Evde Bulut Sunucu Oluşturma

Vinsinity

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci - Yazılım
Merhaba arkadaşlar.

Evde birçok bilgisayarla çalışmak zorundayım ve projelerimin çoğu Git'te. Fakat bazı çizim gibi projeleri git gibi versiyon kontrol programıyla kontrol edemediğim için bir bulup sunucuya sahip olmak istiyorum fakat Online olarak indir bir yerde sakla vs. falan gibi dertlere girmek istemiyorum. Elimde bol bol hard disk ve sunucu olarak ayırabileceğim birkaç tane bilgisayar var. Bir bulup sunucu oluşturup bu bulut sunucuya evimdeki bilgisayarlardan erişmek istiyorum. Dosyaları bu kurduğum sunucuda tutup bu sunucudan diğer bilgisayara kopyala/yapıştır yöntemi ile almak istiyorum. Aklıma hiçbir şey gelmedi. Önerileriniz var mı?

Arkadaşlar teşekkür ederim cevaplar için ama sanırım tam ifade etmemişim istediğimi kusura bakmayın. Amacım bir makineyi bulut sunucu gibi kullanıp bundan verilere ulaşmak. Yani örnek olarak ubuntu kurduğum bir bilgisayarın paylaşılan dosyaları için bir viewer kurduğum zaman browser'a ip adresini yazıp paylaşımdaki dosyaları görebiliyorum. Amacım bunun gibi bir şey bir makine olsun ve gerek browser üstünden gerek programla fark etmez ağ üzerindeki bilgisayarlardan ulaşmak istiyorum. Bir nevi depolama gibi.

Zaman ayırıp yazmışsınız teşekkürler ama dışarıya açmak istemiyorum. Statik ip ya da ISP'nin herhangi bir konfigürasyonuna ihtiyacımın olacağını pek düşünmüyorum bu mantıkla. Yanlışım varsa yine de düzeltirseniz sevinirim.
Modemin USB sevisi işinize yarar mı?
USB aracılığı ile dosta alıp göndermek gibi mi?

Hocam demek istediğim şu eğer ev şart ise 2.el bir makine al fiziksel sonra sanalaştır cihazdaki depolamayı bulut olarak kullan cok masraflı ve zor iş ben oyle yaptım sonra uğraşmak istemedim voxility mikrotik serverius firewall korumalı 1Gbps sabit hat Dell makinelı bursa/DGN barındırma hizmeti alıyorum.

Aynen oyle masraflı zor uğraştırıcı.
Bu paylaşmı 2dk sonra sileceğim🤗Eki Görüntüle 1196077Eki Görüntüle 1196072

Bursanın neresindensiniz bende bursalıyım GigaFiber var sizde.

Konuyu açan üye evden yani yerel ağ üzerinden depolama sunucusu kurmak istiyor, bazı üyeler internet hızından söz ediyor. Sanırım bazı insanlar başlığa bakıp konuyu okumadan cevap yazıyor.

FTP sunucusu kullanabilirsin.

Bursanın neresindensiniz bende bursalıyım GigaFiber var sizde.

Hocam eskişehirdeyim ben bursada değilim giga hangi firima? Bursa mı?
Konuyu açan üye evden yani yerel ağ üzerinden depolama sunucusu kurmak istiyor, bazı üyeler internet hızından söz ediyor. Sanırım bazı insanlar başlığa bakıp konuyu okumadan cevap yazıyor.

FTP sunucusu kullanabilirsin.

VDS makinem var fiziksel fakat sanalaştırdım dün hizmetimi kapattım makine satıldı 🤗

Geri
Yukarı