Evde bilgisayar fanı ile elektrik üretimi mantıklı mı?

Okan öz

Hectopat
Yer
Mannheim
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Hocam evde eski bilgisayar fanı vardı rüzgar güllerinden esinlenerek böyle bir şey yaptım şu an Malatya yağmurlu ve rüzgar çok hızlı eserken 8,3 Volt civarı değer alıp LED ışık yaktım peki bu sistemden 10 tane falan yapsam en azından bir bilgisayar ya da telefon şarj edebilir mi ve akımı sabitlemek için ne yapabilirim? Önerilerinizi bekliyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_20220613_170925.jpg
    IMG_20220613_170925.jpg
    168,7 KB · Görüntüleme: 81
  • IMG_20220613_170851.jpg
    IMG_20220613_170851.jpg
    86,1 KB · Görüntüleme: 79
  • IMG_20220613_170933.jpg
    IMG_20220613_170933.jpg
    54,4 KB · Görüntüleme: 71
Hocam evde eski bilgisayar fanı vardı rüzgar güllerinden esinlenerek böyle bir şey yaptım şu an Malatya yağmurlu ve rüzgar çok hızlı eserken 8,3 Volt civarı değer alıp LED ışık yaktım peki bu sistemden 10 tane falan yapsam en azından bir bilgisayar ya da telefon şarj edebilir mi ve akımı sabitlemek için ne yapabilirim? Önerilerinizi bekliyorum.

Hocam rüzgar yerine mıktanıs kullan. 2 fana mıknatıs koy ters şeklinde birbirlerine yaklaştığı zaman hızlı döner. Ama telefon ve bilgisayar çalışmayabilir.

@Okan öz AC to DC akım düzenleyici devre kurup ilk baş bir bataryaya bağlaman ve o bataryayı şarj etmen lazım. Sonrasında gun boyu bataryada biriken elektriği(batarya kapasitesine göre degisir dolum süresi, tabi rüzgar falanda önemli faktör.) istediğin şey için kullanabilirsin fakat o ufak fanlarla verimli olacağını sanmam voltaj yüksek gibi durabilir fakat önemli olan amper kaç ? Hobi olsun diye yapıyorsan yapabilirsin. Veya böyle bir şeyi cidden yapmak istiyorsan daha büyük ve az rüzgarda bile verim alabilecegin bir dinamo fan kombinasyonu kullanman lazım.

@Okan öz AC to DC akım düzenleyici devre kurup ilk baş bir bataryaya bağlaman ve o bataryayı şarj etmen lazım. Sonrasında gun boyu bataryada biriken elektriği(batarya kapasitesine göre degisir dolum süresi, tabii rüzgar falanda önemli faktör.) İstediğin şey için kullanabilirsin fakat o ufak fanlarla verimli olacağını sanmam voltaj yüksek gibi durabilir fakat önemli olan amper kaç? Hobi olsun diye yapıyorsan yapabilirsin. Veya böyle bir şeyi cidden yapmak istiyorsan daha büyük ve az rüzgarda bile verim alabilecegin bir dinamo fan kombinasyonu kullanman lazım.

Tüm sorularıma yanıt verdiğiniz için teşekkürler.

Merhaba. Hocam, yeni ve yenilenebilir enerjiyi evde üretebilmek şeklindeki bu düşünceniz takdire değerdir, ama bu fanlarla üretilen güç oldukça düşük düzeyde kalacaktır. Rüzgarla üretilen bu voltajı sabitlemek için solar şarj sistemlerdeki gibi voltaj regülatörü ve akü kullanmanız çok daha iyi olur. PC kasa fanları yerine örneğin daha güçlü fırçasız DC hub motorlarını bu amaç için araştırın. Örneğin Bilim ve Teknik (veya Bilim Genç) Dergisinin netten erişilen arşivlerinden fırçasız DC motorlarla küçük çaplarda üretilen elektrik enerjisinin hobi amaçlı bu uygulamalarını araştırıp bulabilirsiniz. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı