Ev eşyası için senet imzalanmalı mı?

Aykan5498

Hectopat
Merhaba, üniversite 4. sınıf öğrencisiyim. Üniversite hayatım boyunca yurtta kaldım dönemim uzadığı için ev tutmak zorunda kaldım. Dün içie sinen bir ev buldum ve tuttum. Hayatım boyunca ne kirada oturduk ne de emlak işleriyle uğraştık. Kira senedini, sözleşmeyi imzaladım dün, bugün arayıp ev eşyaları için de 15.000 ₺'lik senet yapılacağını söylediler. Bunu dün konuşmuştuk ben de anlamadığımdan kabul ettim. Bugün araştırınca yanlış olacağını söylediler. Eğer anlaşmazlık olur ise paramı geri alabilir miyim? Senedi imzalamalı mıyım? Ayrıca depozito da ödeyeceğim.

Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Senedi imzaladıktan sonra maalesef anlaşmazlık durumunda senet sahibi bahsi geçen miktarı nakit olarak tahsil etme hakkına sahip. Geri vermeyedebilir. Bence senet işi sakat. Karar senin tabiki.

Depozito zaten evdeki demirbaşlar için verilir. Kira sözleşmesine eşyaları tek tek yazarsanız ne senet ile ne sepet ile işiniz olmaz. Böyle yaparsanız iki taraf içinde sorun olmaz. Senete falan gerek yok bana mantıklı gelmedi.

Senet yok kardeşim. Sakın yapma ne senedi ne eşyası? Öyle saçma şey olmaz. Sakın böyle bir işe girme bak sonu kötü patlar sana. Evi tutarsın kirası olur en fazla depozitosu olur eşyalı bile olsa öyle bir senet falan olmaz. 15binlik senet sana ne diye imzalatacak? Zaten oturanın kimliği belli her şeyi ortada neye göre senet. Olmaz o iş sakat.

Bunu kabul etmeyeceğimi söylediğimde peki ne yapmalıyım? Bana yol gösterebilir misiniz?

Hocam yol gösterecek bir şey yok kabul etmiyorum dersin. Mantıklı değil zaten. Karşında ki yok illa imzalayacaksın derse tutmazsın başka yer bakarsın olur biter. Yapacak bir şey yok. Devir çok tehlikeli her gün 10 larca farklı dolandırıcılık hikayesi çıkıyor. Kimseye güvenilmiyor bu devirde. Siz bilirsiniz ama ben kabul etmezdim. Başka bir yer bakardım sözleşmeyi iptal ederdim ısrar ederse.

İşin ucunda krizlik bir durumda yoksa senede imza atmayın. Geçen haberde izliyorum, üniversite zamanı araba kiralamış senede imza atmış 4 sene sonra 150-200bin borç gelmiş. Son sene ne kadar eve atsam kar hesabı yapıp senede imza atarsan bir kaç sene sonra senet sahibi seni eve atar ona göre.

Geri
Yukarı