Ev kirasını yasal oranın üstüne artırmak mümkün mü?

arcaozen

Hectopat
Arkadaşlar ev sahibi 2400 TL olan kirayı 3200 TL'ye çıkartacağını söylüyor ve bunu kabul etmezsek bizi evden çıkartıp kendisinin yerleşeceğini söylüyor. Böyle bir şey mümkün mü?
TUF'e oranı şu an 12,84 diye biliyorum.
Ne yapmalıyız?

Arkadaşlar ev sahibi 2400 TL olan kirayı 3200 TL'ye çıkartacağını söylüyor ve bunu kabul etmezsek bizi evden çıkartıp kendisinin yerleşeceğini söylüyor. Böyle bir şey mümkün mü?
TUF'e oranı şu an 12,84 diye biliyorum.
Ne yapmalıyız?

Sözleşmede ne yazıyorsa o ve sözleşme bitmeden sizi çıkartamaz.

Sözleşmede ne yazıyor ise o dur. Sözleşme süreniz bitmedi ise evden çıkaramaz. Çıkartmaya çalışır ise şikayet edin.

Sözleşmeniz var mı resmi olarak? Eğer varsa o sözleşme dışına çıkamaz. Türkiye'deki çoğu kiracının bir sözleşmesi yok ama inşallah sizin vardır.

Konut ve çatılı işyeri kiralarında kendi kafasına göre çıkartamaz. Belli şartları var. Siz de bu zammı kabul etmek zorunda değilsiniz. Çok zorlarsa kira bedelinin hakim tarafından belirlenmesi için mahkemeye başvurabilirsiniz.

Sözleşmede ne yazdığının önemi yok. Kanunun konut/çatılı işyeri kiralarına ilişkin hükümleri çoğunlukla emredici nitelikte olduğu için bunların aksine sözleşme yapamazsınız, yapsanız da sözleşme hükmü geçersiz olur. Tabii olay hakkında tüm detayları bilmeyerek yazıyorum. Kaç yıldır kaldığınız, bildirimin ne zaman yapıldığı gibi detaylar da gerekiyor. Avukata başvurmanızı tavsiye ederim.

Geri
Yukarı