Ev mi Yurt mu?

Arkadaşlarla beraber bir eve çıkmak ne kadar eğlenceli ve havalı gibi dursa da. Çıktıktan sonra pişman olan kişi sayısı mutlu olana göre kat kat fazla. Her şeyden önce arkadaşlar ile eve çıkmak arkadaşlığını bitirebilir her insanın ev ortamı farklı. Günlük hayatta çok iyi geçinen arkadaşları aynı eve koy bir hafta dayanamıyorlar bazen.

Eğer okuduğun şehri biliyorsan acil bir şey olduğunda sana yardım edebilecek eş dost varsa gerçekten ama gerçekten eve çıkacağın arkadaşına güveniyorsan çık gitsin. Ama üşengeç bir insansan bir çöpü bir yere attığında o çöp orada 1 hafta kalıyorsa ev senin işin değil demektir. Ayrı ev gerçekten zor iş kuralları yediremeyen bir insan değilsen yurt senin hayatını kurtaracaktır. Bir tarafta temizlik, yemek pişirme ve maddi endişe yok. Diğer tarafta bunlara karşılık rahatlık var bu kadar basit.

Üniversiteye direkt evde başlamanı tavsiye etmiyorum. O kadar dağılırsın ki toparlanmak çok zor olur. İlk sene bir yurda yerleş. Okuluna ve arkadaşlarına iyice alış. Yaşam tarzını bir disipline sok. Daha sonra eve çıkmanda bir sakınca olmaz. Evin verdiği özgürlük hiçbir şeye benzemez. Kendine sahip çıkman gerekir. Son olarak da; bir insanı aynı evde kalmadan tanıyamazsın. 15 yıllık arkadaşın da olsa bu böyledir. Üniversitede örneği çoktur bunların.

Sanırım çoğu kişi aynı şeyi yazmıştır, yorumları okumadım; abimden biliyorum, benim yaşım küçük. İlk 1 sene yurtta geçir, sonra arkadaş bulup beraber bir eve çıkarsın. İstersen de tek çıkarsın ama direkt eve çıkarsan (abimin yaptığı gibi) zorlanırsın, benden söylemesi. Alışması zor oluyor. [emoji4]

Kız arkadaşım öyle yaptı, 1 sene özel yurt ve şuanda da çatı katında güneş alan şirin bir eve taşındılar çok iyi anlaştığı bir kız arkadaşıyla.
Evin olursa özelin de olur, istediğini davet edersin. En büyük artısı da bu :)

Ev ortamında ders çalışması da neredeyse imkansız, kendimden biliyorum. Fazla rahat olur ev ortamı.

Ben yurtta kalmıştım. Yurt ortamım o kadar iyiydi ki eve çıkmayı bile düşünmedim. Tabi çıkanlar oldu fakat benim arkadaş ortamım çok sıcakkanlı ve güvenilirdi ki aklıma bile gelmedi. Yurt o kadar iyi değildi, yemek konusunda falan fakat arkadaş ortamı o eksileri görmezden gelmemi sağladı :)

Yurtta kal yurtta ben eve çıktım bu dönem neredeyse hiç okula uğramadım. Sabaha kadar oturup akşama kadar yatıyoruz. Allah'tan kısa sürede çok çevre yaptım da hem imza hemde ders notu olaylarına halledip hiç alttan ders almadan geçtik. Ben İstanbul'da kalırken hiç para harcamayan ben Burak evet ben Pablo Escobar gibi oldu lan. Parayı tutamıyorum akıp gidiyor. Bak ben yine iyiyim 250 TL veriyorum ayda ama elektrik, su, ısınma içinde site içerisinde deniz manzaralı falan (Gerçi benim okuduğum yerde deniz görmeyen yer yok) eee bunun mutfak alışverişi var, yolu var. Bunları geçtim kaldığım kişi insanlıktan nasibini almamış olabilir hayvan olabilir. Mesela bizim hayvanlarından birinin en tiksindiğim özelliği şu. Adam tuvalete bir giriyor çayını, sigarasını, telefonunu alıp herif 40-45 dakika çıkmıyor ya la. Hadi bunlar neyse ders çalışamazsın vallahi bak tam notları hazırlamışsın o hayvanlardan biri gelip senin konsantrasyonunu çeker alır "gel film izleyelim", "bırak zaten geçeriz kasma", "kanka Aynur aradı seninki ile evde oturuyorlarmış gidelim mi?", "yok kanka benim kız geliyor evden çık" bunun gibi son derece seviyesiz, pislik, adi teklifler ile senin aklını bulandırır. Sana tavsiyem eve çıkacaksan sakın ev arkadaşının sevgilisinin sana kız ayarlamasına izin verme. Temizlik ayrı bir dert bak sana bir örnek sunayım bu bizim mutfağımızdaki bir ayran yaklaşık 1 küsur aylık. Adamlara kaç defa söyledim lan pislikten öleceğiz gelin toplayalım tık yok adamlarda bende saldım gitti. Bunları göze alıyorsan çık ev ortamı gayet eğlenceli yani.

IMG_20170113_194707 (1140 x 1520).jpg

Son düzenleme:
Yurtta kal yurtta ben eve çıktım bu dönem neredeyse hiç okula uğramadım. Sabaha kadar oturup akşama kadar yatıyoruz. Allah'tan kısa sürede çok çevre yaptım da hem imza hemde ders notu olaylarına halledip hiç alttan ders almadan geçtik. Ben İstanbul'da kalırken hiç para harcamayan ben Burak evet ben Pablo Escobar gibi oldu lan. Parayı tutamıyorum akıp gidiyor. Bak ben yine iyiyim 250 TL veriyorum ayda ama elektrik, su, ısınma içinde site içerisinde deniz manzaralı falan (Gerçi benim okuduğum yerde deniz görmeyen yer yok) eee bunun mutfak alışverişi var, yolu var. Bunları geçtim kaldığım kişi insanlıktan nasibini almamış olabilir hayvan olabilir. Mesela bizim hayvanlarından birinin en tiksindiğim özelliği şu. Adam tuvalete bir giriyor çayını, sigarasını, telefonunu alıp herif 40-45 dakika çıkmıyor ya la. Hadi bunlar neyse ders çalışamazsın vallahi bak tam notları hazırlamışsın o hayvanlardan biri gelip senin konsantrasyonunu çeker alır "gel film izleyelim", "bırak zaten geçeriz kasma", "kanka Aynur aradı seninki ile evde oturuyorlarmış gidelim mi?", "yok kanka benim kız geliyor evden çık" bunun gibi son derece seviyesiz, pislik, adi teklifler ile senin aklını bulandırır. Sana tavsiyem eve çıkacaksan sakın ev arkadaşının sevgilisinin sana kız ayarlamasına izin verme. Temizlik ayrı bir dert bak sana bir örnek sunayım bu bizim mutfağımızdaki bir ayran yaklaşık 1 küsur aylık. Adamlara kaç defa söyledim lan pislikten öleceğiz gelin toplayalım tık yok adamlarda bende saldım gitti. Bunları göze alıyorsan çık ev ortamı gayet eğlenceli yani.

Eki Görüntüle 217356
Anlattıklarınız çok doğal olmuş, hoşuma gitti :D Yurt işinde de masaüstü bilgisayar sıkıntısı var. Çok içli dışlıyım bilgisayar modifiyesi ile felan ama bakacağız artık. Bu arada tencerede türeyen yeni canlıların adını felan koydunuz mu?

@Hexagram Masaüstü bilgisayarımı ben götürdüm evime tek sorun şu anda İstanbul'dayım çok özledim kara şimşeğimi. Ayrıca tencereyi yıkamaya kimse cesaret edemediği için o canlılar ile pek iletişime geçememiştik. Bu ifla olmaz diye çöpe attık kendilerini.

Geri
Yukarı