Ev sahibi istediği zaman kiracıyı çıkartabilir mi?

Tbk 347: "Konut ve çatılı iş yeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az on beş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır. Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez. Ancak, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir. Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde, kiracı her zaman, kiraya veren ise kiranın başlangıcından on yıl geçtikten sonra, genel hükümlere göre fesih bildirimiyle sözleşmeyi sona erdirebilirler."

Bugün annem beni aradı ve ev sahibi bizi evden çıkartmak istiyormuş. Yıl sonu çıkarız dedik ama ev sahibi olmaz evi tadilat yapacağım falan dedi. Erkenden çıkın diyor. Kira kontratı var mı emin değilim ama büyüh ihtimalle vardı.
Böyle bir durumda ne yapabiliriz? Ev sahibi istediği zaman çıkartabilir mi?

Çıkaramaz sözleşme varsa laga luga yaparsa versin mahkemeye.

@The Destroyer mevzuat atfıyla paylaşırsanız sevinirim, zira ben medeni hukuk dersinde böyle bir husus görmedim.

Bizzat kendi yaptığımız kontratın bir maddesini paylaşıyorum.
18. bu kontrat bir yıllıktır kontratın sona ermesinden bir ay evvel taraflar yazılı olarak ihtarda bulunmadıkları sürece kontrat yenilenmiş olarak kabul edilir.

Çıkartamaz. Kiracı bu konuda yasa tarafından korunuyor. Geçen günlerde her yerde paylaşılan bir haber var. Bir ev sahibi, Bebek'te deniz kenarında bulunan bir dairede 60,000₺ karşılığı kalan kiracısını çıkartabilmek için 2,000,000₺ önerdi ve kiracı da çıktı. Şuan aynı daireyi 400,000₺ karşılığı kiraya vermiş. Bu adam bile çıkartamadıysa sizin ev sahibi hiç çıkartamaz. Öne sürdüğü "tadilat" gibi nedenlerin tamamı bahaneden ibaret. Sizi çıkartmak için elinden geleni yapacaktır. Sakın kendinizi ezdirmeyin yoksa huzur bırakmazlar.
Dostum bu haber yalan. Haberde bahsi geçen kiracıya ulaşıldı ve röportaj yapıldı. Kendisi çok ünlü bir iş insanıymış ve evden çıkartma gibi bir durum yokmuş, bu haberi yapanlara dava açtı. Adam röportajda şöyle diyor: "60 bin lira gibi 2 milyon lira gibi meblağlar bizim için para değil. Lütfen kendinize gelin."

Geri
Yukarı