Evde sunucu nasıl kurulur?

TheFoxsnow

Hectopat
Merhaba, benim isteğim evde kücük bir server yapmak.
2 GB RAM'li falan ama enerji tasaruflu olması. Gerek 50 Watt'ı gecmese olur.
Acaba böyle teknolojiler var mı TR'de?

Son düzenleyen: Moderatör:
Türkiye'de mi? Bildiğim kadarıyla yok. Birden fazla bilgisayara ihtiyacınız olacak.

Çoğu ülkede de birden fazla bilgisayar lazım ama Türkiye interneti malum. Hele Türk Telekom kullanıyorsanız hiç düşünmeyin derim.

Ben evde Minecraft sunucusu kurmuştum 10 download 0.50 uploadım olduğu için aşırı hızlıydı, TTNET sağ olsun.

Var neden olmasin :)
Cihaz olarak acikcasi cok alternatif var. Ben olsam hurda parcalardan toplardim.

Turkiye'de ev tipi aboneliklere havuzdan dinamik IP dagitilir. Yani baglantiniz her yenilendiginde IP adresiniz de degisir. Sunucunuzun yuksek erisilebilir olmasi icin once sabit bir IP adresine sahip olmaniz gerekiyor. Bunun icin farkli alternatifler var: ISP'nizden ucreti karsiliginda sabit IP servisi satin alabilirsiniz. Ya da yerel makinada calisip, dinamik dns tarzi calisan uygulamalar var (noip) ancak tabi ilk secenek daha saglikli.

Daha sonra artik yapacaginiz ise gore makinada bir platform insa etmeniz gerekiyor. Web server mi kuracaksiniz, file server mi, application server mi vs. Buna gore en uygun platformu secip (isletim sistemi, runtime environment vs.) kurduktan sonra gerekli konfigurasyonlari halledip, ilgili portlari actiktan sonra evden, kuresel networke yayin yapabilirsiniz.

Şu anda android cihazdan yazıyorum. Ayarlar>bağlantılar>wifi>ağ ayarları>ip dinamikten statike alıyoruz ve istediğimiz ip adresini yazıyoruz.
Dış ip adresinizde değişmiş oluyor. Screenshot_20210429-110831_Settings.jpgScreenshot_20210429-110838_Settings.jpgScreenshot_20210429-110911_Settings.jpgScreenshot_20210429-110848_Settings.jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı