Evde bulunan elektrik çok kötü, nasıl anakarta BIOS güncellenebilir?

OsurtanBiber

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Şu sıralar evimdeki elektrik gerçekten çok kötü. Daha dün durup dururken masamdaki lamba patladı. Her gece elektrikler 1-2 defa gidip geliyor. Anlık değişimler sürekli oluyor. Geçen hafta koridordaki ve merdivendeki 2 ampül üst üste patladı. Çok da iyi bir güç kaynağım yok, sisteme bir şey olmasından ayrıca korkuyorum. Gelelim asıl soruma. Anakartımın BIOS'unu güncellemek istiyorum. Fakat elektrik kesilmelerinden aşırı derecede korkuyorum. Anakartım Gigabyte B450M S2H. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Q-Flash ile kısa bir sürede güncelleyebiliyorsunuz. Dediğiniz gibi bir güç kaynağınız varsa evde yapın fakat güç kaynağım bilgisayarımı 5 dakika çalıştırmaya yetmez derseniz başka bir yere götürüp orada güncelleyin.

Bu arada güncellemek zorunda mısınız? İlla en güncel sürümde olmak zorundasınız diye bir kaide yok.

Hocam benim 2006'dan kalan bir bilgisayarım var. BIOS güncellerken diyelim elektrik kesildi ne olur? Herkes neden bu kadar korkuyor ekektrik kesintisinden? Mesela Windows güncellerken elektrik kesilse bir şey olmaz ama BIOS'da neden bu kadar korkuluyor?
Çünkü bu durumda BIOS en basit açıklamayla kendini kilitliyor ve evde denenen çözümlerin neredeyse hiçbiri işe yaramıyor.

Hocam benim 2006'dan kalan bir bilgisayarım var. BIOS güncellerken diyelim elektrik kesildi ne olur? Herkes neden bu kadar korkuyor elektrik kesintisinden? Mesela Windows güncellerken elektrik kesilse bir şey olmaz ama BIOS'da neden bu kadar korkuluyor?

Çünkü BIOS çöker ve anakartınızda "Flashback" teknolojisi yoksa teknik servise götürmeniz gerekir.

Bu arada konu sahibinin anakartında flashback yok.

Q-Flash ile kısa bir sürede güncelleyebiliyorsunuz. Dediğiniz gibi bir güç kaynağınız varsa evde yapın fakat güç kaynağım bilgisayarımı 5 dakika çalıştırmaya yetmez derseniz başka bir yere götürüp orada güncelleyin.

Bu arada güncellemek zorunda mısınız? İlla en güncel sürümde olmak zorundasınız diye bir kaide yok.
NVidia'nın yeni bir teknolojisini kullanmak için güncellemem gerekmiş. Yoksa uğraşmam ben de.

Geri
Yukarı