tavsiyelerini bekliyorum.

1. isyanları azaltmak için humanist ideayı seçebilirsin.

Screenshot_1.jpg

2. savaşa girmeden önce manpower a dikkat et, girmeden önce kaleleri kapatıp paranı biriktirebilrisin ve asker masraflarını düşürebilirsin. Bir de asker sınırına dikkat et geçersen zarara giriyorsun.

Screenshot_2.jpg

Screenshot_3.jpg

3.müttefik olarak başta fransa ile ittifak kurmak işini görecektir küçük ülkelerle kurmanı pek tavsiye etmiyorum olur olmaz savaşa çağırıyorlar seni.

Tavsiyem rasgele toprak almak yerine e ye bas ve ticaret bölgelerini tamamla.
Bir de kaleleri kapatırken isyan durumlarına dikkat et kapalıyken kolaylıkla alabilirler.

Son düzenleme:
Öncelikle hükümdarın ölmesini istemiyorsanız ordunun başına geçirmeyin hiç bir şekilde. Müslüman bir kaç devlet ile royal marriage yapmanız gerekiyor, veliaht şansının artması için. Ben oynarken çok nadir konseye düşüyor. Osmanlı da hele zaten veliaht seçme gibi eşsiz bir olay var. Az isyan istiyorsanız humanist idea gerekli. Estatelerden dimmilere hristiyan topraklarını verin bu sayede din bütünlüğünüz düşmez ve unrestiniz artmaz. Dünya fethi için admin ideası iyidir. Core creation cost ve osmanlı idealarından gelen ccc ile stackleyip. Ucuz bir şekilde ccc yapabilirsiniz. Oyun mekaniklerine göre hükümdar yaşlandıkça ölme riski artar. Ben oyunlarımda ölmesini istediğim hükümdar veya veliaht varsa sadece ordunun başına geçiriyorum.

Buradan verebilirsin. Bu resimde nobilitye toprak verilmiş. Ama toprak verirken influencelerinin %90'i geçmemesine dikkat et. Influence %90'dan sonra sadakatleri de kötüyse, kötü oyun eventleri triggerlar.

https://i.hizliresim.com/vn4dgr.png buradan verebilirsin. Bu resimde nobilitye toprak verilmiş. Ama toprak verirken influencelerinin %90'i geçmemesine dikkat et. Influence %90'dan sonra sadakatleri de kötüyse, kötü oyun eventleri triggerlar.

Ben vassal mekaniğini fazla kullanmıyorum genelde ilhak ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunu nasıl yapacağım? Ek olarak hangi ülkeleri vasallaştırayım?

Vasallaştırıp vasallaştırmamak sizin o anki durumunuzla alakalı eğer agresif yememek istiyorsanız önce vasal yapıp 10 sene sonra ilhak edebilirsiniz aksi takdirde devamlı ilhak ederseniz koalisyon hedefi olmanız kaçınılmaz. O yüzden dikkatli olun.

Ülke seçimi olarak da küçük ve geliri yüksek ülkeleri seçmeniz sizin için iyi olur mesela doğuda safevi ticaret bölgesi büyük önem taşır isimlerini yanlış hatırlamıyorsam mazenderan-gilan-shirvan-biapas gibi ülkeleri vasal almanız daha sonra ilhak etmeniz bayağı katkı sağlar.

Tebaa görevini zaten diğer arkadaş açıklamış.

Osmanlı ile tavsiyem de manpower konusunu önce çözmeniz lazım. Savaşlara girdiğinizde çok fazla lazım olacak. Denizcilik konusuna pek yönelmeyin ha ben basrayı alacağım ordan koloniciliğe geçeceğim derseniz orası başka fakat osmanlı kara devleti.
Arkadaşın da dediği gibi kaleleri sadece savaş zamanı açın. Para başlarda çok önemli. Danışman seçerken ucuz olmasına dikkat edin. Ticaretim çok kötü çözemiyorum derseniz bir tane fikir de alabilirsiniz savaşa girmeden önce sonuçlarını düşünün vs.
ve unutmayın idealar çok büyük önem taşıyor bir birini bir ötekini açmak yerine kesinlikle mesela quantity açtınız ki kesinlikle öneririm önce onu bitirin sonra bir tane daha bitirerek ikisini politika şekline getirin.

Ne kadar anlatılırsa anlatılsın oynanmadan kavraması zor bir oyun fakat en eğlendiğim oyunlardandır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı