Evde sunucu nasıl açılır?

Makaleler
45
Evde kendi sunucumu nasıl açarım? Neler gerekiyor. Web sitesi olarak düşünmüyorum; sadece kendi şahsi bilgilerimi depolamak için düşünüyorum. Güvenlik konusunda endişem var.

Varsayım yaparsak elimde bir sunucu bulunsun. Sürekli açık mı kalması gerekiyor? Bizim burada fiber altyapı yok. Çok sıkıntı yaratır mı? Elektrik faturasını düşünemiyorum bile.

Nasıl bir olay dönüyor bu şekilde?

Sunucu dediğin şey zaten temelinde bir bilgisayardır ve sadece kendim kullanacağım yazmışsın. Bunun için bir "sunucu" oluşturmana gerek yok. Kişisel bilgisayarını da kullanabilirsin.

"Sürekli açık mı kalması gerekiyor?" Sorunun cevabı ise hayır. Ne zaman erişeceksen o zaman açabilirsin. Genelde internet siteleri veya benzeri yazılımların herkes tarafından her an ulaşılabilmesi için sunucular veri merkezlerine götürülür ve orada 7/24 çalışacak şekilde konfigüre edilen kabinlere yerleştirilir.

Ayrıca yine sadece kendin kullanacağın için bir fiber alt yapıya ihtiyacın yok zira localhost yani yerel ağ üzerinden kullanacaksın, internetin hızı seni etkilemeyecek.

Eğer statik IP satın alırsanız, ev bilgisayarınızı istediğiniz zaman sunucuya dönüştürebilirsiniz. Eğer statik IP satın almazsanız, localhost'ta sadece siz erişebilirsiniz dosyalara vs. Hal böyle olunca sunucu kavramını yitiriyor.

Alın iki diskli bir NAS. Onların arabirimine dışarıdan erişim yapılabiliyor. Modem/router'dan port yönlendirirsiniz NAS'a. Dışa açık sunucu kolay değil. Yok lokalde olacaksa sadece, ama sırf dosya tutmak/sunmak içinse, yani, bence yine NAS yahut peer-to-peer ağ ile bilgisayarın diskine erişmek yeter.

Kendi bilgisyarımda bulut depolama için Nextcloud sunucusu çalıştırıyorum.

Kendi evimdeyken Wi-Fi veya LAN hızım ne kadar ise o hızda dosya aktarabiliyorum.
CGNAT havuzunda olmadığım için statik IP olmadan port yönlendirme yapabiliyorum.
Port yönlendirme ile sunucuyu internete açtım. İnternet üzerinden dosya gönderirken 8 Mbps upload hızımla dosya gönderiyorum. Okuldan eve dosya gönderirken ise 100 Mbps download hızım ile dosya kabul ediyor.

Kendi bilgisayarımda bir Ubuntu Server sanal makinesinde çalışıyor.

Eğer statik IP satın alırsanız, ev bilgisayarınızı istediğiniz zaman sunucuya dönüştürebilirsiniz. Eğer statik IP satın almazsanız, localhost'ta sadece siz erişebilirsiniz dosyalara vs. Hal böyle olunca sunucu kavramını yitiriyor.
Dynamic DNS adresi alarak da değişken IP adresinizi bir alan adına sabitleyebilirsiniz. Sunucu açmak için (CGNAT havuzunda değil iseniz) Statik IP’ye ihtiyacınız yok.

Geri
Yukarı