Rehber Ev içinde uzak mesafelerde Wi-Fi çekim gücünü artırma

Giriş:

Merhaba Technopat kullanıcıları, ev içinde Wi-Fi çekim gücünden kaynaklı yaşadığım sorunlar vardı. Bu sorunları amatörce nasıl çözdüğümü aktarmak isterim.

Öncelikle oturduğum ev net olarak 490 m2, Türk Telekom'un FTTH fiber alt yapısı mevcut. İnternet sağlayıcım TurkNet ve kullandığım paket 100 Mbps Download/8 Mbps Upload (Türk Telekom sınırı). Fiber optik odamın duvarına kadar gelip ONT cihazına girmekte. Evin projesinde modemin bulunduğu oda en sonda. Evdeki tüm cihazlara büyük cihazlara Switch ile kablolu internet sağlamaktayım, buna akıllı TV'ler ve akıllı cihazlar dahil. Wi-Fi kısmında sadece mobil cihazlar bağlı bundan ötürü güçlü bir modem alma gereksinimi duymadım. Türk Telekom'un verdiği ZTE ZXHN H298A ve TP-Link Archer C5v bulunmaktaydı. Uzun bir süre ZTE'nin modemini kullandım fakat birçok ayar kısıtlı olduğu için TP-Link'in modemini kullanmaya başladım. Sorunuma gelirsek evin odama en uzak noktası olan balkonda internet kesik kesik gelmekteydi ve ben de aktif olarak balkonu kullanıyordum. İlk işim elimdeki her iki modemin çekim gücünü test etmek istedim.

Testler 5 ayrı odada, 2.4 GHz ve 5 GHz bantlarında ve evdeki tüm cihazların bağlantısını keserek gerçekleştirdim. Test esnalarında aynı noktalarda ve aynı cihazda gerçekleştirdim. Ek olarak Speedtest by ookla'nun iOS için çıkarmış olduğu uygulamayı kullandım mobil tarayıcı üzerinden gerçekleştirmedim. Server olarak ise TurkNet'in pop noktasını seçtim. (ortalama 29ms)

Test Cihazı: iPhone 11 Pro Max

Test1: ZTE ZXHN H298A ve TP-Link Archer C5v modemlerinin karşılaştırılması
ZTE ZXHN H298AModem YanıOturma OdasıKoridorMutfakBalkon
2.4 GHz44,2 Download / 7,5 Upload44,7 Download / 7,3 Upload31,4 Downlaod / 7,0 Upload46,9 Download / 7,5 Upload4,4 Download / 5,3 Upload
5 GHz90,0 Download / 7,4 Upload79,8 Download / 7,4 Upload60,9 Download / 7,4 Upload86,5 Download / 7,5 Upload4,7 Download / 2,8 Upload

TP Link Archer C5VModem YanıOturma OdasıKoridorMutfakBalkon
2.4 GHz56,3 Download / 7,5 Upload54,4 Download / 7,5 Upload23,0 Download / 6,4 Upload46,2 Download / 7,3 Upload1,0 Download / 0,9 Upload
5 GHz91,5 Download / 7,5 Upload89,3 Download / 7,5 Upload68,7 Download / 7,3 Upload68,7 Download / 7,3 Upload0,44 Download / 1,9 Upload

Not: Sonuçlar doğruyu yansıtsın diye dörder defa yapılmıştır. Aritmetik ortalamaları alınıp sonuçlar yazılmıştır.

Test Sonucu:
Her iki modemi karşılaştırdığımız zaman uzak mesafeler için ZTE ZXHN H298A modemi yakın mesafeler için ise TP-Link Archer C5v modemi daha performaslı olmuştur. Her iki durumda da balkonda stabil bir internet alamamaktaydım. Güncel özellikli bir modem almaya karar verdim hatta sipariş bile verdim. Aldığım modem Asus RT-AX58U idi ve 1640TL gibi bir ücret ödedim. Bayram tatiline denk geldiği için geç kargolanacaktı, bu esnada Xiaomi Mi Wifi Pro Sinyal Yakınlaştırıcı Hepsiburada üzerinde indirimdeydi. Biraz araştırınca olumlu dönüşler olduğunu gördüm ve modem siparişini iptal edip 90TL'ye Xiaomi Mi Wifi Pro Sinyal Yakınlaştırıcı almaya karar verdim. En kötü işimi görmezse iade ederdim yada kalırdı bir köşede ama işimi görseydi maddi olarak rahatlatacaktı. Ürün yoğunluktan dolayı geç kargolandı ve geç elime ulaştı geldiği gibi kurulumunu yapıp en uygun köşe olarak belirlediğim mutfak dolaplarının üzerindeki prize bağladım.

Test2: Xiaomi Mi Wifi Pro Sinyal Yakınlaştırıcı'nın balkonda verdiği hız
Xiaomi Mi Wifi Pro Sinyal YakınlaştırıcıBalkon
2.4 GHz15,6 Download / 7,2 Upload

Not: Sonuçlar doğruyu yansıtsın diye dörder defa yapılmıştır. Aritmetik ortalamaları alınıp sonuçlar yazılmıştır.

Test Sonucu:
Gerçekten fiyatına göre inanılmaz hız ve stabilite sağladı. Belki alacağım modem daha fazla hız sunabilecekti fakat fiyat farkını ve uzaklığı hesaba katarsak güzel bir sonuç aldım. Eksi yanları var, örneğin 5GHz desteklemiyor. 2.4GHz bandına bağladım. Eğer destekleseydi kuşkusuz 10-20 Mbps fark ederdi.

Sonuç/Son:
Amtörce testler yaparak minimum masraf ile güzel sonuç aldım. Kilit nokta sinyal güçlendiriciyi doğru konumlandırmaktaydı. Olabilecek tüm prizleri denedim en stabil nerde sonuç alıyorsam orda konumlandırdım. Giriş kısmında dediğim gibi kablolu erişim sağlıyor cihazlar güçlü ve güncel Wi-Fi ihtiyacım fazla olmamakta. Balkonda aldığım 15Mbps hız internet de gezinmek için yeterli olacaktır. Son olarak amacım bir ürünü övmem değil zaten bana bir getirisi olmaz eğer benim gibi sorun yaşıyorsanız bu şekillerde sonuca ulaşmayı deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı