Ev aydınlatmasında filament LED'lerin uygulanması

Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
müh.
Merhaba. Aydınlatmada artık tasarrufun en baştan gerekli görülüp uygun olan ampul türleriyle değiştirebildiği günümüzde, çoğu zaman bu LED ampul türlerinin “hangisiyle daha iyi aydınlatma, daha iyi ışık çıkış verimi (lümen), daha az elektrik gücü (watt) harcanarak bu sonuç elde edilebilir” sorusuna olan cevabımız hiç kuşkusuz ki filament LED'lerdir.

360 derece aydınlatma açılı flament LED'lerin değişik Watt değerlerindeki değişik (tanınmış) markalarını evinizde bu amaçlarla kullanmanız mümkündür. Düşük Watt değerlerinde (6-6.5 Watt değerlerine kadar) enerji verimliliği sınıfı A++ iken daha yüksek Watt değerlerinde bu verimlilik a+ ve A'ya kadar inebiliyor. Nedeni fizik kanunlarıyla, ışığın yayılımı, dağılmasıyla ilgili olmalıdır, aksi bir şeyi düşünmüyorum, yüksek Watt değerlerindeki enerji verimliliğindeki + değer kaybı ancak böyle açıklanabilir şeklinde de düşünüyorum. Bu satılan ampullerle de belirgin olduğundan evimdeki filament LED (dial markalı) ampulleri olarak 6 ve tarih farkıyla daha sonradan çıkan ve Koç-Taş'tan alınan 6.5 Watt’lık armut tiplerini (E27 duylu) kullanmış bulundum. Geçen yaz, bu yazın hemen yarısını bunların evdeki uyarlamasına ayırdım denilebilir. Bu uygulamalı resimler altta görülüyor.

Sırasıyla; 1- salon, 2- oturma odası 3-antre 4-mutfak 5- yatak odası 6-antre devamı 7-kapalı balkon 8- tuvalet ve banyo 9- Çocuk (kendi çalışma) odamdaki filament LED aydınlatması uygulamalarıdır. İlk antrede (3. resim) yarısı yukarıya kapalı olan bir avizedeki ve WC, banyodaki ve yatak odasındaki balkon tipi karpuz (5. resim) içindeki filament LED ampulleri beyaz boyayla boyanmamış, şeffaf (ayni orijinalindeki gibi) kullanılmıştır. Diğerleri beyaz boya ile boyanarak ışığın daha homojen olarak dağılması sağlanmıştır. Kolay gelsin.

DSCN1244.JPG

DSCN1245.JPG

DSCN1246.JPG

DSCN1247.JPG

DSCN1240.JPG

DSCN1242.JPG

DSCN1248.JPG

DSCN1249.JPG

DSCN1243.JPG

Son düzenleme:

Geri
Yukarı