Ev kiralarken eşya güvencesi için ev sahibi senet imzalatılabilir mi?

Daha fazla  
Meslek
Anestezi Teknikeri
Eşyalı ev kiralayacak bir arkadaşıma ev sahibi, beyaz eşyalara zarar gelme riskinden ötürü 20.000TL'lik senet imzalatma şartı koşmuş. Evden ayrılacağı zaman, eşyalarda bir zarar olmaması durumunda senedi iade edeceğini söylemiş. Bahsettiğim tipteki senet işleri güvenilir midir?

Eşyalı ev kiralayacak bir arkadaşıma ev sahibi, beyaz eşyalara zarar gelme riskinden ötürü 20.000TL'lik senet imzalatma şartı koşmuş. Evden ayrılacağı zaman, eşyalarda bir zarar olmaması durumunda senedi iade edeceğini söylemiş. Bahsettiğim tipteki senet işleri güvenilir midir?
İlk defa gördükm açıkçası. Ben de çok eşyalı ev tuttum/kaldım ama hiç öyle bir şey yapan olmadı :D

Senette imzalama sebebin yazmaz. Ev sahibiyle papaz olursunuz, gider bankaya verir senedi. Sonra avukatla uğraş dur. Senet işi sıkıntı. Sözleşme ayarlanmalı bence. Şartlar açıkça belirtilmeli. Gerekirse mobilya ve beyaz eşyaların fotoğrafları renkli çıktıyla alınıp, ayrılacağında karşılaştırılmalı. Senet iş bitiminde imzalanır.

Senette imzalama sebebin yazmaz. Ev sahibiyle papaz olursunuz, gider bankaya verir senedi. Sonra avukatla uğraş dur. Senet işi sıkıntı. Sözleşme ayarlanmalı bence. Şartlar açıkça belirtilmeli. Gerekirse mobilya ve beyaz eşyaların fotoğrafları renkli çıktıyla alınıp, ayrılacağında karşılaştırılmalı. Senet iş bitiminde imzalanır.
Mantıklı olan bu. Son çare senet imzalamaksa imzalamadan önce videoya çekin durumu video da anlatın öyle imzalayın adamla beraber görünün videoda sorun çıkarsa senetin imzalanma sebebi için video kanıt olarak kalır.

Demirbaş bölümüne ek madde olarak işlenebilir ya da depozito alacak, çıkışta geri ödemesini yapacak. Senet olayı bana garip geldi.

Ben hem inşaat işiyle uğraşıyorum, hem market. Aynı zamanda iktisat mezunuyum. Alım satım veya yapılacak iş üzerine senet hazırlanır. Senet tahsilatı da ancak iş yerine getirilir veya mal satımı gerçekleşirse tahsil edilir. Sonucu belli olmayan, duruma göre işleme alınabilir durumlarda senet imzalanmaz. Çünkü senedi imzalamak bütün sorumluluğu kabul etmek demektir. Satılan malı aldım, verilen hizmeti aldım, iş tamamlandı demektir senet imzalamak. Bu sebepten daha sonucu belli olmayan bir işle sorumlu tutulmayın, zira art niyetli insan çok, neden doğrudan bankaya vermesin ki senedi?

Ben hem inşaat işiyle uğraşıyorum, hem market. Aynı zamanda iktisat mezunuyum. Alım satım veya yapılacak iş üzerine senet hazırlanır. Senet tahsilatı da ancak iş yerine getirilir veya mal satımı gerçekleşirse tahsil edilir. Sonucu belli olmayan, duruma göre işleme alınabilir durumlarda senet imzalanmaz. Çünkü senedi imzalamak bütün sorumluluğu kabul etmek demektir. Satılan malı aldım, verilen hizmeti aldım, iş tamamlandı demektir senet imzalamak. Bu sebepten daha sonucu belli olmayan bir işle sorumlu tutulmayın, zira art niyetli insan çok, neden doğrudan bankaya vermesin ki senedi?
@Xeaph Hocamın belirttiği gibi senet olayları sıkıntı. Hem suistimal edilebilir, hem de hukuki olarak bir yaptırımız olmayabilir. Yapılacak en iyi şey kira kontratına madde eklenebilir ve eşya değeri kadar depozito ödersiniz. Ürünlere hasar gelmemesi halinde de çıkışta depozitonuzu alırsınız.

@Azizhan Çelikdoğan

Senet yerine ek sözleşme yapmak daha güvenilir gibi geliyor bana. En ufak bir çizikte dahi kendini haklı görmeyeceği ne malum? Yani, eşyanın aldığı hasaradaki kıstas kime göre? Dediğiniz gibi ayrıca direkt bankaya vermeyeceğinin de bir garantisi yok.

Senet düzenlemek için neden gerekmez. Ama burdaki durumda 3. Şahıslara verilmemesi için " bu senet eşyalara zarar gelmesi veya değiştirilmesi durumunda tahsil edilebilir " diye ek olarak yazılması gerekir.

Yeni konular

Geri
Yukarı